GOROD.cn.ua

29 років тому 1-го грудня понад 90% українців сказали своє «так» незалежній Україні

 

29 років тому 1 грудня понад 90% українців сказали своє «так» незалежній Україні. За суверенність висловились в усіх 27 регіонах. Найменше в Криму – понад 54% від тих, хто голосував, найбільше на Тернопільщині – майже 99%.Це ще одна сторінка нашої історії, яка на сторіччя вперед визначила позицію країни у світі. Історики кажуть, що вона є не менш важливою, ніж проголошення 24 серпня того ж року Акту незалежності Верховною Радою.

Сергій Бутко, представник інституту Національної пам’яті в Чернігівській області: «Академік Ігор Юхновський, який 24 серпня твердо, принципово, але тихо та інтелігентно переконав всю Верховну Раду, що необхідно після прийняття Акту провести Всеукраїнський Референдум».

Відтоді розпочалася підготовка до проведення референдуму. Як розповідає представник інституту Нацпам’яті, на виборців не здійснювалося жодного політичного тиску в сучасному розумінні. Головна роль організаторів випала представникам національного визвольного руху та патріотам. Зокрема, у Чернігові та області це питання очолив Валерій Сарана.

Сергій Бутко, представник інституту Національної пам’яті в Чернігівській області: «Це не було самопливом. По всій Україні, в тому числі у нас на Чернігівщині, були створені громадські комітети, оргкомітети по організації цього референдуму і пропаганда за незалежність України».

У Референдумі взяла участь рекордна кількість людей – 32 мільйони, з них майже 29 – проголосували за незалежність.

Сергій Бутко, представник інституту Національної пам’яті в Чернігівській області: «Хочу з гордістю сказати, що Чернігівщина випередила цей результат. У нас брало участь у голосуванні майже 970 тисяч виборців, із них майже 907 тисяч проголосували «за».

Після оголошення результатів на Україну чекав ще шлях ствердження себе як незалежної держави на міжнародній арені. Першими це визнали Польща і Канада. Непохитним до кінця грудня залишався Європейський Союз і Америка.

Сергій Бутко, представник інституту Національної пам’яті в Чернігівській області: «Вже 8 грудня в Біловезькій Пущі, тобто в Білорусії, було підписано державами засновниками Радянського Союзу, угоди, за якими визнавалося, що вони розпускають Радянський Союз. Його нема. На цьому справа не закінчилась. 25 грудня 1991 року Михайло Горбачов, перший і останній президент Радянського Союзу, склав свої повноваження. З’їзд всесоюзний закінчив свою роботу. Тобто Радянський Союз було визнано, його власними органами, що він уже не існує».

Саме того дня США і ЄС визнали незалежність України.

Сергій Бутко, представник інституту Національної пам’яті в Чернігівській області: «Хочу сказати, що кожного дня, кожного разу треба захищати і розвивати, і свою країну знати, і що наша доля в наших руках».

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: незалежна Україна, Референдум, Сергій Бутко, «Дитинець»