школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
школа Оптима
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Колектив ЧНПУ поздоровляє з 85-літтям Коваля Івана Кириловича

KIA

Колектив ЧНПУ поздоровляє з 85-літтям Коваля Івана Кириловича

Коваль Іван Кирилович
Коваль Іван Кирилович
Нехай множаться для Вас звичні для людини гаразди, повниться радістю душа. На честь 85-ліття Коваля Івана Кириловича.

На коромислі осені і зими, 10 листопада 2014 року, безліч привітань і побажань адресується мудрому, доброму, геніальному в своїх мисленнях та діях, професору-астроному Ковалю Івану Кириловичу з нагоди його ювілею!
 
Колектив Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка щиросердечно поздоровляє свого шановного ювіляра, уклінно завдячує Івану Кириловичу за багаторічну сумлінну працю і бажає ще на багато років міцного здоров’я, невтомності і успіхів у всіх добрих справах! Многая і благая літ Вам!

Коваль Іван Кирилович - вчений зі світовим ім'ям, астроном, доктор фізико-математичних наук, почесний професор Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка.
Він керував відомою групою з вивчення Марса, Венери та Меркурія, а потім очолював і комісію з фізики планет в Академії наук СРСР. Був директором головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України. Нині Іван Кирилович мешкає в Чернігові.
Славний педагог, майстер освітянської справи з 1975 року працюва в ЧНПУ імені Т. Г. Шевченка. Протягом 25 років займав посаду завідувача кафедри астрономії і теоретичної фізики. На високому навчально-методичному рівні проводив заняття з астрономії та астрофізики. Значну увагу приділяв студентській науковій роботі.
Іван Кирилович писав: “Люблю працювати з молоддю. Ще будучи студентом, керував групою школярів – молодих астрономів. Згодом всі ці школярі стали студентами-астрономами Харківського університету, з них чотирнадцять продовжили роботу вже в студентському астрономічному гуртку. Всі чотирнадцять стали справжніми астрономами і захистили кандидатські чи докторські дисертації з проблем фізики планет.
Під моїм керівництвом сім молодих астрономів захистили кандидатські дисертації, а ще шість одержали “благословенн
я” на більш вагому астрономічну науку – стали докторами фізико-математичних наук.”
Іван Кирилович є автором близько 150 наукових праць з фізики планет. У 1991 році йому було присвоєне почесне звання заслуженого діяча науки і техніки України.
Астрономи — унікальні люди, для яких не існує жодних перешкод. Здатність професора долати будь-які випробування долі вражає й досі. У дитинстві Іван Коваль втратив руку. Це сталося 1943 року. Його рідне село Рижово, що в Барвенківському районі на Харківщині, шість разів по черзі переходило від фашистів до червоних. Жителі, як могли, підтримували червоноармійців, носили боєзапаси артилеристам. Дорослим допомагали й хлопчаки. Був серед них і малий Іванко.
«Раптом поблизу розірвався танковий снаряд, — пригадує Іван Кирилович. — Кілька наших бійців загинуло. Дивлюсь, а у мене лапи, тобто руки, немає. Увесь одяг у крові. Побіг у село. А назустріч — медсестричка, виручила мене, перев’язала рану. А потім до фашистів у госпіталь потрапив. Односельці вмовили німців, і ті взялися мене лікувати...»
Хлопець вижив. Проте вже в повоєнному 1946-му йому довелося рятуватися від голоду. Іван переїхав до Махачкали. Там майбутній видатний учений із неабиякими труднощами здобув середню освіту в місцевій школі, адже майже рік ніде не навчався.
Тільки в десятому класі, дякуючи своєму вчителеві астрономії, він по-справжньому зацікавився зоряним небом. Але ця пристрасть виявилася настільки сильною, що юнак наважився надіслати телеграму відомому вченому — академіку, директору головної астрономічної обсерваторії Харківського університету Миколі Павловичу Барабашову. І, уявіть собі, невдовзі отримав лаконічну відповідь: «Старий, ми чекаємо на тебе!»
Вчений інтуїтивно відчув рідну душу і потім увесь час опікувався своїм учнем. Іван фактично жив в оселі академіка. Барабашов дуже любив класичну музику — Генделя, Моцарта, Вагнера... — і писав вірші. Отож Іван Коваль і тепер із задоволенням слухає класичну музику. Та й власних поезій у Івана Кириловича немало. Звісно, майже всі — про дорогий його серцю Марс.
Одного дня Іван Кирилович зрозумів, що страшенно стомився — його робота потребувала щоденної фанатичної самопожертви. А через безкінечні відрядження неможливо було часто бачитися з рідними. А тут саме брат переїхав до Чернігова. Наше місто Іванові Ковалю сподобалося, і він вирішив кардинально змінити своє життя.
У Чернігівському національному педагогічному університеті він став невідємною частиною обсерваторії, астрономічного науково-дослідного центру та чудового колективу фізико-математичного факультету.

Ми з приємністю друкуємо добірку відгуків колег на пошану ювіляра.
Кандидат фізико-математичних наук, доцент Кислуха М. І.:
Я вдячний долі, що звела і провела мене поряд з Іваном Кириловичем – людиною багатогранного таланту, невичерпної енергії, безмежної доброзичливості, який знайшов і виростив таких же ініціативних і талановитих учнів!

Доктор фізико-математичних наук, професор Железняк О.О.:
Іван Кирилович – це Вчений з великої літери. Це людина, яка прагне знайти і відкрити багато людей для науки. Йому притаманне серйозне вміння запалювати молодих людей!

Кандидат фізико-математичних наук, доцент Богдан Т.М.:
Іван Кирилович – не тільки Науковець з великої літери, а ще справжній Вчитель добра і чуйна людина! Нам, своїм учням, він відкрив дорогу у життя, вважаючи найбільшою подякою за це нашу до нього любов.

Кандидат фізико-математичних наук, доцент Марченко В.В.:
З яскравих, цікавих та глибоких лекцій Івана Кириловича почалась моя астрономічна освіта. Пізніше він дав мені путівку в наукове життя. Безмірно вдячний йому за натхнення, за вогонь, який він розпалює в молодих серцях.

Зав. Інформаційно-бібліографічним відділом бібліотеки ЧНПУ Іполітова Л.А.:
Іван Кирилович – надзвичайно талановита, яскрава, як зірка першої величини, багатогранна особистість. Закоханий в небо, зорі, Марс – і зовсім земний...

Вельмишановний Іван Кирилович! Нехай Ваша творча енергія і життєлюбність, відданість справі та високий професіоналізм і надалі плідно слугують задля зміцнення та добробуту, а в усіх Ваших справах супутниками будуть визнання, успіх, глибоке задоволення від праці!

Колектив ЧНПУ

Теги: ЧНПУ, поздоровлення, Іван Коваль

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект