GOROD.cn.ua

Естонія очима українських журналістів. Частина ІІ. Як лікують не в столиці

 

Нещодавно ми публікували статтю про шкільну освіту в Естонії, переглянувши яку читачі могли порівняти, як у них, а як – у нас. Другий матеріал за результатами відвідин цієї країни присвячений медицині. Також на вас чекають ще дві статті про досвід Естонії з реформи децентралізації та про ситуацію з переробкою сміття.

В Естонії, як в одній із пострадянських країн медична система була реформована однією з перших сфер. В принципі, нововведення, що вже працюють, дуже схожі на ті, що пропонувалися в Україні. У цій країні Балтії запроваджено інститут сімейних лікарів, що вирішують більшість медичних проблем своїх пацієнтів, реформовано лікарні, які за надані медичні послуги пацієнтам отримують гроші з Лікарняної каси. До речі, Лікарняна каса, що схожа за своїми функціями на Національну службу здоров’я України, поповнюється за рахунок внесків застрахованих осіб - роботодавець сплачує до каси 13% нарахувань на зарплати своїх працівників. В Естонії теж запроваджено принцип «гроші ходять за пацієнтом», оптимізовано лікарні (за відкритими даними, кількість лікарень зменшилася з 120 до 20, але вони обладнані усім необхідним). Чи буде так у нас? Загалом лікування в Естонії безкоштовне і якісне, однак існують черги до вузькопрофільних спеціалістів, а ще не вистачає кадрів, адже естонські лікарі хочуть заробляти більше, а робота у сусідніх Фінляндії чи Швеції є більш високооплачуваною.

Сімейний лікар - в основі медичної системи Естонії

Ми ознайомилися із роботою лікарні у місті Хаапсалу, що є курортним центром на заході Естонії, та сімейним медичним центром Ляенемаа.Лікарня у місті Хаапсалу


Сімейний лікар Хелле Соосаар працює у Хаапсалу понад 30 років. Приїхали з чоловіком, теж лікарем, за розподілом після медінституту на три роки, але залишилися на все життя. Пані Хелле говорить, що не розуміє молодь, яка прагне виїхати до Таллінна, а то й інших країн, адже в Хаапсалу є все необхідне для життя. Розпочинала лікарка на посаді дільничного терапевта в поліклініці, а зараз вона працює в сімейному центрі і говорить, що так значно краще. Вона є підприємцем, разом з колегами орендує приміщення у лікарні. «Це зараз виглядає все добре, затишно, зроблені ремонти, а коли починали, нам довелося брати кредит на ремонт», - розповідає Хелле Соосаар.
У сімейному центрі Ляенемаа приймають двоє лікарів, вони, як і в нас, сплачують зарплату медсестрам - їх четверо. Крім того, для медичної допомоги дітям до двох років запрошують педіатра. Можуть надавати консультації телефоном, виклики додому обслуговують лише у крайніх випадках - коли пацієнт прикутий до ліжка. «Я працюю давно, тому знаю родини майже усіх своїх пацієнтів. І коли мені телефонують, то вже здогадуюся, що трапилося із здоров’ям тієї чи іншої людини, яку я обслуговую. Навіть за голосом впізнаю», - говорить лікарка.Сімейний лікар Хелле Соосаар

Сімейний лікар в Естонії, як і в Україні, укладає договори з пацієнтом. У цій північній країні сімейний лікар обслуговує від 1600 до 2000 пацієнтів. Мінімальна кількість - 1200. За пенсіонерів і дітей фахівець отримує більші гроші з Лікарняної каси, аніж за інших пацієнтів, оскільки вони можуть потребувати частіших звернень.

Візит до свого сімейного лікаря є безкоштовним, але якщо людина з тих чи інших причин не застрахована (найчастіше йдеться про тих, хто працює, приміром, у Фінляндії, а за медичною допомогою звертається вдома), то за прийом лікаря потрібно заплатити самостійно.

