школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Що означатиме для українського і чернігівського бізнесу підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом?

KIA

Що означатиме для українського і чернігівського бізнесу підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом?

АКТУАЛЬНО. Все менше часу залишається до підписання Україною договору про Асоціацію з Європейським Союзом. Важливий для подальшої зовнішньоекономічної долі України документ має бути підписаний наприкінці листопада цього року. Це означає зміну правил торгівлі з ЄС. Вони будуть виписані в Угоді про зону вільної торгівлі (ЗВТ), яка буде підписана разом з Угодою про Асоціацію. В чому полягатимуть ці зміни і що вони означатимуть для бізнесу – українського в цілому і чернігівського зокрема? Про переваги від підписання Угоди йшлося під час «круглого столу», що його організувала Чернігівська торгово-промислова палата спільно з Міністерством економіки України та Посольством Великої Британії.

Мартін Даффі, керівник відділу політики, економіки та зв’язків з громадськістю Посольства Великої Британії в Україні пояснив, чому Британія долучилась до роз’яснювальної кампанії щодо переваг зони вільної торгівлі.
- Посольство Великої Британії не приховує своєї зацікавленості евроінтеграційним поступом України. Британія бачить в Україні перспективного партнера. Ми вважаємо, що вступ України до зони вільної торгівлі з ЄС відкриває нові перспективи для двосторонніх відносин. Йдеться про збільшення товарообігу між нашими країнами та про спільні інвестиційні проекти.


Костянтин Іванов, президент Чернігівської торгово-промислової палати, зазначив, що Європейський ринок - це єдиний ринок в світі, який складається з 28 країн та охоплює населення, чисельність якого в 11 разів більше за населення України. Це понад 500 мільйонів споживачів, середній річний дохід яких складає 39000 доларів.
- Торгово-промислова палата України крок до Європи зробила вже давно – ми вже є членами Європалати. І зараз ми активно підключились до роботи з інформування представників бізнес кіл про переваги ЗВТ. Спільно з Європалатою ведеться робота з підготовки акредитованих в Євросоюзі фахівців, які будуть навчати наших бізнесменів правилам роботи на європейському ринку. Сьогоднішній «круглий стіл» є першим таким заходом.

Чернігівським товаровиробникам-експортерам – а їх на зустрічі було близько п’ятидесяти – пощастило: їм випала можливість отримати роз’яснення від урядового уповноваженого з питань євроінтеграції Валерія Пятницького. Валерій Тезійович - професор кафедри міжнародної економіки Київського національного торговельно-економічного університету, запрошений викладач Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України. Автор понад 50-ти наукових публікацій, 10-ти монографій. Має почесне звання "Заслужений економіст України". Він безпосередньо брав участь у розробці документу - поглибленої та всеосяжної угоди про вільну торгівлю (ЗВТ+) – та в переговорах з євро комісарами щодо зміни правил торгівлі.

Як пояснив пан Пятницькій, переваги українських товаровиробників очевидні.

1. Підписання документу означатиме торгівлю не лише товарами, а й послугами. Це є дуже важливим для України: якщо обіг товарами між Україною і ЄС має негативне сальдо, то торгівля послугами має позитивне сальдо. Затребуваними в Євросоюзі є насамперед фінансові, транспортні, комп’ютерні та телекомунікаційні послуги.
2. Знижуватиметься тарифне мито – протягом найближчих 11 років воно поступово зменшуватиметься до нуля для українських виробників різної продукції – від харчової до важкої промисловості. Так на 99% видів української продукції Європейський Союз готовий відмінити мита вже протягом першого року дії угоди. Щодо України, то вона поступово – від 3 до 15 років - знижуватиме мита на європейські товари.
3. ЄС відмовляється від застосовування експортних субсидій на сільськогосподарські товари в торгівлі з Україною. Це означає рівність умов для українських та європейських товаровиробників.
4. Запроваджуються безмитні тарифні квоти. Угода визначить перелік продукції і її обсяг, яка може поставлятися з нульовим митом з України до ЄС і в зворотньому напрямку.
5. Врегулювання географічних зазначень. Йдеться про те, що з підписанням Угоди про ЗВТ+ українські підприємства вже більше не зможуть виробляти коньяк, шампанське, сир пармезан та інші види продукції. Мова йде не про заборону виробництва цих видів продукції, а про зміну її назви. На це Україні дається до 10 років.
6. Українські виробники продукції мають перейти на європейські стандарти. Цей процес також буде поступовим. Так вже сьогодні в Україні з 5000 тисяч євро стандартів вже прийнято 35%. Вступили в дію 22 з 27 європейських технічних регламентів. Решта набиратимуть сили з 2014 до 2020 року.Для Чернігівської області країни Європейського Союзу є важливим стратегічним партнером. Так за даними Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА, підприємства нашого регіону мають торговельні стосунки з усіма 28 країнами Європейського Союзу. Минулорічний товарообіг між Чернігівською областю та ЄС становив понад 1 млрд доларів. За 7 місяців цього року він вимірюється цифрою у 640 млн доларів.
При цьому експорт до ЄС становить 30% від загального експорту Чернігівщини і становить 302 млн доларів – це на 7,7% більше, ніж в 2012 році. 85% структури чернігівського експорту становили зернові, взуття, насіння та плоди олійних рослин, текстильні матеріали та вироби.


