GOROD.cn.ua

Кому на Чернігівщині з американцями «DOBRE»?

 

У 2021 році Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) профінансує на Чернігівщині десять проектів на 900 тисяч доларів.

Минулого тижня Чернігівська ОДА та Global Communities підписали Меморандум в рамках реалізації програми USAID DOBRE. Заявки на реалізацію проектів подавали 32 громади, однак тільки 10 отримають фінансування. Найцікавіше те, що серед цих громад немає маленьких, а з новоутворених – тільки одна, і та – найкрупніша в області.

Програма USAID DOBRE працює в Україні з 2016 року. Основна ціль Програми – підтримка місцевого самоврядування.

«Побачивши успіхи громад в інших областях, із якими співпрацює Програма DOBRE, Агентство США з міжнародного розвитку вирішило додати ще три області – Чернігівську, Чернівецьку та Запорізьку. Із Чернігівщини були відібрані 10 громад. Ми розпочали з ними співпрацю у грудні минулого року. Наразі нашим партнерами є 100 громад», − розповіла під час зустрічі з головою Чернігівської ОДА Анною Коваленко заступниця керівника Програми DOBRE Юлія Єсмуханова.

Передбачається, що Програма надаватиме підтримку в реалізації проектів, які оберуть мешканці громади. Серед можливих – покращення водопостачання, розвиток туризму, створення кооперативів, коворкінгів, ярмаркових площ, молодіжних центрів, спортивних та дитячих майданчиків. Загалом, як зазначалося, для 10 громад Чернігівщини передбачено співфінансування в розмірі 900 тисяч доларів.

Кому пощастило із 32 громад, що подавали заявки? За результатами конкурсного відбору переможцями стали Корюківська, Менська, Ніжинська, Новгород-Сіверська, Сновська міські ради, Коропська, Лосинівська, Любецька, Сосницька селищні та Тупичівська сільські ради.Анна Коваленко та Юлія Єсмуханова підисують меморандум про співпрацю

Фактично тільки одна з громад, що отримають кошти від американських донорів, є новоутвореною – це Новгород-Сіверська. Тому слова керівника програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) Браяна Кемпла про те, що програма функціонує для підтримки та розвитку новостворених громад у процесі децентралізації, звучать щонайменше скептично.

Новоутворені громади, вибори в яких відбулись у жовтні 2020 році, серед яких: Бахмацька міська, Дмитрівська селищна рада, Березнянська селищна, Крутівська сільська рада, Ладанська селищна, Яблунівська сільська рада, Ріпкинська селищна рада, Седнівська селищна рада – у цьому році не отримають інфраструктурних субвенцій. А от 9 із 10 перелічених громад, яким американці дадуть гроші, такі субвенції отримували і мали можливість розпоряджатись чималими державними коштами, в тому числі і на реалізацію подібних проектів. Тож або американці не в курсі, або ідеться про лобізм з боку тих, хто проводив відбір проектів ОТГ.

У Чернігівській ОДА коротко прокоментували ситуацію так: «Конкурс проводила програма DOBRE. Критерії відбору встановлює організатор конкурсу».

Організатор! Фактично великі і міцні громади отримають ще більшу підтримку, новоутворені залишаться з боргами, які їм перекинула держава, і не отримають нічого. Ще й землю Держгеокадастр напередодні пороздавав, а нині не надто поспішає передавати у комунальну власність. Малоземельні і з боргами!

Віталій Назаренко, «Чернігівщина» №5 (823) від 4 лютого 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: самоврядування, децентралізація, DOBRE, проєкти, фінансування, Назаренко, Чернігівщина