Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Куди піти навчатися і скільки це коштує? (Частина 1)Куди піти навчатися і скільки це коштує? (Частина 1)

Після шкільних випускних вечорів, у батьків і у самих випускників виникає питання: «На кого піти вчитися, щоб потім не шкодувати про марно витрачені гроші і безцільно прожиті університетські роки?»
І для того, щоб якось допомогти у виборі майбутніх студентів, ми вирішили дізнатися, які спеціальності зараз є найбільш популярними, яка плата за здобуття певної професії і чи реально влаштується після закінчення навчання на роботу. З такими питаннями ми звернулися до п’ятьох вищих навчальних закладів 1-2 рівня акредитації (технікуми/училища/ліцеї/коледжі). По закінченню таких навчальних закладів студенти отримують статус бакалавра чи молодшого спеціаліста.


Чернігівський промислово-економічний коледж Київського національного університету технологій та дизайну
( до 25.02.2011 року – Чернігівський державнй механіко-технологічний технікум)
Вул.. Щорса, 64
Тел.. (04622) 651-542 (приймальна комісія); 662-266.Гайдей Олексій Олексійович (директор Чернігівського промислово-економічного коледжу Київського національного університету технологій та дизайну):Кожного року об’єми прийому різні. Як правило, у нас 6 спеціальностей, всі інжинерного профілю, за винятком, бухгалтерського обліку. Вцілому ми приймаємо на навчання абітурієнтів на базі базової загальної середньої освіти (9 класів) і на базі повної загальної середньої освіти (11 класів) з усіх спеціальностей.
В цьому році по заочній формі навчання Міністерством освіти та науки України державне замовлення не визначено, а ось об’єми держзамовлення по денній формі ми вже отримали. Відповідно до цих обємів ми і проводимо прийом.
Переваги того, що ми змінили статус і ввійшли до складу Київського національного університету, полягають у наступному:  наші випускники з усіх спеціальностей мають можливість продовжити навчання у Київському національному університеті. Прийом ведеться за рівнем бакалавра на 2-й чи на 3-й курс.
В тому році ми набрали одну групу бакалаврів – це механічний напрямок і електромеханіків як за денною, так і заочною формою навчання. Також великий плюс в тому, що студенти не від’їжджають до Києва, а прямо навчаються у стінах нашого коледжу.
На заочну форму немає вікових обмежень.

Документи, визначені правилами прийому:
-    заяву
-    документ державного зразка про повну загальну середню освіту (11 класів) чи базову загальну середню освіту  (9 класів) і додаток до нього.
-    Шість кольорових фотокарток 3*4
-    Сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти (оригінали чи копії) з предметів, що відповідають переліку вступних випробовувань (11 класів).
-    Ідентифікаційний код
-    Документи, що дають право на пільги
-    Військовий квиток (приписне посвідчення).

Квота пільговиків з кожної спеціальності на бюджетну форму навчання відповідно до державного замовлення – 25% від загальних місць.
Свого гуртожитка ми не маємо, але гуртожиток є у нашого підприємства камвольно-суконної компанії ЧЕКсіл – на 200 місць. Практично всі бажаючі іногородні забезпечуються. Відповідно до наказу Міністерства освіти, Міністерства охорони здоров’я і Міністерства соціального захисту береться плата за гуртожиток 40% від мінімальної академічної стипендії студента. Якщо у нас стипендія 400 грн, то 160 грн коштує гкуртожиток.
Влітку проживають в гуртожитку тільки ті, хто бажає: це або діти-сироти, яким немає куди поїхати  чи на літо влаштувалися на роботу. Кожна спеціальність має свій навчальний план і відповідний навчальний графік. Відповідно до цього навчального плану, сесії проходять в зимовий час і в літній час.
Вступна пора почалася уже з 2 липня. А терміни прийому документів різні. На базі загальної середньої освіти прийом документів закінчується 20-го липня, на основі повної загальної середньої освіти закінчується 31 липня.
В основному на всі технічні спеціальності потрібно здавати екзамен української мови та літератури і математику або фізику. Винятком у нас є бухгалтерський облік, де здається українська мова та література, і математика або історія, та спеціальність «Виготовлення виробів із полімерних матеріалів», де здають українську мову та літературу (диктант), і математику або хімію.

Терміни навчання теж різні:
Бухгалтерський облік на основі базової загальної середньої освіти складає 2 роки 10 міс, на базі повної середньої освіти – 1 рік 10 місяців. По всім іншим технічним спеціальностям термін навчання складає на основі базової загальної середньої освіти (9 клавсів) – 3 роки 10 місяців, на базі повної – 2 роки 10 місяців.

Студенти після закінчення нашого закладу отримують диплом молодшого спеціаліста. Відповідно отримують кваліфікації: «техніка-механіка», «техніка-електрика», «техніка-технолога», «бухгалтера». Особливістю бухгалтерського обліку є те, що ми готуємо спеціалістів з бухгалтерського обліку в промисловості.
Оплата за навчання йде посеместрово, за рік і повна оплата за весь період навчання. Гроші не повертаюсться за навчання в тому випадку, коли відрахування відбулося з вини студента. Якщо це якісь поважні причини, то кошти звичайно повертаються (наприклад, дитина захворіла і не може навчатись далі).

На базі повної середньої освіти йде рейтинговий список, він складається з успішності балів сертифікату і успішності за атестатом. Все це сумується і виводиться загальний середній бал, і відповідно до загального середнього балу складається рейтинг на бюджетні місця.

 Стипендію отримують в першому семестрі після зарахування всі без винятку, хто зарахований на місця державного замовлення в повному об’ємі. Стипендія складає в нашому закладі 400 грн. Після першої зимової залікової екзаменаційної сесії визначаються студенти, яким надається стипендіальне забезпечення. Загальний середній бал повинен бути з усіх дисциплін не нижче 4. Якщо нижче то стипендія не нараховується. Є стипендія для відмінників, вона складає – 450 грн.

Соціально захищені студенти отримають ще, крім звичайної – соціальну стипендію, що передбачено нашим законодавством. Також є стипендії Обласної державної адміністрації (кращим, або малозабезпеченим студентам). Вона виділяється одна на навчальний заклад і ми визначаємо, хто саме її буде отримувати. Щорічно виділяється або стипендія Президента, або стипендія Верховної ради. Стипендія ВР надається на навчальний рік, а стипендія Президента – на семестр.

Я категорично проти того, що діти купують курсові і дипломні роботи. Але це не компетенція навчального закладу, це компетенція наших відповідних органів, які повинні відслідковувати і присікати такі явища, тому втрутитись в дану ситуацію майже неможливо. А ті фірми, які займаються такими питаннями,  чітко відслідковують методичне забезпечення курсового і дипломного проектування. До речі, і кандидатські і докторські десертації так інколи виконуються. Вони чітко вивчають ситуацію практично кожного викладача, який керує курсовим чи дипломним проектуванням, мають методичне забезпечення, тому що воно в електронному чи паперовому варіанті видається студенту. Вони користуються цим, створюють програми і потім дуже просто виконують роботу, проблема вирішується протягом декілька годин і за це студенти платять величезні кошти. Але з іншого боку, якщо робота виконана бездоганно, то викладач не має право сказати, що роботу виконав не учень.  І в цьому є велика проблема, тому що деякі студенти, користуючись такими послугами, не завжди дають ту результативність, яку хотілось б мати. Інколи студент навчається на задовільно, а роботу виконує відмінно і це викликає підозру. При захисті звичайно буде все видно, і це наносить шкоду самим же студентам.
За 50 років ми підготували десь 20 тисяч випускників. В свій час всі спеціцалісти готувались для базових підприємств ПрАТ «КСК»Чексіл» і ПрАТ «Чернігівське Хімволокно». Тому значна частина інженернго-технічних працівників даних підприємств – це наші випускники. Практично всі керівники на рівні заступників генерального директора  пройшли через наш заклад.

Вартість навчання для студентів прийому 2012 року Чернігівського промислово-економічного коледжу Київського національного університету технологій та дизайну
На базі 9-ти класів, денна форма навчання - від 5 981 до 6 784 за рік
На базі 11-ти класів, денна форма навчання - від 6 339 до 6 700 за рік
Заочна форма навчання - від 4 184 до 4 300 за рік.
Термін навчання - 2.5- 4 роки, в залежності від базової освіти та форми начання.

Коментарі студентів:

Куц Валентин Олексійович (17 років, 1 курс,  спеціальність «Обслуговування та ремонт обладнання підприємств хімічної і нафтогазопереробної промисловості»):
Дуже подобається спеціальність, на якій навчаюсь, сам коледж дуже гарний. Викладачі завжди допоможуть, якщо чогось не розумієш. Є додаткові консультації.
Навчаюсь добре, отримує стипендію 546 грн. Проживаю у Чернігові, тому на додаткові витрати багато грошей не йде. У навчальному закладі є бібліотека, де можна і взяти підручник, і почитати на місці. А на проїзд 5 грн в день витрачаю.
Щодо майбутньої роботи і продовження навчання далі, планів немає. Зараз стипендії вистачає, не має потреби додатково працювати.
Про хабарі нічого не знаю. Я взагалі-то відмінник, то завдання виконую самостійно.

