GOROD.cn.ua

Дерев’яне мереживо Чернігова – особняк Варвари Фолте на вул. Коцюбинського, 10

 

Цей старовинний дерев’яний особняк на вулиці Коцюбинського неможливо оминути увагою. Для Чернігова він є одним із небагатьох прикладів гарно збережених та охайних житлових будинків кінця ХІХ – початку ХХ ст.Варвара Федорівна Фолте, якій, згідно зі списком домовласників 1908 року, належав цей будинок, була особою шанованою, дружиною священика. Подружжя потрапило до Чернігова, найвірогідніше, з Бессарабії, адже прізвище Фолте часто зустрічається у церковних книгах того краю і саме серед священництва.

Окрім цього будинку, жінці належала також ще пара будинків на вулиці Хлібопекарській, проте час не пощадив їх.

Що стосується оздоблення, то дім Фолте є яскравим представником будівничої моди того часу. У оздобленні будинку поєднуються традиційні народні орнаменти та багата стилістична обробка деталей.

Фасад у наш час має шість вікон, проте останнє віконце, розташоване під правим фронтоном, було зроблене пізніше. Його оздоблення помітно відрізняється від решти. Вірогідно, свого часу саме у цій частині будинку був розташований парадний вхід з вулиці. Про це свідчить також відмінність у зовнішньому вигляді стіни та кладки фундаменту.

Вікна будинку оздоблені досить просто.

Натомість головною окрасою фасаду є різьба під дахом. Елементи нижньої частини піддашку поєднують у собі риси давнього народного символу «рожаниця» та пальмової гілки – «пальмети». Вище бачимо простий, на перший погляд, орнамент, що, однак, мав для наших предків особливе значення. Це «паросток» – одна з варіацій народної символіки традиційного календарного циклу.

Центральною різьбленою деталлю цього будинку є круглі солярні символи з 12 отворами. Стилістично така прикраса могла відображати рух сонця небосхилом.

Мереживне оздоблення цієї старої оселі не унікальне для Чернігова. Представлені на ній елементи дерев’яного декору зустрічаються і на інших будинках, зокрема на цій самій вулиці. Однак, фасад саме цього будинку зберіг цілісний, майже первозданний вигляд і сьогодні слугує своєрідним магнітом для очей перехожих.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дерев’яне мереживо, будинок, архітектура, Варвара Фолте, різьба, історія, «Дитинець»