GOROD.cn.ua

22 січня – День Соборності України. Треба пам'ятати історію, за єдність і незалежність боротися щодня

 

«Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка і Наддніпрянська велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Ці слова з універсалу Соборності прозвучали на Софійському майдані в Києві 102 роки тому 22 січня.Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Це настільки важлива дата разом з незалежністю. Власне кажучи, це не віддільне – День Незалежності і День Соборності. 22 січня – це чарівна дата. 22 січня 1918 року вперше проголошено незалежність Української Народної Республіки. 22 січня 1919 року – актом злуки між Українською Народною Республікою і Західноукраїнською Народною Республікою проголошено про створення єдиної держави».

Акт злуки був невипадковим явищем, а наслідком і вершиною об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ століття на українських землях, які були в складі різних держав, вказують історики.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Як тільки стала нагода українцям об’єднатися, вони відразу це зробили. Коли ми говоримо, що незалежність і соборність це тисячолітні прагнення українців, це некрасиві слова. Це факт оплачений кров’ю».

Для багатьох українців День Соборності асоціюється з ланцюгами єдності. І з найвідомішими з них 1990 року. Від Станіслава, столиці колишньої зони, до Києва. Участь у якому брали всі регіони України. Чернігівську делегацію очолював нинішній почесний громадянин міста над Десною – Валерій Сарана.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Це волевиявлення за соборну, і в майбутньому, незалежну Україну. І один з найбільших не просто в Європі, в світі. Щодо Чернігівщини. Так, Валерій Сарана, мій товариш і соратник, очолив делегацію від Чернігівського Народного Руху. Туди входили представники інших громадських організацій. Вони приїхали в Київ і там брали участь в цьому живому ланцюзі, який якраз і символізував і єдність України в Радянському Союзі, і прагнення українців жити своїм життям».

Незалежницькі соборницькі прагнення абсолютно природні для Чернігова, вказують дослідники. Підтвердження цьому – низка подій в різні часи.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Особливо наочно зараз демонструється під час російсько-української війни – відбиття російської агресії. Я, наприклад, можу сказати, що Україна велика, наші вороги нам постійно нашіптують, що ОУН це галицька вигадка. Так чому ж тоді добровольчий батальйон ОУН був створений в Ніжині в 2014 році? Наші добровольці 13-го батальйону, 41-го батальйону пішли на Схід і там воювали».

Історія свідчить, що треба її пам’ятати, а за єдність і незалежність боротися щодня.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Те, що скромно мовчать чернігівські співробітники спецслужб, які в 1990 роках, я маю на увазі першу половину 1990 років, ліквідували тоді проєкт російських спецслужб «Відірвати український Крим від України». Тоді це було успішно. До речі, брали участь в цьому і нинішній міністр у справах ветеранів України, як контррозвідниця».

Традиційно День Соборності в Чернігові відзначають масовими заходами, яких цього року через пандемію ковіду і карантинні обмеження, не буде. Історики вказують, сьогодні, коли маємо українські території непідконтрольні українській владі, День Соборності – це привід нагадати, що Крим, Донеччина і Луганщина – це Україна.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: День Соборності, Сергій Бутко, «Дитинець»