Котовський Артем Ігорович (19 років, ІV курс, спеціальність «Монтаж і експлуатація електроустаткування підприємств і цивільних споруд»):
За всі роки навчання отримував стипендію від 450 до 550 грн. Після закінчення коледжу планую далі навчатися на бакалавра у Київському національному університеті технологій та дизайну, прямо тут же в стінах нашого коледжу. 2й і 3й курс ми навчаємось тут, а на 4й вже від’їжджаємо до Києва навчатися у цьому ж університеті (там є спеціальне обладнання, яке необхідне для навчання).
Витрат майже немає. Я додому ходжу пішки, тільки на зошити – 60 грн. один раз у семестр, книги є у бібліотеці. Що стосується хабарів – такого немає у нашому навчальному закладі, є благодійний внесок на розвиток коледжу.

Лемаєв Олексій Євгенійович (17 років, 1 курс, спеціальність «Монтаж і експлуатація електроустаткування підприємств і цивільних споруд»):
Навчаюсь на безкоштовній основі. Стипендія 540 грн. Проживаю у Чернігові, купую проїзний студентський, і в день витрачаю десь від 3 до 6 грн. на їдальню.
Планую у майбутньому працювати приватним підприємцем у сфері будівництва. Про хабарі нічого не чув. Послуги «Допомога студентам»? а що це?
 
Чернігівський радіомеханічний технікум


вул. Одинцова, 25
тел. (04622) 3-41-09 – приймальняРадченко Віктор Миколайович (директор радіомеханічного технікуму):Всього штат технікуму  113 чоловік, з них 2 заслужених працівника освіти і науки, 1 кандидат наук, 60% викладачів мають вищу категорію.
В цьому році відповідно до ліцензії на денну форму навчання маємо набрати 350 чоловік, на заочну – 300 чоловік.
У технікумі на всі спеціальності йде набір абітурієнтів на базі 11-ти і 9-ти класів.
Нова спеціальність, яка нещодавно відкрилася у технікумі, – «Обслуговування програмних систем і комплексів», – користується попитом (тільки на базі 11 класів). Уже на сьогодні конкурс на неї 4,3 чоловіка на місце. По технікуму загальний конкурс 1,6 чоловіка на місце.
Технікум веде підготовку за двома напрямками: це комп’ютерні технології і транспортний. По транспорту дві спеціальності: «Обслуговування та ремонт автомобілів і двигунів» та «Обслуговування і ремонт електроустаткування автомобілів і тракторів», та дві комп’ютерні спеціальності: «Обслуговування комп’ютерних систем і мереж» та «Обслуговування програмних систем і комплексів».
Навчання у технікумі як на платній, так і на безкоштовній основі. Плата за навчання 5 860 грн. на рік і тільки після 11-ти класів  на нову спеціальність – 6 300 грн. на рік.
Інваліди і сироти, згідно з чинним законодавством, проходять поза конкурсом. Квота у нашому навчальному закладі для таких дітей – 10%.
Власного гуртожитку технікум не має.
Заняття починаються о 8:10 і закінчуються о 12:40 (три пари).
Стипендія студента радіомеханічного технікуму складає 546, 80 грн. з індексацією,
Підвищена стипендія для відмінників – 615,15 грн з індексацією;
Стипендія Президента – 800 грн.,
Стипендія Верховної ради – 900 грн.

Прийом документів до технікуму проводиться на конкурсній основі:
      - за результатами вступних екзаменів для вступників на базі 9 класів з двох предметів (термін проведення екзаменів з 21 до 31 липня):
     • українська мова (диктант);
     • математика (усно).
      - для вступників на базі 11 класів на денну та заочну форму навчання за сертифікатами* Українського Центру оцінювання якості освіти з предметів:
     • українська мова та література;
      • за вибором вступника:
      - математика або фізика на всі спеціальності, крім «Економіки підприємства»;
      - математика або історія України на спеціальність «Економіка підприємства».
      - для вступників на базі освітньо-кваліфікаційного рівня “Кваліфікований робітник” (випускників ПТУ):
     • профільне тестування.

При вступі до технікуму в приймальну комісію подаються такі документи:

-    заява (на бланку технікуму)
-    автобіографія (на бланку технікуму)
-    документ про базову загальну середню освіту чи повну загальну середню освіту (вступники на базі 11 класів - сертифікати)
-    паспорт (копія свідоцтва про народження для неповнолітніх)
-    медична довідка (форма 086/у)
-    6 фотокарток розміром 3х4 см
-    Витяг з трудової книжки (для працюючих)
-    Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера
-    4 конверта.

Після закінчення технікуму випускники отримують кваліфікацію «Молодший спеціаліст».
Термін навчання на денному відділенні – 3 роки 10 місяців на основі 9-ти класів і  2 роки 10 місяців на основі 11-ти класів. На основі освітньо-кваліфікаційного рівня «Кваліфікований робітник» випускники ПТУ на денному відділенні 1 рік 10 місяців і на заочному відділенні 2 роки 3 місяців.


Усі практично навчальні заклади стикаються з тим, що студенти не завжди самостійно виконують курсові чи дипломні роботи, а користуються спеціальними не безкоштовними послугами. Звичайно, я до цього ставлюсь дуже негативно, тому що тоді студент просто перестає думати. З цим потрібно боротися на державному рівні. Тому що всі курсові проекти і дипломи – це як підсумок, студент систематизує ті знання, які отримав протягом навчання. Ми на рівні навчального закладу стараємось контролювати ситуацію. Наприклад, не так давно у нас був випадок, коли студент приносить курсову роботу, і згодом дізнаємось, що цю роботу виконував випускник-трієчник цьому студентові за гроші. Користуючись Інтернетом, це легко.  Тоді виникає питання, що він може розумного написати в цій курсовій роботі?
Багато відомих діячів закінчили наш технікум. Наприклад, начальник державної податкової інспекції Чернігівської області, заступник голови ДПС у Чернігівській області Віктор Акименко та інші.

Даниленко Андрій Юрійович (випускник цього року, 19 років, технік-механік):

Навчався у технікумі безкоштовно. Стипендія була, починаючи з 400 грн. до 540 грн. на місяць. Проживаю не у Чернігові, тому на дорогу кожного дня у село витрачав приблизно 25 грн. Взагалі стипендії вистачало, ніде не працював додатково.
Далі планую вступити до технологічного університету на механічну спеціальність, щоб здобути вищий рівень освіти.
Хабарів у нашому технікумі не буває, можуть бути тільки домовленості між студентами і  викладачами.
Ніколи не користувався послугами по виконанню курсових і дипломних за гроші. Тих знань, які отримуєш у технікумі, вистачало для того, щоб виконати роботу самостійно.


Державна пенітенціарна служба України, Чернігівський юридичний коледж
вул. Горького, 34
тел. 65-39-19

 Відповідно до наказу Державного департаменту України з питань виконання покарань від 30.12.2002 № 271 Чернігівське училище внутрішніх справ набуло статусу юридичного коледжу.

Дрижак Віктор Володимирович (заступник начальника навчального відділу, полковник внутрішньої служби):У нашому коледжі ведеться два направлення підготовки студентів: правознавство і правоохоронна діяльність
В цьому році планується прийняти до навчального закладу 120 бакалаврів на денну форму навчання по правознавству і 50 бакалаврів по правоохоронній діяльності. Щодо заочної форми навчання, то плануємо набрати 30 бакалаврів по правознавству і 120 молодших спеціалістів по правоохоронній діяльності. Стосовно денної форми навчання у нас ліцензія на 180 молодших спеціалістів, але держзамовлення скоротили до 60 чоловік. Загалом плануємо прийняти на навчання 200 осіб за державним замовленням і 60 осіб за кошти фізичних та юридичних осіб.

У нас у коледжі є три категорії вступників. Ті, хто вступають за державним замовленням – при вступі отримують статус «курсанта», але обов’язково треба мати направлення від територіального органу. Конкурс у нас всеукраїнський (регіональний), кожна область дає направлення своїм абітурієнтам, після чого вони приїжджають до нас і вступають. По кожній області свій рейтинг, свій  конкурс і певна кількість місць.
Тих, кого ми на обираємо за контрактом, в майбутньому отримають статус «студента», тобто їм не потрібно мати таке направлення. Вони самостійно приймають рішення. І є така категорія, як слухачі. Слухачі – це перш за все співробітники Державної пенітенціарної служби. Вони вже працюють в системі «молодший начальницький склад», але приїжджають до нас і вступають. щоб в подальшому отримати офіцерське звання і офіцерську посаду.
На стаціонар, якщо за державним замовленням, то є вікове обмеження – до 25 років випускники середньої загальноосвітньої школи. Якщо ж в статусі «студента» за контрактом, то обмежень ніяких немає. Ті, хто працює за державним замовленням, до 30 років. І обов’язково треба працювати у нашій системі.

Документи для вступу потрібні такі ж, як і на будь-який юридичний факультет будь-якого інституту/академії/університету. З галузі «право»  державою установлено умовами прийому до вищих навчальних закладів на бакалавра скласти такі іспити, як: 1) українська мова і література; 2) історія України (профільний предмет) і 3) на вибір абітурієнта математика або іноземна мова. Якщо ж на молодшого спеціаліста, то існує два вступних випробування: українська мова, і історія або географія. Ті, хто вступають за державним замовленням і в майбутньому будуть курсантами, додатково у нас складають іспит із фізкультури (біг 100 м., біг 1000 м. і підтягування).
Якщо вступник закінчив школу після 2007 року, то наявність сертифікату повинна бути  обов’язковою. Сертифікати приймаємо за всі 5 років: 2008, 2009, 2010, 2011 і 2012 рік. У сертифікатах  повинно бути не менше 124 балів з непрофільних предметів, а з профільних (історія України) – не менше 140 балів. Для молодших спеціалістів обмежень не має. Допускається, коли з одного непрофільного предмету менше 124 балів, при умові, якщо з профільного більше ніж 170 балів.Всі пільги у нас є, які передбачені законом. Квота для цих студентів 25% від державного замовлення. Єдине, що у нас пільгами не користуються за державним замовленням діти-інваліди, оскільки в подальшому вони проходять службу і є відповідні вимоги стосовно їхнього фізичного стану. Абітурієнти, які вступають до нас за державним замовленням проходять спеціальну медичну комісію. А такі діти, звичайно ж, таку медичну комісію пройти не зможуть.
Коледж має гуртожиток на 200 місць, і ще на подвір’ї поруч з нашим корпусом стоїть недобудований п’ятиповерховий будинок. Це гуртожиток, який в цьому році буде зданий в експлуатацію, і з нового року ми плануємо туди заселяти студентів. Тоді ще на 350 місць збільшиться гуртожиток. Зараз ми перевагу надаємо першому курсу, весь перший курс живе у гуртожитку (крім дівчат, вони знімають квартири).

Гуртожиток для наших курсантів безкоштовний. Починаючи з першого дня навчання у коледжі, вони проходять службу. Тому безкоштовне трьохразове харчування, формений одяг, взуття, стипендія – всім цим забезпечує кожного курсанта коледж. Стипендію у нас отримують всі без виключення, не залежно від якості навчання, головне, щоб не було двійок. Розмір стипендії молодшого спеціаліста – 172 грн. і стипендія бакалаврів – 208 грн.
Робочий день у курсантів вважається з 8.30 до 17.30. Тобто це 5 днів по три пари (6 годин). Починається перша пара о 8:30 і закінчується третя пара о 13:00. Студентам потім надається півтори години обідньої перерви. Після обіду з 15:30 для курсантів першого курсу організовано проводиться самостійна підготовка під керівництвом викладача у аудиторії. А курсанти старших курсів можуть виїхати до міських бібліотек, до інших навчальних закладах.
Термін навчання: молодші спеціалісти навчаються на стаціонарі 3 роки, на заочному відділенні – 4 роки; бакалаври на стаціонарі – 4 роки і на заочній формі – 5 років.
Диплом видається нашому випускнику державного зразка. Молодший спеціаліст-юрист отримає диплом про неповну вищу освіту, бакалавр отримує диплом про базову вищу освіту.
Ціна навчання за рік: для денної форми навчання на молодшого спеціаліста – 4 700 грн., на бакалавра – 6 800 грн. Для заочної форми навчання на молодшого спеціаліста – 3 000 грн., бакалавр – 4 000 грн. Протягом усього періоду навчання ціна не буде змінюватись.
Щоб потрапити на безкоштовну форму навчання, потрібно у лютому-березні звернутися до Обласного управління Державної пенітенціарної служби в своїй області, взяти направлення на проходження медичної комісії, на проходження спец перевірок. Обласне управляння формує особову справу майбутнього кандидата і надсилає її нам. І лише тоді ми починаємо працювати з абітурієнтів.
У нас у середньому кожного року конкурс 2,2 чоловіка на одне місце, за виключенням минулого року. Всіх студентів направляємо на роботу після закінчення навчання, під час навчання вони проходять практику в даній структурі, а потім там і працюють.
Наші випускники вже є начальники управлінь, начальниками відділів, начальниками колоній з виконання покарань, начальниками слідчих ізоляторів.

Валовий Максим Петрович, м. Вінниця (18 років, 1 курс, молодший спеціаліст за спеціальністю «Правоохоронна діяльність»):

Навчаюсь безкоштовно, отримую стипендію 170 грн. Перший рік проживав у гуртожитку, зараз проживаю на квартирі. 350 грн. плачу за неї. Витрат, окрім квартири, ніяких більше і немає, пов’язаних з навчанням. Нас годують, одягають, підручниками забезпечують.
Про хабарі не чув нічого. Всі завдання і курсові роботи виконую самостійно.

Цівка Наталя Володимірівна, м. Кривий ріг (17 років, 1 курс, молодший спеціаліст за спеціальністю «Правоохоронна діяльність»):
Стипендію отримую у розмірі 170 грн. Живу на квартирі, 350 грн.
Вступити саме до цього закладу вирішила сама. Завжди подобалась така діяльність, плюс до цього завжди в гарній формі знаходитись.
Інколи важко навчатись, але цікаво.

Конопелько Сергій Юрійович, Миколаївська область (18 років, 1 курс, молодший спеціаліст):
Вирішив вступити саме до цього закладу, тому що мій батько з тієї ж сфери. Він і вплинув на мене, щоб я  йшов тією ж дорогою.
Стипендію отримую 170 грн., витрати йдуть тільки на оренду квартири – 340 грн., а всім іншим нас забезпечую коледж.


Коледж економіки і технологій Чернігівського державного технологічного університету(державний навчальний заклад 1 рівня акредитації, підпорядкований Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України)
вул. 50 років ВЛКСМ, 7
(0462) 72-40-62; 72-40-63; 72-41-01; 72-40-66

Коледж економіки і технологій - вищий навчальний заклад першого рівня акредитації державної форми власності, заснований у 1966 році.

Спеціальності:
Товарознавство та комерційна діяльність
Комерційна діяльність
Виробництво харчової продукції
Готельне обслуговування
Ресторанне обслуговування

Сокол Михайло Вікторович (директор коледжу економіки і технології ЧДТУ):В закладі працює досвідчений педагогічний колектив, який має багаторічні традиції в навчанні та вихованні студентів. Всього працює 36 викладачів, з них 19 – викладачі вищої категорії (60%). Викладачі докладають максимум зусиль для поновлення методичної бази, постійно оновлюються програми з врахуванням змін, що відбуваються в галузях торгівлі, ресторанного та готельного господарства.
Плануємо прийняти на денну форму навчання 260 чоловік, з них 30 чоловік –  на базі 9-ти класів. На  заочну форму навчання – 295 чоловік, всі на базі 11 класів.
За віком обмежень немає, є тільки обмеження по освітньому рівню: на базі 9-ти класів – це базова середня освіта і на базі 11 класів – повна середня освіта.

У нас років три-чотири тому з’явилась така тенденція, коли випускники інших ВУЗів і навіть студенти інших ВУЗів кидають виші, в яких навчалися,  і приходять до нас вчитися далі. Тим більше, що це зараз дозволяють сертифікати ЗНО (дійсні 2008 року), вони приходять з ними і вступають до нас.
Для іногородніх студентів пільг не передбачено чинним законодавством, а для дітей-сиріт (як це передбачено законодавством) пільги є. Діти-сироти мають право на поза конкурсний прийом до навчального закладу, але знову ж таки їм виділяється тільки 25% із загальної кількості місць державного замовлення. Теж саме і для інвалідів.

А золоті медалісти мають перевагу тільки при однаковій кількості балів з іншими студентами. Тобто раніше у них була пільга, вони проходили  поза конкурсом, здавали один екзамен на «відмінно», а інший автоматично зараховувався. То тепер вони мають тільки право на так званий першочерговий вступ, тобто при однаковій кількості балів з простим абітурієнтом перевага надається медалісту,
Іногородні студенти забезпечуються житлом у гуртожитку, який розташований поряд з коледжем. Це дуже зручно – час і гроші на дорогу не витрачаються.
Коштує гуртожиток, як це передбачено чинним законодавством, не більше 40% від мінімальної стипендії. А це 160 грн. за місяць проживання. Гуртожиток розраховано на 225 осіб. В ньому проживають студенти, як нашого коледжу, так і студенти юридичного факультету технологічного університету (з минулого року проживають  і вони).
З липня до 25 серпня гуртожиток не працює.Щорічно майже 10 років поспіль студенти відпрацьовують професійні навички в Міжнародному дитячому центрі "Артек" з 22 травня до 22 вересня.
Вступна компанія починається традиційно з 2 липня по 31 липня. Екзамени для осіб, які повинні їх здати для вступу у навчальний заклад, відбуваються з 22 по 31.
Заочна форма навчання на тиждень пізніше – 9-го липня починається прийом документів.
Як правило,  для вступу у вищий навчальний заклад потрібні сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯЦО), отриманих у 2009, 2010, 2011, 2012 роках: з української мови (по всім предметам) і далі, згідно Наказу Міністерства освіти, на вибір – це  або математика, або географія, або хімія, або історія. На правознавство обов’язково треба здавати історію України (заочна форма навчання).
На основі базової загальної середньої освіти (9 класів) - українська мова (диктант), математика (письмові  тестові завдання).
Вступники подають особисто такі документи:
-    заяву про вступ;
-    документ про освіту(оригінал або копію);
-    сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання (оригінал або копія);
-    медичну довідку форма 086-О (оригінал або копія);
-    6 фотокарток 3*4 см.
-    копію трудової книжки (для тих, хто має стаж роботи);
-    паспорт, військовий квиток (посвідчення про приписку до призовної дільниці), свідоцтво про народження для осіб, які за віком не мають паспорта, вступник предявляє особисто;
-    ідентифікаційний код;
-    папку-швидкозшивач (картонну), 2 конверти.
До участі у конкурсі щодо вступу на навчання допускаються сертифікати вступників з відповідних загальноосвітніх предметів з результатами оцінювання не нижче 124 балів.

Ми уже кілька років підряд набираємо за скороченим терміном навчання на базі «Кваліфікованого працівника». Наприклад, людина закінчила училище і має диплом «Кваліфікованого робітника», і якщо це споріднені спеціальності (якщо мають кваліфікацію кухаря чи продавця, які є у 16-му училищі), то вони до нас приходять і навчаються  далі за скороченим терміном навчання. Такі люди приймаються на 2-й курс на денну і заочну форми навчання, тобто термін навчання скорочується на рік.

Термін навчання  у нашому закладі триває – 1 рік 10 місяців і 2 роки 5 місяців, а по заочній формі навчання 2 років 5 місяців і 2 роки 10 місяців.
Диплом отримує випускник державного зразка. Професійний рівень – молодший спеціаліст.
Вартість навчання у нас одна з найнижчих по регіону – від 3700 до 5 000 на рік, на заочній формі навчання – від 2 200 до 2 900 на рік.
Оплата проводиться посеместрово. У виключних випадках за заявою студента, якщо є поважні причини, ми дозволяємо за дозволом ректора проводити оплату помісячно або частинами.
Якщо студента відрахували за неуспішність, то це порушення умов контракту. Якщо ж він був відрахований за власним бажанням, або ж з якихось інших поважних причин, які не дозволяють йому продовжити навчання, ми кошти обов’язково повертаємо. Але невиконання навчального плану –  це порушення умов контракту, і як правило, кошти в такому випадку не повертаються.
Стипендія нараховується студенту у розмірі 400 грн., але враховуючи індексацію, вона становить близько  540-560 грн на місяць. Призначена для тих, хто має середній бал 4,0 і вище. Студенти, які отримують середній бал 5.0, тобто вони є круглими відмінниками, і їм передбачено доплату до стипендії 50 грн.
Конкурс на бюджетні місця, як правило, за підсумками трьох днів прийому документів уже на всі спеціальності пішов. Навіть у минулому році, коли абітурієнтів було начебто і мало, у нас на бюджетні місця конкурс був 3-4 людини на місце по денній формі. По заочній менше.

До того, що студенти користуються послугами різних закладів по виконанню курсових і дипломних робіт, я відношусь негативно. Тому що студенти навіть не читають те, що там написано, а просто здають їх і все. І ті об’яви, які на території коледжу клеять, ми стараємось не допускати. Звичайно, дуже добре видно, коли студент сам виконує завдання і коли купує. Викладачі з досвідом це все добре помічають, і тоді така «робота студента» точно не пройде.

Відомі випускники:  Рубіс Володимир Володимирович (універмаг «Сіверський»), Смирнов Станіслав Миколайович (комунальне підприємство «Шкільне»). Багато власників ресторанів, наприклад, ресторан «Нірвана», «Мама Мія» та інші.


Чернігівський професійний будівельний ліцей (ЧПБЛ)
Вул. Пр-т Миру, 247,
Тел. 69-49-27,  5-36-13Чернігівський професійний будівельний ліцей веде свою історію з 1944 року. В серпні 2006 року наказом Міністерства освіти і науки України училище перейменовано в Чернігівський професійний будівельний ліцей.
Чернігівський професійний будівельний ліцей надає учням слідуючі професії:
1) На базі неповної середньої освіти (9 класів), з трирічним строком навчання:
-    Муляр; монтажник з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій; електрозварник ручного зварювання
-    Столяр будівельний; різальник по дереву та бересті
-    Штукатур; лицювальник-плиточник; маляр
-    Електрогазозварник; електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах,
-    Штукатур; маляр; монтажник систем утеплення
2) На базі повної середньої освіти (11 класів), зі строком навчання 1 рік:
- Муляр
- Столяр
- Електрогазозварник

3) Зі строком навчання 1 рік 6 місяців:
-    Штукатур; лицювальник-плиточник; маляр
   
Гавриленко Михайло Михайлович (директор Чернігівського професійного будівельного ліцею):Педагогічний колектив нашого навчального закладу складається загалом з 69 працівників, з них 30 майстрів виробничого навчання. Майже 80% працівників мають стаж роботи на педагогічних посадах більше 10 років.
У нашому навчальному закладі є лише одна форма навчання – це денна. У нас навчаються учні на базі 9-ти і 11-ти класів. На час випуску нашим учням не повинен перевищувати вік 27 років.
Документи, необхідні для вступу до ЧПБЛ:
-    характеристика;
-    атестат про освіту (оригінал);
-    мед. Довідка ф 086-У (в т.ч. нарколог, психіатр, щеплення);
-    копія свідоцтва про народження або паспорта;
-    довідка з місця проживання та склад сімї;
-    копія ідентифікаційного коду;
-    документи, що дають право на пільги;
-    документи про відношення до військової служби (для юнаків);
-    6 фотокарток 3*4 см;
-    домашня адреса та індекс;
-    папка для файлів – 1 шт., файли – 6 шт.

