GOROD.cn.ua

«Наш Край» доб’ється справедливих та економічно обґрунтованих тарифів!

 

АКТУАЛЬНО За тиждень стартує опалювальний сезон 2020/2021 року, але його початок викликає побоювання в чернігівців. І це має своє пояснення, адже вартість централізованого опалювання і гарячої води становить до 70% витрат містян на оплату житлово-комунальних послуг.Тема тарифної політики в Чернігові давно пробила «дно» – як у буквальному, так і в переносному сенсі. Тарифи на опалення в Чернігові – одні з найвищих з-поміж обласних центрів із тотожною кількістю населення та співмірним рівнем доходів. Окрім того, чернігівцям жодним чином не роз’яснюють, що саме входить у структуру тарифів, за що вони сплачують шалені кошти.
Водночас у Чернігові минулого опалювального сезону майже удвічі зменшилася кількість отримувачів комунальних субсидій, а їхній розмір суттєво знизився. Через зменшення соціальної норми на опалення 1м2 житлової площі, яку без великого розголосу ухвалив наостанок уряд Гройсмана. Він же збільшив відсоток обов’язкової плати громадянами за послуги від 15% до 20% своїх доходів, що значно зменшить кількість субсидіантів і розмір субсидії.

Чернігівці сплачують чи не найвищі тарифи в Україні за тепло і гарячу воду

У Чернігові чомусь тарифи на опалення та гарячу воду – серед найбільших в Україні. Особливо на послуги, які надає ПАТ «Облтеплокомуненерго». Так, вартість 1 Гкал від ОТКЕ в минулому опалювальному сезоні складала 1737,61 грн.

Це непочесне четверте місце в Україні після Кропивницького, Луцька і Рівного. У середньому в обласних центрах та великих містах тариф був близько 1400 грн. Крім того, завдяки здешевленню газу, вартість якого складає до 80% у собівартості тепла, та вимогам президента України й уряду зменшити втрати населення на опалення та гарячу воду, за даними державної служби статистики, вони зменшились у січні 2020 року на 2,5%, лютому – на 3,9%, березні – на 8,9%, квітні – на 13,7%. А в Чернігові цього не відбулося. За даними Головного управління статистики в Чернігівській області, тарифи на опалення та гарячу воду не зменшились на жодну копійку! Лише у грудні 2019 року місцева влада ще побоювалась уряду: «Облтеплокомуненерго» зменшило платіжку за опалення на 10%. В інших містах зниження вартості було помітним. Зокрема, у Дніпрі воно складало до 30%.

Але могло бути й гірше. Адже постановою НКРЕКП від 14 січня 2020 року тариф на опалення для ОТКЕ збільшили на 10,5% – до 1920,5 грн за Гкал. І лише втручання народних депутатів та звернення до НКРЕКП дозволило зберегти згаданий вище тариф – 1737,6 грн/Гкал. Який, до речі, розраховувався за вартості газу 8,5 тис. грн за 1000 м3. А всім відомо, що під час опалювального сезону газ дешевшав щомісяця, але чомусь не для чернігівських споживачів тепла.

Щодо гарячої води картина аналогічна. Вартість 1м3 гарячої води від «Облтеплокомуненерго» – 103,48 грн. Більше лише у Луцьку – 107,07 грн та Рівному – 105, 78 грн. І на жодну копійчину вода у нас не подешевшала. Не виключено, що може й подорожчати, бо досі на сайті ОТКЕ вартість 1 Гкал тепла – 1920,5 грн.

І це за наявності низьких доходів населення. До слова, за розмірами середньої зарплати Чернігівська область – у першій трійці позаду серед регіонів України, а станом на 1 липня 2020 року в Чернігові вона складала 8860 грн. У порівнянні з 11 804 грн середньої зарплати по Україні. Це за даними Головного управління статистики в Чернігівській області.Обіцяли одне, а в платіжках зовсім інше

8 жовтня 2015 року кандидат на посаду міського голови Чернігова, народний депутат України Владислав Атрошенко, у своїй передвиборчій програмі пообіцяв знизити вартість опалення житлових будинків Чернігова у 2 рази.
Обіцяв зробити це за рахунок втілення комплексної програми утеплення будинків і встановлення лічильників тепла. З термомодернізацією будинків справи пішли не дуже ефективно, а от із лічильниками дещо краще.

Але ж тарифи зростали значно стрімкіше, ніж могли зекономити споживачі. Якщо 1 Гкал із жовтня 2015 року коштувала 738,02 грн, то у 2016-му – 1350,01 грн, у 2017-му – 1504, 61 грн, а від 1 січня 2019 року – 1737,61 грн.

