• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Село кожен день атакує стадо диких свиней


Талион

Село кожен день атакує стадо диких свиней

 

Василь Терехович: не буде ні врожаю, ні сінокосу

На Безуглівку з її 38 жителями звалилося справжнє лихо: дикі свині. Нахабні тварюки перерили городи, де була картопля, тепер добрались до сінокосів.

- Укосу не буде ніякого, - бідкається Василь Терехович. – І врожай кончать…
Каже, дріт (ним город оповитий кілька разів) з навішаними пластиковими пляшками уже не зупиняє лісових приблуд. Перестрибують через нього і риють.
Більше 20 соток городу  Василя Яковича «підпарено» як треба, – жоден плуг глибше не візьме (ноги грузнуть майже по коліна).
- До мене прийшли уже восени, коли картоплю викопали, - розказує чоловік. - А у сусідки – баби Кулини – вибрали щойно посаджені бульби – пройшли усю ділянку акуратно, рядок за рядком.
Інший сусіда Василя Яковича придумав новий спосіб огорожі: дріт натягується між шалівками, що йдуть зверху і знизу. Краще було б, звісно, поставити двометровий паркан. Та де стільки шалівки набрати і хто городитиме самотнім бабусям, замученим старістю і хворобами?


Пробували відлякувати яскравим світлом. Перші пару днів свині справді не підходили, а потім поралися на городах,  незважаючи на ілюмінацію.
Двір Василя Безбородого стереже здоровенний Рекс, але господар не нацьковує собаку на свиней. Каже: це – вірна погибель, бо пес зазвичай нападає ззаду (хапає зубами за стегно), «а кабану тільки того й треба, він миттєво розвертається і розпорює іклами живіт собаці».
Василь Ксенофонтович знає свинячі повадки не з книжок. Зокрема, згадує, як доводилося переслідувати підранка. «Здоровий був, шерсть, як дратва. Падає, кров плеще ручаєм, а не підпускає близько. Коли кабан знесилився і завалився, підійшов, думаю, куди краще вдарити. А він як кинеться. Щоправда, відразу впав. Він в один бік, я – в інший. Лежимо і дивимося один на одного. Далі я вже долю не випробовував: залишив кабана в лісі і пішов по допомогу».


Город у Ксенофонтовича свині перерили тричі. За цей час він їх добре роздивився. Розказує: ідуть стадом, штук 15. Попереду – провідник, позаду – охоронець. Огорожу або ламають, або перестрибують. Далі – розкошують по саму зав’язку. Сінокіс перерили так, що хотів дійти до дальньої копиці – не зміг: ноги грузнуть.
Сільчани розказують: свинячі набіги стали загрозою для городів, бо ТОВ «Єлінський ліс», яке є користувачем близьких до Безуглівки мисливських угідь, веде цілеспрямовану роботу по охороні та відтворенню поголів’я диких тварин. Справа, звісно, хороша. Але ж це зовсім не означає, що люди мусять жертвувати заради  цього урожаєм, на вирощування якого витрачена і немала праця, і немалі гроші. До того ж, набіги бувають не лише восени, а й весною, так що врожай може взагалі загинути, не давши сходів.

Тож за роз’ясненнями звертаємося до директора ТОВ «Єлінський ліс» Ігоря Мосі.
У відповідь чуємо таке:
«Протягом останніх років до Чернігівського обласного управління лісового господарства, якому підпорядковане наше мисливське господарство, надходять звернення про потраву сільгоспкультур дикими тваринами на територіях як приватних господарств, так і господарств державної та колективної форми власності.
У зв’язку з цим нагадую, що, згідно з чинним законодавством України, а саме: ч.2, ст.5 Закону України «Про тваринний світ», ст.39 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.3 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» об’єкти тваринного світу, які перебувають у стані природної волі, в даному випадку дикі тварини, є власністю українського народу, тобто, держави, і ні в якому разі не є власністю користувача мисливських угідь, в даному випадку – ТОВ «Єлінський ліс».


Відповідно до чинного законодавства і договору нашого господарства з Чернігівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства про умови ведення мисливського господарства ми, як користувачі мисливських угідь, проводимо комплекс заходів по охороні та відтворенню поголів’я диких тварин до оптимальної чисельності, встановленої для нашої території. Ці нормативи встановлюються науковими установами України, уповноваженими здійснювати такі розрахунки, шляхом виготовлення для користувачів мисливських угідь матеріалів мисливського впорядкування цих угідь.
Для ТОВ «Єлінський ліс» такі матеріали виготовив Харківський державний проектно-вишукувальний інститут агромеліорації і лісового господарства «Харківдіпроагроліс».
Також слід зазначити, що наше господарство щорічно проводить відстріл диких кабанів, згідно з наданим державою лімітом і отриманими ліцензіями. (Чинним законодавством встановлюються також і терміни відстрілу).


Зважаючи на те, що дикі тварини є власністю держави, логічно було б посилатися за завдані збитки саме до держави. А ст.157 (ч.2) Земельного Кодексу України чітко вказує, що порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України. Як нам відомо, в Кабміні підготовлений проект Постанови «Про відшкодування збитків, завданих дикими тваринами землевласникам та землекористувачам», в якому розписаний механізм таких розрахунків і джерело фінансування – державні (місцеві) природоохоронні фонди. Але, на жаль, мабуть, в силу тих процесів, які проходять зараз в державі, цей проект Постанови Кабінету Міністрів ще не пройшов відповідних погоджень і досі не прийнятий. В зарубіжних країнах такі нормативні акти прийняті і повноцінно працюють.
До речі, це саме стосується і потрав лісових культур (молодняків) на  територіях лісокористувачів лосями і оленями. Держлісгоспи повинні  проводити запобіжні заходи щодо захисту цих лісових культур шляхом обробітку репелантами, охорони ділянок тощо.


Всюди в державі проблема потрави сільгоспкультур розглядається як стихійне лихо, запобігати якому треба всіма наявними способами, в тому числі і огородженням та охороною, але в межах дозволених законом».
Іншими словами: спробуй поранити чи – не дай Бог – забити тварину, що знищила плоди твоєї важкої праці, - по судах затягають, штрафами обкладуть. Бо свині, як зазначено у відповіді начальника мисливського господарства, є «державними тваринами».  А хто ж тоді люди?

 Василь Безбородий не випускає Рекса на свиней:  розірвуть!

Марія Ісаченко

 

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дикі свині, село Бузуглівка, ТОВ "Єлінський ліс"

Добавить в:
 
 


Центр Комплект