GOROD.cn.ua

На Чернігівщині знайшли найбільше шведське поховання (відео)

Шведський слід у селі Рудівка на Чернігівщині. Тамтешні жителі просять істориків дослідити скіфські кургани, які місцеві вже десятки років називають шведськими могилами. Ентузіасти впевнені, що там можуть бути поховані солдати Карла ХІІ, які загинули під час відступу армії шведського короля територією України. Уже наступної весни в Рудівках заплановані масштабні розкопки.

Чому про це заговорили лише через 300 років, дізнавайтеся у сюжеті.



Село на кістках.

Як будували в Рудівці хати, скотарні та пасіки, що знаходили під землею місцеві розповідають у кожному дворі.

- Викопали людські кістки.
- Викопали людський череп, волоси.

Що тут за кістки, кажуть люди, ніхто не досліджував. У сільській раді пояснюють, 71 га рудівської землі землевпорядники завали історичною і суворо заборонили чіпати її тракторами чи плугами.

Важко повірити, що 300-річна історія збереглася в пам’яті людей. Пагорби в Рудівках називають шведськими могилами. І є такі в багатьох інших селах на Чернігівщині. Тільки якщо спів ставити таку інформацію з стародавніми картами пересування військ Карла ХІІ, все стає на свої місця, під землею лежить величезний нерозвіданий пласт історії.

Любов Латиш пригадує розповіді своєї бабусі і дуже шкодує, що не розпитала докладніше.

Любов Латиш, жителька с. Рудівка: «Нам розказували, що тут було багато шведів, і вони як помирали, так засипали їх курганом».

Історик-мазепознавець Сергій Павленко склав цілу карту шведських могил на Чернігівщині. Тут мають бути похованими близько тисячі вояків. Вони гинули від поранень та епідемій, і це лишилося в пам’яті людей.

Ховали воїнів-іноземців у діючі кургани, ще древніші припускають історики. І дивуються, чому Рудівка досі не досліджена. Припускають, що тема дружби Івана Мазепи зі шведами була настільки болючою, що радянські вчені не наважилися чіпати численні скіфські кургани, яких тут нарахували кілька десятків.

Масштабні дослідження рудівських земель планують розпочати навесні, щоб відкрити українцям нову сторінку в історії, а шведські могили привести до ладу і бодай установити пам’ятні знаки.

Сюжет телеканалу «2+2», «Спецкор»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Рудівка, шведські кургани, історія, «2+2», «Спецкор»