GOROD.cn.ua

Чернігівцям газ продають одні, а розподіляють його – інші

 

АКТУАЛЬНО З 1 січня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, установила новий тариф на розподіл газу для Чернігівської області. До 2020 року він не переглядався протягом 5 років. Тепер становить 1,94 грн/м3 з ПДВ. Це є 21-м показником із 43 газорозподільних компаній по всій Україні. Розбираємося, для чого призначені кошти, які споживачі сплачують за розподіл (доставку) газу.
 
 
   Постачання/продаж газу, його доставка/розподіл та транспортування є трьома різними поняттями, які дуже часто плутають не лише прості споживачі, а й чиновники, депутати та експерти. Насправді «Чернігівгаз» уже більше ніж 5 років як не продає газ, а рік тому на державному рівні із загальної платіжки за газ виокремили послугу з розподілу, яким компанія і займається. Транспортує блакитне паливо магістральними газопроводами територією країни оператор газотранспортної системи, а продають його та встановлюють ціну газопостачальні компанії, яких зараз є цілий перелік.
 
   В оновленому тарифі врахували «теплові коефіцієнти» – приведення об’єму газу до стандартних умов. Тепер вони не будуть вираховуватись окремо, а одразу закладені в структуру тарифу.

Чернігівцям газ продають одні, а розподіляють його – інші, фото-1
 
 
   По металобрухту газ не йде

   Деякі споживачі можуть сказати, що вони прокладали труби за власні кошти, і тому не мають платити за доставку газу цими трубами. Насправді ж міські, селищні, вуличні газорозподільні мережі без підключення до газорегулюючих пунктів та магістральних газопроводів є просто залізними трубами і самостійно доставляти газ до споживача не здатні. Крім того, вони залишаються у державній власності, а задля утримання в належному експлуатаційному стані їх передають операторам ГРМ у господарське відання. Адже без щоденного утримання й обслуговування неможливо забезпечити якісну та безперебійну доставку газу в оселі всіх споживачів регіону.
 
   – Щоб взагалі не сплачувати за розподіл газу, споживач може розірвати договір з оператором ГРМ та механічно відрізатися від загальної мережі. Але варто врахувати, що для того, щоб знову користуватися газом, доведеться робити повторне підключення. А воно коштуватиме близько 14 тисяч гривень, – говорить голова правління АТ «Чернігівгаз» Алла Ярова.
 
   Крім того, чим менше споживачів і, відповідно, менший загальний обсяг споживання газу – тим більшим буде тариф на розподіл. Адже загальна протяжність мереж регіону, які потрібно утримувати, залишається тією ж.
 
   Складові тарифу

   «Чернігівгаз» щодня гарантує роботу аварійно-диспетчерської служби 104, контроль тиску та стану газопроводів і обладнання, ремонт та модернізацію мереж, повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів тощо. Усі вищевказані роботи входять до тарифу на розподіл та є життєво необхідними для стабільної доставки газу.
 
   1,5 грн орієнтовно коштує доставка однієї паперової квитанції споживачу.
 
   Окрім цього, до тарифу входить вартість газу для технологічних потреб, який використовується для забезпечення належного тиску в мережах (щоб газ рухався газопроводами до споживачів) і при ремонтах, а також фонд оплати праці та інвестиційна складова.
 
   – Наша компанія обслуговує 14 тисяч кілометрів газорозподільних мереж, і більшість з них є зношеними. Зараз ми використовуємо загальні мережі на 20 відсотків від тієї потужності, для якої вони будувалися у 80–90-х роках, адже відтоді обсяги споживання газу зменшилися, бо зменшилася і кількість населення і перестало існувати багато промислових об’єктів. Тому активно намагаємось оптимізувати мережі, які потребують великого редизайну, – зазначає технічний директор АТ «Чернігівгаз» Сергій Савченко.
 
   До речі, цього року «Чернігівгаз» заклав 36,5 млн грн на розвиток газорозподільної системи Чернігівщини: це заміна 71 ШГРП (9 тис. споживачів), реконструкція 10 ГРП (2 тис. споживачів), капремонт 13 станцій електрохімічного захисту, заміна 910 будинкових регуляторів тиску, заміна 8,4 тис. лічильників.
 
   ТО мереж – це ваша безпека

   Технічне обслуговування будинкових мереж є неодмінною складовою безпечного та безперебійного газопостачання в оселі наших мешканців. Починаючи з 2018 року в Україні це ТО більше не входить до тарифу на розподіл газу, але воно критично необхідне.
 
   За словами директора з капітального будівництва Сергія Дорошенка, довготривале ігнорування технічного обслуговування може призвести не просто до перебоїв у газопостачанні, але й до аварійних випадків та надзвичайних ситуацій, коли наражається на небезпеку здоров’я та життя людей.
 
   – Зношеність мереж та відсутність вчасного професійного технічного обслуговування можуть призвести до витоків і навіть вибухів. Добре, що днями в п’ятиповерхівці на вулиці Серьожнікова в Чернігові вчасно помітили тріщину на газовій трубі, і аварійна служба змогла оперативно ліквідувати цю загрозу, – розповідає Сергій Дорошенко.
 
   За умови вчасного ТО такі аварійні ситуації виключені, адже під час його проведення внутрішні мережі повністю обстежуються, перевіряються на цілісність і герметичність, а в разі потреби потім проводиться ремонт. Провести таке обслуговування можуть ті ж працівники АТ «Чернігівгаз» – за умови укладення договору на виконання цих робіт. Адже, як ми вже зазначали, ТО понад два роки як не включено до тарифу на розподіл газу. Економія ж на технічному обслуговуванні, а по факту – на власній безпеці, на жаль, не приведе ні до чого доброго.

Дмитро Пономаренко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: АТ «Чернігівгаз», складові тарифу, рахунок за газ, розподіл газу