Та й із лічильниками не все було, як задумано. Лічильники, що містяни встановили за допомогою благодійників або за власні кошти, вони регулювали самі, і перші два роки мали суттєву економію. До лічильників, які встановили працівники ОТКЕ, мешканців не допускали. А представники теплопостачальників регулювали подачу тепла таким чином, що економія була мінімальною або її взагалі не було. У сусідніх будинках в однакових квартирах різниця в нарахуваннях становила 300–500 грн.

Чого тільки не пообіцяєш, щоб виграти вибори за будь-яку ціну! Це черговий приклад безвідповідальності чинної влади міста. Чи можна вірити обіцянкам людини, яка для втілення своїх політичних амбіцій готова пообіцяти будь-що? Вибір за чернігівцями… 25 жовтня.

Бізнесменам – прибутки, а чернігівцям?..

На відміну від багатьох міст України і Чернігівська ТЕЦ, і «Облтеплокомуненерго» не є комунальними підприємствами міської ради, а здані в оренду бізнесовим структурам. А на їхні дії важко впливати, бо бізнес працює на прибуток. У ОТКЕ історія з орендою взагалі вийшла невдалою. Спочатку акціонерами були колишні депутати міської ради Микола Якимець та Максим Городній, але в листопаді 2016 року вони зникли. Зараз на підприємстві інші акціонери. Їх аж десять, і вони у бізнесі не перший день. Тож мають бажання «відбити» свої гроші, вкладені хоча б у купівлю акцій. Тому й склалося становище, коли з одного боку фінансові проблеми, а з іншого немає очікуваних інвестицій. А ефективного власника немає. Хоча нардеп Олег Семінський стверджує, що певне відношення до ОТКЕ нібито має Владислав Атрошенко. Сам же Атрошенко пропонує повернути підприємство в комунальну власність.

Пропонує він забрати в комунальну власність і ТЕЦ. Тут є предмет для дискусії. Адже наступного року ТЕЦ виповниться 60 років. Обладнання, відповідно, зношене, хоч і орендар – фірма «ТехНова» витратила на підтримання дієздатності понад пів мільярда грн. І чим далі ці витрати зростають. Власник «ТехНови» Анатолій Шкрибляк у 2012–2013 роках пропонував збудувати за власні кошти новий енергоблок – безвідходний, із отриманням вимог екології, суперефективний. Із певних причин не вдалося, але це тема іншої розмови.

Повернути обидва підприємства в комунальну власність. Ніби гарні наміри, які прикриваються бажанням знизити тарифи. ЗНОВУ! ЯК І ПЕРЕД ВИБОРАМИ 2015 РОКУ!
Але у власність міста повернуть фактично металобрухт. Бізнесмени викачали надприбутки з підприємств, бо не вкладали жодних коштів у заміну котелень та тепломереж. А чернігівці в той же самий час платили за одними із найвищих у країні тарифів на опалення і гарячу воду.

Тож велике запитання – чи варто забирати у власність майно, яке є занадто застарілим і потребує значних капіталовкладень у модернізацію? І чиї інтереси захищає чинна міська влада? Точно не пересічних чернігівців.
Сьогодні місто займається «яскравими» проєктами з благоустрою, які створюють уявлення «щось робиться», але питання якраз і полягає в тому, що робиться «щось», і зовсім не те, що потрібно.

Проблема теплопостачання набагато гостріша та вже є для чернігівців бомбою уповільненої дії, адже не виключено, що якоїсь зими жителі матимуть серйозні проблеми із теплопостачанням (варто пригадати колапс із теплом в Алчевську). Некомпетентна і безвідповідальна влада, яка керується інтересами «заробітку», не спроможна вирішити проблеми тарифів і теплопостачання загалом.

Який вихід із критичної ситуації?

«НАШ КРАЙ» вимагатиме від теплогенеруючих організацій встановлення справедливих та виключно економічно обґрунтованих тарифів для чернігівців.
Неприпустимою є ситуація, коли люди відмовляють собі в необхідних речах, щоб сплатили за «комуналку» за грабіжницькими тарифами. Ми чітко усвідомлюємо, що, знизивши тарифи, повернемо добробут чернігівцям.

Команда партії «НАШ КРАЙ» розуміє: зниження тарифів – це складний процес, який вимагає діалогу з керівництвом теплогенеруючих підприємств. «НАШ КРАЙ» буде контролювати цільове використання закладених у тариф коштів на енергозаощадження та покращення екології, примусить знижувати ціни завдяки енергоефективності.
Чернігівці – як сумлінні платники податків, люди з чіткою життєвою позицією, які пишаються своїм містом, – заслуговують на якісні послуги за зрозумілими і прозорими тарифами. «НАШ КРАЙ», як партія професіоналів і господарників, буде відстоювати інтереси громади та доб’ється справедливих тарифів!

Віктор Ковальчук

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: тарифи, "Наш край"