Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Чернігівщина в лідерах з туберкульозу

Чернігівщина в лідерах з туберкульозу

 
На Чернігівщині начебто приділяється увага проблемі поширенню туберкульозу, але ситуація залишається складною. Особливо в Менському, Ніжинському, Ріпкинському та Новгород-Сіверському районах.

Туберкульоз є гострою проблемою сучасного світу. А України - й поготів. Ми маємо одні з найвищих показників захворюваності в Європі, а наша область - одна з найкритичніших в країні. А більшості людей маловідомі небезпеки цієї підступної хвороби.

Про це йшлося під час круглого столу в приміщення облдержадміністрації 20 березня.

2013 року в області зареєстровано 783 випадки туберкульозу. Це на 130 хворих більше, аніж за аналогічний період 2012 року. Тобто захворюваність збільшилася на 17%. Медики пов’язують це з покращенням рівня діагностики, тобто зараз, із сучасним обладнанням, можна якісніше провести обстеження.

Серед хворих переважають соціально незахищені прошарки населення (непрацюючі, пенсіонери). А ось рівень захворюваності серед неповнолітніх знизився на 5%. Минулого року на Чернігівщині зареєстровано 15 випадків хвороби серед дітей, 6-у підлітків та 9 - у дітей віком до 14 років.

«Основні проблеми, з якими стикаються лікарі-фтизіатри Чернігівщини, на мою думку, є загальними для всіх регіонів України, - розповідає заступник головлікаря Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру Ярослав Вольський. - Це зростання хіміорезистентного туберкульозу та ВІЛ-асоційованого туберкульозу в структурі контингенту хворих.

Перше вважаю найгострішою проблемою. Виникла вона в 90-ті роки, коли через нестачу препаратів ми не могли провести хворим повноцінне лікування. Нині ж доводиться застосовувати сильніші й дорожчі препарати, а в окремих випадках вдаватися й до хірургічних втручань.

Щодо другого. Кількість хворих з поєднаною патологією збільшується щороку. У ВІЛ-інфікованих знижений імунітет, тому організм не має змоги боротися з інфекціями, зокрема з туберкульозною паличкою, яка є майже у кожної людини в організмі».

Препарати є. І, навіть, продукти

«Сьогодні для стабілізації ситуації впроваджуються заходи на активне виявлення туберкульозу. На жаль, минулого року були невеликі перебої з постачанням «туберкуліну». Зараз ми повністю забезпечені препаратами як першого, так і другого ряду, -доповідає пан Вольський. - Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер змінює підходи до організації допомоги хворим. Так, для забезпечення амбулаторного лікування в області організовано 22 додаткових кабінети. Також з минулого року за підтримки «Червоного хреста» ми надаємо хворим соціальну допомогу у вигляді продуктових наборів».

Проект на виявлення туберкульозу

Цього року в Чернігові почав діяти новий проект - Раннє виявлення туберкульозу серед представників уразливих груп населення області. Проект стартував 1 лютого і триватиме до кінця року. Мета - зниження рівня смертності від туберкульозу. Для цього потрібно спонукати людей проходити діагностику, а в разі виявлення хвороби - розпочати лікування.

Проект здійснюється не тільки в обласному центрі, а й у Ніжині, Прилуках та Козельці. Активну участь в ньому братимуть соціальні служби та громадські організації, що працюють з найбільш уразливими до туберкульозу групами населення - з ВІЛ-інфікованими, безпритульними, наркоманами, колишніми ув’язненими.

Як виявити хвороіу

«Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з хворим, який має відкриту форму захворювання, при вдиханні мікобактерій туберкульозу (паличок Коха) з дрібними краплями мокроти та слини, - розповідає пан Ярослав. - Також збудник потрапляє до організму з пилом через предмети побуту, папери. Зараження може відбуватися і при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби».

Перші ознаки туберкульозу нічим не відрізняються від початку багатьох хвороб: це втомлюваність, субфе-брильна температура тіла (37-37,5°), слабкість, пітливість уночі, зниження апетиту. Одна з ознак - довготривалий незначний кашель. З такими симптомами необхідно негайно звернутися до лікаря та пройти флюорографічне обстеження. Дітей же слід обстежити у лікарні з обов’язковими туберкуліновими пробами Манту.

«Туберкульоз - хвороба виліковна, - підсумував Ярослав Вольський. - Але повне одужання можливе лише за умови суворого дотримання режиму лікування. І що раніше його розпочати, то краще для хворого».

Марія Савіна,"Чернігівщина" №13 (465) від 27 березня

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: туберкульоз, Ярослав Вольський, Марія Савіна, "Чернігівщина"

Добавить в: