GOROD.cn.ua

35 років від найбільшої техногенної катастрофи в світі – аварії на ЧАЕС

 

Віктор Добриця, ліквідатор аварії на ЧАЕС: «Я прийняв батальйон – 273 людини. А залишилося з мого батальйону 21 людина. Це люди, які повернулися додому після виконання завдання. Інші всі знаходилися в центральному госпіталі МВС України. Яка їх подальша доля, я не знаю, тому що батальйон був збірний, зі всього Радянського Союзу. Адрес у мене немає, і на той час вони були засекречені, і до цього часу ми не знаємо нічого про більшість цих людей, які знаходилися в цьому батальйоні».Віктор Павлович, командир пожежного батальйону, ліквідовував аварію на ЧАЕС з 24 травня по 8 червня 1986 року. Він демонструє фото представлені на виставці у військово-історичному музеї, присвячені 35-й річниці вибуху атомного реактора на Чорнобильській АЕС.

Віктор Добриця, ліквідатор аварії на ЧАЕС: «Після цього вибуху багато речовин, які знаходилися в реакторі – декілька десятків тонн, вони були перетворені на порох і розкидані на величезну територію. Знаходячись на цій території, ми топталися по цьому ядерному реактору, по цим дуже небезпечним порохообразними речовинам, які залишали після себе дуже неприємні наслідки в нашому тілі, в нашому організмі. Потроху ми захворювали, і хлопці після великих хвороб помирали».

Вони працювали там, де рівень радіації часто міг бути смертельним для людини, ліквідовуючи рештки пожеж та проводячи дезактивуючи заходи.

Віктор Добриця, ліквідатор аварії на ЧАЕС: «Коли ми пересувалися, можна було стояти на місці, де було 20 мілірентген. Зробивши крок, ви потрапляли в зону, де 500 рентген. Тобто цей кусочок графіту і кусочок ядерного палива він вже створював такий небезпечний фон».

Віктор Добриця розказує і про побратимів, чиї фото представлені на виставці. На жаль, вони вже не можуть розказати свої історії. До прикладу, Анатолій Іванович Григоренко, чиє ім’я носить вулиця в Чернігові, на світлині щойно повернувшись з важкого завдання.

Віктор Добриця, ліквідатор аварії на ЧАЕС: «Випробували суміш для дезактивації на самому реакторі. 12 годин вони знаходилися в цій дуже небезпечній обстановці. В наслідок чого одна людина втратила свідомість і Григоренко Анатолій Іванович на руках виносив цю людину з цього дуже небезпечного місця, і врятував його життя».

Згадує у своїй розповіді і фільм HDO про Чорнобиль. До прикладу, історія з відкачування води з-під ядерного реактора мала б включати і історію Івана Олексійовича Дрижака, адже все відбувалося не як у цій серії.

Віктор Добриця, ліквідатор аварії на ЧАЕС: «Це фейк. Це не правда. Це не правильна інформація. Тому що розробив цю операцію по відкачці води Дрижак Іван Олексійович особисто. Виконували це завдання 7 пожежних з Білої Церкви та Житомирської області. Ні одного в живих зараз немає».

Виставку у музеї можна буде переглянути після закінчення посилених заходів карантину.

Нагадаємо, 26 квітня Україна відзначає День Чорнобильської трагедії. Цього дня, 35 років тому, трапилася найбільша в історії людства техногенна катастрофа, котра забрала життя 10 тисяч людей, лишивши 30-кілометрову зону відчуження, забрали у нас частину поліської культури. Наслідки вибуху на 4-му енергоблоці ЧАЕС Україна відчуватиме ще протягом кількох сотень років.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Віктор Добриця, Чорнобильська трагедія, ЧАЕС, Дитинець»