Хелле Соосаар говорить, що самостійно веде бухгалтерію свого медичного центру і оцінює зміни в медичній системі, як позитивні. «У поліклініку я би не повернулася - сама собі господиня, все можу вирішувати», - зізнається лікарка з багаторічним досвідом роботи.Приймальне відділення

Сімейний лікар в Естонії – перша інстанція, до кого звертається людина, у разі погіршення самопочуття, звичайно не йдеться про екстрені випадки. Сімейний лікар надає допомогу, виписує рецепт, звичайно, електронний, дає направлення до вузького спеціаліста. В аптеках є ліки, що продаються без рецептів - це вітаміни, жарознижуючі препарати, найпростіші ліки від нежитю, кашлю, знеболюючі, але ось придбати антибіотики без електронного рецепта вже не вийде.

Також сімейний лікар проводить вакцинацію. Для дітей, яких щеплюють за державним календарем вакцинації, це безкоштовно. В Естонії 95-96% дітей є вакцинованими. Вакцинація від грипу – платна для всіх.

Повітова лікарня: без необхідної допомоги ніхто не залишається

Повітова лікарня Естонії розрахована на пацієнтів, що потребують госпіталізації через хронічні хвороби чи оперативних втручань. У палатах, що обладнані багатофункціональними ліжками, ми спостерігали людей здебільшого літнього віку.Організаційно лікарня має поліклініку і стаціонар. Але там немає відділень у традиційному для нас вигляді, навіть більше - дітей і дорослих лікують разом. Немає розподілу палат між лікарями, пацієнти одного лікаря можуть бути у різних палатах, і навіть на різних поверхах. Відповідно, у лікарні відсутні завідувачі відділень, основні оргфункції на кожному з поверхів виконують старші медсестри. Так само в повітовій лікарні немає пологового відділення. Відділення працювало там десь 20 років тому й обслуговувало на рік всього 200 пологів, що надзвичайно мало. Нині, аби в лікарні функціонувало пологове відділення потрібно мінімум 500 пологів на рік.Сімейний медичний центр

На першому поверсі лікарні розташовується поліклініка (у цокальному приміщенні – сімейний медичний центр), на другому - відділення так званого активного лікування, на третьому - операційні та реанімація. Варто зауважити, що лікарня у місті з населенням 12 тисяч (у нас такою, мабуть має бути центральна районна лікарня, але поки не є) оснащена необхідним сучасним діагностичним обладнанням (томограф, мамограф, УЗД-апарат, рентген, офтальмологічне обладнання тощо). Усе обладнання купує медзаклад за власні кошти, які отримує з Лікарняної каси. Старша медсестра лікарні у Хаапсалу Мар’ю Лепметс проводить для українських журналістів екскурсію, заводячи навіть до операційних (їх дві – основна та резервна). В операційних, маніпуляційних встановлено сучасне обладнання і запаси необхідних ліків.Старша медсестра лікарні у Хаапсалу Мар’ю Лепметс ОпераційнаОпераційна сестраМаніпуляційнаКімната для проведення УЗДРентгенАпарат МРТПерев'язочнаКоридор

За статистичними даними, лікарі упродовж року мають близько 30 тисяч амбулаторних звернень, на стаціонарі повітової лікарні проліковують десь 3200 -3500 пацієнтів (менше 10%). У лікарні працюють 170 фахівців, у тому числі 20 лікарів, 60 медичних сестер, решта - доглядальниці.

Пані Мар’ю говорить, що завжди є незадоволені чимось люди, але в цілому медична система Естонії сьогодні працює злагоджено – без необхідної медичної допомоги ніхто не залишається. Основні проблеми після реформи - нестача лікарів і черги. «Якщо вам потрібна консультація лора, то в нашій лікарні можна записатися на післязавтра, якщо психіатра, то вийде за тиждень, а ось на планову консультацію гінеколога доведеться почекати місяць», - розповідає старша медсестра лікарні в Хаапсалу. Більшість вузьких спеціалістів приїздять на прийом у лікарню з Таллінна, або інших міст, тому і виникають черги.

Консультації спеціалістів, лікування є безкоштовним. Платна лише стоматологія, але до 19 років ці послуги теж є безоплатними.

В Естонії, аби мотивувати працівників, держава збільшує заробітні плати медикам. Так, з 1 квітня оплата праці лікаря загальної практики в естонських лікарнях становитиме 13,30 євро за годину (норма навантаження на місяць – 168 годин), спеціалізованого лікаря - 14,40 євро/година, медсестер - 8 євро/година, молодших медсестер, доглядальниць - 5 євро/година. Нічні зміни оплачуються на 30% більше, робота у вихідні і державні свята - ще плюс 10%. Пані Мар’ю говорить, що їхня лікарня готова надати молодим спеціалістам житло – зараз у розпорядженні є дві квартири, але охочих працювати не знаходиться. Крім того, на державному рівні є заохочення для молодих лікарів: якщо спеціаліст їде працювати у повіт, а не залишається в Таллінні, то може розраховувати на отримання від держави 15 тис. євро упродовж трьох років.

У повітовій лікарні в Хаапсалу не лікують хворих на онкологію – є спеціалізований центр у столиці, так само не лікують туберкульоз. Після проходження курсу лікування хворий на туберкульоз може проходити консультації у поліклініці, лікуватися амбулаторно, однак такі хворі мають окремі години прийому лікарем.

При лікарні базуються дві бригади «швидкої допомоги», але підпорядковані вони столичному медзакладу. У штаті «швидкої» немає лікарів, працюють водій, який теж володіє навичками невідкладної допомоги, медична сестра і парамедик. Якщо у місцевого жителя трапляється, приміром, інсульт, «швидка» одразу буде госпіталізувати його у столичний мед заклад (відстань від Хаапсалу до Талліна – майже 100 кілометрів). І там, на місці, уже чекатимуть цього пацієнта з повною підготовкою, адже існує обмін інформаціє через інтернет (уся медична інформація про пацієнта зберігається в електронному вигляді). За необхідності, може виїхати назустріч «швидкій» реанімобіль з необхідним обладнанням. Все робиться для того, аби врятувати життя людині.Про коронавірус Мар’ю Лепметс уточнює, що кожного тижня отримують інструкції щодо дій в умовах надзвичайної ситуації. Однак планується, що хворих прийматимуть у Таллінні. Як повідомляють ЗМІ, у зв’язку з пандемією коронавірусу у світі і його можливим розповсюдженням в Естонії 12 березня уряд запровадив надзвичайний стан, що діятиме до 1 травня. Зміни стосуються діяльності шкіл, культурного життя і судноплавства. Заборонено публічні заходи.

Водночас естонці дуже нарікають на черги і розповідають, що за гроші можна одразу потрапити на прийом до спеціаліста, а безкоштовно доводиться довго чекати. Переповідають історії, коли діагноз пацієнта виявлявся серйознішим і лікар розводив руками: «А де ви були раніше?». А пацієнт просто чекав своєї черги. «Я не розумію, чому я, сплативши податки, маю платити ще раз за прийом лікаря-спеціаліста», - нарікає мешканець Таллінна Пітер-Танел Орро.

Звісно, як і будь-яка сфера, медична система Естонії має свої плюси і мінуси. Але для України її досвід може бути корисним, адже у центрі змін мають бути життя і здоров’я пацієнтів. Цій країні вдалося побудувати безкоштовну систему надання медичної допомоги з елементами страхування. Саме про медичне страхування заговорили у публічному просторі після зміни керівництва Міністерства охорони здоров’я України. Тож, можливо, не варто все ламати і розвертатися у протилежному напрямку, а лише додати елементи, яких не вистачає, щоб вся система запрацювала злагоджено? Адже дуже б хотілося, аби за кілька років у наших округах (повітах чи районах) теж були лікарні, де можна отримати якісну безкоштовну медичну допомогу.

Престур журналістів в Естонію із Чернігівської, Сумської та Дніпропетровської областей відбувся у рамках проекту «Зміцнення незалежних ЗМІ в регіонах України», що реалізується спільно Естонським центром Східного партнерства (Таллінн) й Українським кризовим медіа центром (Київ).

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: медицина, лікування, Естонія