З країн Європейського Союзу імпортовано в область близько 40% усіх товарів. З них 84% становили пластмаси, полімерні матеріали, папір та картон, котли, машини, текстильні матеріали та текстильні вироби, продукція хімічної та пов’язаних із нею галузей промисловості, нафта та продукти її перегонки, готові харчові продукти.Основними партнерами у зовнішній торгівлі були Німеччина, Польща, Італія, Угорщина, Іспанія, Румунія та Франція.


Чернігівські виробники говорять, що підписання поглибленої та всеосяжної угоди про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом відкриває для них нові можливості.

Тетяна Будьонна, директор ТОВ «Платс-Бокс Україна»
- Особливістю нашого підприємства є те, що ми - підприємство з європейськими – польськими інвестиціями. І ми створювались спеціально для того, щоб забезпечити нашою продукцією (різні вироби з пластику – пластикові коробки, корзини, миски, тазики і т.д. – при. ред. ) український та пострадянський ринок. Підписання угоди про ЗВТ+ покращить роботу нашого підприємства. Справа в тому, що сировину для нашої продукції ми імпортуємо з ЄС. Зменшення тарифних мит зменшить її ціну. А відповідно, зменшить і собівартість нашої продукції.

Сергій Самоненко, директор ПБП «ВИМАЛ»

- Наше підприємство виробляє крохмаль. Сьогодні ми не постачаємо свою продукцію до Євросоюзу. Причина? Високе ввізне мито. Це робить наш крохмаль дорогим, і він не може конкурувати на європейському ринку. Нові правила торгівлі, які передбачають зниження тарифних мит, відкривають перед нами нові перспективи.


Ніна Бас, голова наглядової ради ПрАТ “Чернігівська взуттєва фабрика «Берегиня»
- Інформація, яку я дізналась під час цього «круглого столу», відкриває великі перспективи для нашого підприємства. Зараз ми більше працюємо з країнами колишнього Радянського Союзу. Є серед наших партнерів і Канада. Зона вільної торгівлі з ЄС безперечно відкриє для нас і європейський ринок. Нас не лякає те, що наша продукція має відповідати євро стандартам. Ми вже давно працюємо над її якістю. З веденням всіх євро стандартів в Україні впевнена, що ми зможемо отримати всі необхідні сертифікати якості.

Експерти стверджують, що для того, щоб переваги зони вільної торгівлі були реалізовані, український Уряд, Верховна Рада та бізнес мають працювати разом. Так Уряд повинен переглянути закони та адміністративні процедури та ініціювати їх зміни у відповідності до європейських норм. Реформи передбачатимуть зміни в українському законодавстві, а це вже належить до сфери компетенції Парламенту України. Бізнес також має бути готовим до реформ – він повинен забезпечити відповідність своєї продукції європейським стандартам. Тільки злагоджена співпраця цих трьох інституцій і дозволить Україні та українцям відчути всі переваги від асоційованого членства в ЄС та від зони вільної торгівлі.


Круглий стіл “ЗВТ+”


К. Іванов з презентацією «Торгівля  з ЄС у рамках поглибленої та всеосяжної угоди про вільну торгівлю»


Роз’яснення від урядового уповноваженого з питань євроінтеграції Валерія  Пятницького


Віктор Козлов, директор ТОВ “ЧернігівГазСпецСервіс”


Учасники круглого столу


Голова правління ПАТ “Полікомбанк”  Микола Тарасовець, директор Чернігівського механічного заводу   Володимир  Кожедуб, директор ПАТ “Мена Пак” Алоизас Ляукус


Заступник голови наглядової ради ПрАТ “КСК “Чексіл” Іван Киселиця

Ірина Мельник

Теги: угода про зону вільної торгівлі, бізнес, Ірина Мельник, ЄС

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект