Нормовен

Гімнастика для серця. Яка вона?

— Ходьба — це ідеальне навантаження для людей, які мають проблеми з серцем, — говорить лікар Чернігівського обласного кардіодиспансеру 31-річний Ігор Філіпов. — Для людей, які не мають проблем з серцем, теж бажана фізична активність протягом усього життя. Адже гіподинамія (малорухомий спосіб життя) —- один з найсерйозніших ворогів серця. На тому ж рівні, як і тютюнокуріння, спадковість, стреси, довколишнє середовище, неправильне харчування. Гіподинамія — це те, що ми можемо змінити.— Чи може замінити ходьбу фізична праця? На городі, на лузі, удома — з вилами, лопатою.

— Якщо немає проблем зі здоров’ям, косити траву, рубати дрова — це добре для здоров’я. Але стояти в одній позі з сапкою на городі — це перенавантаження суглобів, ніг. Це зростання артеріального тиску. Якщо переважають статичні (нерухомі) навантаження, потрібно знаходити час, аби просто погуляти.

— Скільки треба проходити в день для профілактики?

— В ідеалі — два-три кілометри. Нема різниці, з якою швидкістю. Якщо не виходить пройти за один раз, можна увечері трошки, трошки зранку. Усім нашим пацієнтам ми рекомендуємо ходити після інфарктів. Коли гострий період минув, через два-три-чотири тижні, далі потрібно ходити. Якщо людина три кілометри може пройти — це добре. Шість — ще краще. Обмежень нема. Але, буває, важко це зробити у селі. Намотуватимеш кілометри — люди неправильно зрозуміють.

— Бігові доріжки заміняють ходьбу?

— Якщо людина соромиться ходити, заважає погана погода, виручить бігова доріжка. Вона багато коштує (від 3200 гривень. — Авт.), але користь від неї в рази більша. Якщо порахувати, скільки людина витрачатиме на лікування, це неспівставно.

— Велосипед — це теж гарна гімнастика?

— Це дуже-дуже хороше навантаження для серцево-судинної системи. Від ходьби відрізняється. Інші м’язи, інша інтенсивність.

— Як діє на серце?

— Покращує стан здоров’я в цілому. Стимулює імунітет, обмін речовин, нормалізує артеріальний тиск. При навантаженні тиск зростає, після навантаження, як і при ходьбі чи повільному бігу, — зменшується. У результаті це сприяє зниженню артеріального тиску. Тому що стінки судин розслаблюються.

— Зміцнюються, стають більш еластичними.

— Так. Крім того, якщо у людей є проблеми з судинами — вони закупорені атеросклеротичними бляшками, — то при постійних фізичних навантаженнях, це вже доведено, утворюються так звані колатералі, або обхідні судини. Формуються нові судини у будь-якому віці.

— Невеличкі судини, не артерії і не вени?

— Артеріоли їх іще можна назвати. Більші за капіляри, але менші за артерії. Вони допомагають працювати серцю в умовах, коли недостатньо крові.

Політична партія Владислава Атрошенко

— Серце — це м’яз.

— Воно працює як насос, який перекачує кров по нашому тілу. Під час фізичних навантажень збільшується частота серцевих скорочень, пульс зростає. Бажано, щоб він не збільшувався понад 30 ударів від стану спокою. Якщо у стані спокою 80, то при навантаженні має бути 120. Міряється на сонній артерії, біля кадика. Або на зап’ястку. Якщо порахувати важко, треба слідкувати за власними відчуттями. Якщо виникає задишка, болі у серці, слабкість, значить, навантаження надмірне. Потрібно його зменшити. Але не можна, щоб його взагалі не було. Якщо людина буде сидіти чи лежати, хвороба прогресуватиме набагато швидше.

— Крім ходьби, велосипеда...

— Є вправи, їх безліч. Корисно зранку розігнати кров, простимулювати обмін речовин, змусити серце швидше битися. Не треба робити тяжку виснажливу зарядку. Помахали руками, ногами, головою. Поприсідали, якщо є можливість, нема проблем із суглобами.

— Є така думка, що 6 годин тренування в один день можуть замінити щоденну зарядку по півгодини.

— 6 годин може собі дозволити хіба що професійний спортсмен. Звичайній людині не варто цього робити, це надмірно. Краще тренуватися потроху, але щодня.

— З віком не потрібно знижувати навантаження, читала у Амосова. Можна навпаки, вважав він, їх збільшувати. І через великі фізичні навантаження досягти омолодження.

— Збільшувати навантаження — навряд чи, все одно з віком організм старіє. Якщо все-таки збільшувати, знову ж таки, в якій мірі? Це залежить від того, який рівень тренованості був у людини взагалі. Якщо вона все життя займалася фізкультурою або була спортсменом, одна справа. Якщо людина взагалі нічим не займалася протягом життя, то, за великим рахунком, коли їй дамо хоч якесь навантаження, це вже буде збільшення.

— Помірне вживання алкоголю можна вважати гімнастикою для серця? Серце прискорено б’ється, кров по жилах біжить швидше, веселіше.

— Ні. Помірне — це дуже розтягнуте поняття. Для когось це півлітра, для когось — 50 грамів. Безпечна доза, в еквіваленті на спирт, — 50-60 грамів для чоловіків і 30 грамів для жінок. Бокал червоного вина. А для чоловіка — півтора-два бокали. Це, вважається, безпечна доза. Не значить, що вона корисна. Хоча є дані, що у людей, які на так званій середземноморській дієті (багато їдять морепродуктів і традиційно вживають червоне вино), рівень захворюваності на інфаркти, інсульти дещо нижчий, ніж в інших регіонах. Морепродукти містять корисні жири, які знижують рівень холестерину.

— Червоне вино — це антиоксидант.

— Якщо воно якісне. Зроблене з винограду. І якщо дотримана міра. «Лікарю, можна мені пити?» Сказати «не можна» буде неправдою. Сказати «можна» — питиме, доки не впаде. Міра повинна бути і в питті, і в їжі, і в фізнавантаженнях. У кожного ця міра своя.

— Більшість хворих з проблемами серця мають зайву вагу. Це як замкнуте коло. Спочатку людина відчуває нездужання, набирає кілограми. А потім через ці кілограми їй важко рухатися, щоб схуднути.

— Нема людей, які не можуть схуднути. Та насправді мало хто готовий змінити спосіб свого життя. Людина роками звикла, що вона їсть отак і так. Вона не вважає, що це багато: «Та я взагалі нічого не їм». Добре поїсти — це приносить людині задоволення. І іноді, на жаль, це єдине задоволення в її житті. Це фактор, який знижує стрес. Якщо починає худнути, стрес додається. Та коли людина худне, їй стає в рази легше. Легше працювати серцю, судинам. Бо забезпечувати таку вагу кровопостачанням серцю важко, навіть здоровому.

Якщо здорова людина, яка важить 80 кілограмів при зрості 175, візьме 30-кілограмовий мішок на плечі, скільки вона зможе пройти або піднятися по сходах без задишки? Навіть здорова. А це ті ж 110 кілограмів, з них 30 — зайвої ваги. Просто людина поступово повнішає, і вона звикає до того. Але навантаження на хребет, на серце залишається.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №4 (1603), 26 січня 2017 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ігор Філіпов, серце, гімнастика для серця, поради лікаря, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в:


ЦентрКомплект