GOROD.cn.ua

У Чернігівській області створили 3D-модель церкви, яку знищила радянська влада

 

Майже через 100 років її можна побачити знову. Хай навіть і у віртуальній реальності. 27 м заввишки, перед входом дві вежі, рідкісне явище в нашій архітектурі. Це Вознесенська церква, що у Березні на Чернігівщині. Дерев’яний, без перебільшення, шедевр зведений без єдиного цвяха у середині XVIII сторіччя до фундаменту знищили під час радянської антирелігійної кампанії. Але завдяки 3D-моделі ми знову можемо його роздивитися. Хто і навіщо вирішив оживити знищене, дивіться у сюжеті.Один клік у мобільному і вона перед нами.

Олександр Сивачук, видавець: «Ми можемо її обертати на 360 градусів. Вечірнє освітлення і нічне».

Вознесенську церкву у віртуальному вимірі ми роздивляємося на тому місці, де вона реально стояла. Тепер замість неї контора.

3D-копію храму зробили за дивом уцілілими кресленнями та фотографіями науковця Стефана Таранушенка, який 100 років тому дослідив 200 українських церков. Щоб передати всю атмосферу споруди, команда харківських дизайнерів на одну модель працювала мінімум тиждень.

Олександр Ягольницький, 3D-дизайнер: «Спочатку здавалося, що це не дуже складно, тому що є геометрія. Але дуже багато моментів і нюансів, які насправді передають саму атмосферу. Якщо їх не зробити, не врахувати, то тоді об’єкт буде виглядати нереалістично».

5 найкращих дерев’яних церков лівобережжя описані дослідником Таранушенком увійшли до книжки виданої вже зараз.

Ось такою була Миколаївська церква у Нових Млинах. Це теж Чернігівщина. Лише подивіться на цю красу. Її так само зруйнували комуністи, а деревину пустили на будівельний матеріал. І тепер навіть не всі місцеві знають, де ця церква стояла.

«ТСН» уже розповідала про знайдені ікони у перегородках згорілої лікарні у Нових Млинах. Так от вони саме з Миколаївської церкви.


Галина Бєлікова, завідувачка відділу Національного художнього музею України: «Один з кращих зразків українського іконопису».

Іконостасу з Березни пощастило більше. Його вціліла чверть у музеї. За такий іконостас у ті часи можна було б виміняти пару хуторів.

Галина Бєлікова, завідувачка відділу Національного художнього музею України: «У нас є й такі приклади ікон, на яких ми бачимо, що, очевидно кислотою, змивали шар позолоти, стараючись таким чином здобути якусь дещицю золота. Що було в принципі не виправдано».

На Чернігівщині нині не більше півсотні дерев’яних церков. А раніше тут головно з дерева і будували. Спочатку українську архітектуру заборонили.

Олександр Сивачук, видавець: «Ще у ХІХ столітті часто біля української церкви ставилася церква в російському стилі для того, щоб просто закрити козацьке бароко».

Храми стають дуже схожими, а потім їх узагалі взялися нищити.

Олександр Бондар, історик: «Були випадки, коли місцеві жителі відмовлялися розбирати свої церкви, тому присилалися зондеркоманди, які це виконували».

Про власну історію люди роздивляються з цікавістю.

Під час радянської антирелігійної пропаганди у 30-х роках минулого сторіччя на території тодішньої України знищено 80% церков. І віртуальна реальність це єдиний шанс побачити, якими насправді вони були.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: 3D-модель церкви, Березна, Вознесенська церква, «1+1», «ТСН»