В ліцеї для дітей-сиріт надається багато пільг. За рахунок державних коштів  такі діти обов’язково забезпечуються трьохразовим харчуванням.  Стипендія у дітей-сиріт 550 грн., коли інші отримують менше.  Також на початку навчального року для таких студентів виділяються гроші на купівлю  м'якого інвентарю (рушники, покривало, ковдри тощо), підручників, робочого інструменту. При необхідності поселяємо цих дітей у гуртожиток.
У нас в закладі немає інвалідів. Це пов'язано з тим, що будівельна професія – це важка професія і тут йдуть обмеження. Навіть,  якщо у дитини поганий зір, то вже не проходить по нашій професії медичну комісію і не має право на вступ у навчальний заклад. Так як вся робота, пов'язана в майбутньому з роботою на висоті і здоров’я потрібно мати добре кожному майбутньому студенту.
Але все ж таки є у нас одна професія – «Столяр будівельний; різальник по дереву та бересті», де медичну комісію легше пройти і вступити до ліцею.  Та в майбутньому при виконанні роботи, діти повинні носити або окуляри, або контактні лінзи. Бувають випадки, коли до нас приходить здорова дитина, а в нього погане кольоровідчуття і вони теж не проходять медкомісію: ті ж самі муляри – робота на висоті і він отримує кольорові сигнали при певних умовах роботи, які дуже важливі.Будівельний ліцей має учнівський гуртожиток готельного типу на 160 місць. Номери однокімнатні та двокімнатні. У кожному блоці знаходиться окремо кухня, окремо санвузол. Умови проживання у гуртожитку гідні. Практично у всіх кімнатах ми зробили євроремонт. Ми як самі будівельники, тому ремонти робимо самі і у нас все ідеально в місцях проживання студентів.
Гуртожиток працює весь навчальний період: з 1 вересня до 1 липня. Гуртожиток безкоштовний для всіх студентів.
Заняття в ліцеї починаються в 8.30 і закінчуються в 14.30.
Специфіка навчання в тому, що у нас є теоретична частина, виробнича підготовка студентів в спеціальних в майстернях і виробнича практика на підприємствах. Виробнича практика триває 7 годин  в день з перервами на обід.

Приймальна комісія почала працювати в цьому році 25 травня. Це пов'язано з Євро-2012, з тим що на місяць перенесли заняття у студентів. У ліцеї якраз 25 травня був випуск і відразу ж почала працювати приймальна комісія.
Іспитів до вступу у наш ліцей  немає. В даний час у нас є конкурсні групи: кожен абітурієнт проходитиме конкурс з атестатів і співбесіду. Співбесіда проходить з майстром виробничого навчання та з класним керівником. В ході співбесіди майстри ставлять абітурієнтам різні запитання, в тому числі можуть запитати з якої причини прийшов навчається саме до нашого закладу (можливо це династія чи інша причина). При необхідності можуть задати простенькі питання, пов'язані з математикою, фізикою чи з інших предметів з метою з'ясувати рівень людей, які до нас прийшли навчатися.

Термін навчання на базі 9-ти класів три роки. За три роки вони отримують професію і середню освіту. У нас всі професії йдуть інтегровані, тобто кожна спеціальність включає три професії. На базі 11 класів за такими ж професіями навчаються 1 рік. І по одній професії навчаються 1 рік 6 місяців (штукатур; лицювальник-плиточник; маляр).
Диплом видається державного зразка.
Навчання повністю безкоштовне, гроші виділяє держава.

Стипендія у студентів 200 грн. з індексацією.

На даний момент у нас є такі конкурсні групи: це електрогазозварник, електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах, також буде конкурсна група на спеціальність «штукатур, лицювальник-плиточник, маляр». У нас там дві групи, діти йдуть добре.
До того, що діти користуються послугами спеціальних закладів, які за гроші виконують курсові та дипломні проекти, я ставлюся негативно. Ясна річ, що люди на цьому заробляють, але краще нехай студенти зроблять цю роботу не так якісно, але зроблять її самі. І його ніхто не буде лаяти, якщо він отримає за роботу не 10 балів а 8, але отримає знання.  Наскільки я знаю, у нас усі студенти виконують завдання самостійно.
Із стін цих училищ вийшли здатні будівельники – Герой Соціалістичної праці І.Т. Джола, кавалер ордена Леніна І.Ф. Рябой, Заслужений будівельник УРСР Л.С. Марченко, Мельниченко Ганна Федорівна – випускниця 1944 р., нагороджена медаллю «За трудову доблесть», орденами «Знак Почести», «Октябрьской революции»; Шевченко Олександр Іванович, нагороджений «Орденом Трудовой Славы» ІІІ ступеня та багато інших.
 

Тетяна Романова


Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: вибір професії, училище, коледж, технікум, Тетяна Романова

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект