• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чернігівщиною крокує децентралізація. Райони зникнуть - заживемо?!


Чернігівщиною крокує децентралізація. Райони зникнуть - заживемо?!

 

20 квітня з ініціативи голови Чернігівської районної ради Олександра Ларченка та Чернігівського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» відбувся «Форум розумних людей». Присвятили його реформі самоврядування і децентралізації влади. Представників активу Чернігівського району - сільських і селищних голів, місцевих депутатів, лідерів ініціативних груп, аграріїв та інших небайдужих людей -консультували експерти з питань реформування місцевого самоврядування, зокрема Юрій Ганущак і Микола Силенко. Про кращі практики об’єднання громад нашої області розповіли Кіптівський сільський голова та Деснянський селищний голова з Козелеччини, а також Парафіївський селищний голова з Ічнянщини. А про перші успішні кроки децентралізації в Чернігівському районі присутні почули від очільників трьох об’єднаних територіальних громад: Гончарівської, Михайло-Коцюбинської та Іванівської.Об’єднаних районів в Україні буде не більш ніж сотня

За словами експерта з питань реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні Юрія Ганущака, 2017 рік - вирішальний у процесі реформування.

- По всій Україні процес об’єднання відбувається важко і напружено, - каже Юрій Ганущак, - але по-іншому й не може бути. Бо це - амбіції, інтереси... Зокрема, зацікавлення латифундистів. Нам відомі також випадки саботажу районними адміністраціями та районними радами. Але. знаєте, це логічно. Адже посадова бояться втратити робочі місця, на насправді фахових і сумлінних управлінців не вистачає, і хочу запевнити, що досвідчені спеціалісти роботу не втратять, усі вони тільки виграють. Реформа децентралізації влади, де б у світі не розпочиналася, завжди закінчувалася успішно. Так буде й у нас! - переконаний Юрій Ганущак, один з авторів реформи місцевого самоврядування в Україні.

Під час форуму експерт розповів, що буде з районами, доки триватиме процес децентралізації.

- В Україні є об’єднані територіальні громади, котрі, так би мовити, покривають територію всього району. Вони добре почуваються без шефів із райдержадміністрацій та райрад. Виникає запитання: навіщо взагалі потрібні райони?! Отож вони (мова про райони. - Авт.) мають укрупнитися. їх повноваження переходять до громад. Вже напрацьовано законопроект, що має вирішити питання функціонування районів до остаточного завершення адміністративно-територіальної реформи, - наголосив пан Ганущак. - Якщо об’єднана територіальна громада має більш ніж половину населення або центр району входить в ОТГ, відбувається об’єднання. Тому що цей район не спроможний фінансово, кадрово, інфраструктурно виконувати свої повноваження. Депутати районної ради того району, що ліквідується, переходять до наступних виборів у той, до якого приєднуються. А голова ради цього району стає заступником голови об’єднаного району, - пояснив експерт.

Законопроект також пропонує схему встановлення меж районів: по зовнішній межі сільських, селищних та міських рад. На думку Юрія Ганущака, таких об’єднаних районів в Україні буде не більш ніж сотня.

Бідним селам потрібно тягнутися до заможних

За словами консультанта з бюджетних питань Офісу реформ при регіональному відділенні Асоціаціїміст України Миколи Силенка, об’єднані територіальні громади господарюють набагато ефективніше. Це можна проаналізувати завдяки даним про виконання бюджету за власними надходженнями, тобто без субвенції держави. Для прикладу, за минулий рік ОТГ нашої області перевиконали бюджет на 53-60%.


Микола Силенко вважає: якщо об’єднуються кілька, так би мовити, бідних сіл, то їм буде важко працювати над поліпшенням рівня життя громади. Але на практиці до складу ОТГ входять різні села: одні мають чудові будинки культури, школи, інші - переваги у транспортному сполученні... А внаслідок об'єднання вони отримають усе. Також матимуть спільний орган управління, що й вирішуватиме багато питань.

Приміром, Парафіївська ОТГ всю субвенцію на розвиток інфраструктури спрямовує на капітальні ремонти своїх шкіл і дитсадків. Ця ж громада першою серед ОТГ області створила Центр первинної медико-санітарної допомоги. Адміністративна реформа викликає деякі побоювання у людей, адже нові практики завжди важко освоювати. Тим паче, коли села десятиліттями не мали повноважень на вирішення локальних проблем, щоразу чекаючи «доброї волі» від районної чи столичної влади. Тож не дивно, що тепер селяни думають, що об’єднання для них нічого не змінить, натомість центр ОТГ, навпаки, нібито отримає всі привілеї. Микола Силенко вважає, що це не так.

Спростувала цей міф і Парафіївський селищний голова Валентина Карпенко:

- До складу Парафіївської ОТГ увійшли Парафіївська селищна рада і чотири сільські, всього 18 населених пунктів. У нас три школи, п’ять дитячих садочків, музична школа, п’ять будинків культури, дві амбулаторії і чотири ФАПи. За рахунок коштів державної субвенції, а це 6 мільйонів гривень, ми відремонтували садок та школу в Іваниці, село розташоване за десять кілометрів від центру, - з гордістю каже Валентина Карпенко. - Реконструювали дошкільний заклад та школу в Парафїївці. За кошти місцевого бюджету перекрили дах Парафіївського будинку культури, відремонтували дитячий садочок №2 й відкрили там ще одну групу. Наразі вже завершуємо ремонт дошкільного закладу в селі Южне. Також у Центрі первинної медико-санітарної допомоги відкрили денний стаціонар на 15 ліжок. У нас функціонує Центр надання соціальних послуг населенню, 11 соцпрацівників допомагають людям похилого віку... Проектів і планів багато. Це і реконструкція Будинку культури в Южному, капітальний ремонт амбулаторій... Хіба ж усе назвеш? У нас жоден не втратив роботи, це дуже добре. А ще важливо, що ми самі вирішуємо, куди ліпше спрямувати кошти, а де зекономити.

Вважаю, децентралізація матиме успіх тільки тоді, коли ми в неї повіримо. Якщо сільський чи селищний голова і депутати намагатимуться зберегти свою сільську раду і не захочуть об’єднуватися - зрозуміло, що успіху там не буде, - переконана селищний голова.

Головні ролі у сільських голів


- Більшість людей не сприймає реформу, бо вважає, що ліпше насиджене робоче місце, - розмірковує Кіптівський сільський голова Володимир Кучма. - Сільські голови розуміють, що, об’єднавшись, вони будуть старостами, далі на них чекають виборчі перегони... А тут ще їм «допомагає» районна влада, яка агітує не робити цього. Мовляв, в ОТГ зарплату ні вчителям, ні працівникам культури вже не виплачують, автобуси дітей до школи не підвозять... Словом, ллють бруд у наш бік, замість того, щоб допомогти громадам стати, як кажуть, на ноги... Переваги від об’єднання є, - переконаний Володимир Кучма. - Я не буду розповідати про те, що ми побудували, відремонтували і досягли. Багато хто з присутніх у залі мав нагоду побувати у нас і на власні очі побачити, які зрушення і перетворення відбулися в Кіптівській ОТГ. Скажу лишень, якщо людина налаштована на те, щоб не сприйняти процес об’єднання - скільки їй не кажи про перспективу, все одно не сприйме. Тому вважаю, що неабияку роль у об’єднанні відіграє саме сільський голова! Якщо він прагне і хоче кращого життя для людей, то громада його обов’язково підтримає.

Ті села, які по захотіли спочатку з нами об’єднуватися, тепер уже до нас просяться, розповідає Деснянський селищний голова Юрій Осташевський. Це свідчить про що? Люди бачать: ми багато чого вже зробили. Не згадуватиму про благоустрій, газифікацію та інші нагальні питання. Пишаюся новоствореними відділами освіти та культури. Наразі триває організаційний процес створення Центру первинної медико-санітарної допомоги... Насправді після об’єднання все лягло на плечі селищного голови, я навіть фахівців шукав і вмовляв їх попрацювати, заохочував преміями. Був кадровий дефіцит, тепер - немає. Всі задоволені своєю роботою, бо переконалися - якщо чогось дуже захотіти, можна всього досягти!

Під час виступів Гончарівський селищний голова Віталій Рудник, Михайло-Коцюбинський - Микола Завальний та Іванівський сільський голова Сергій Гарус також зазначали, що за об’єднанням громад - успіх і достаток кожного громадянина. Перші кроки вже зроблені. У Чернігівському районі об’єднаних територіальних громад поки що три. Районна влада сподівається, що після «Форуму розумних людей» сільські голови Придеснянської частини Чернігівського району, котрі ще не визначилися або ж побоюються об’єднуватися, не марнуватимуть часу і підтримають адміністративно-територіальну реформу, що є невідворотною. Та спочатку, як сказала Парафіївський селищний голова Валентина Карпенко, у неї потрібно повірити.

Лариса Галета, "Деснянка" №17 (650) від 27 квітня 2017

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: децентралізація, Лариса Галета, "Деснянка"

Добавить в:
 
 


Центр Комплект