Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Перший сільський нотаріус, або Про можливість для сільрад вирішувати спадкові питання на місцях (відео)

Радио

Перший сільський нотаріус, або Про можливість для сільрад вирішувати спадкові питання на місцях (відео)

Перший сільський нотаріус, який займатиметься оформленням спадщини (видачею спадкоємцям права власності на неї), може з’явитися у Новій Басані Бобровицького району. В Україні триває децентралізація і передача повноважень на місця. Оформляти спадщину, не виїжджаючи до райцентру, а просто на місці – у сільраді. Можливістю отримати такі повноваження скористалися у Новій Басані. Їхній майбутній сільський нотаріус вже пройшов стажування та завершив навчання по роботі з єдиними і державними реєстрами Мін’юсту. І тепер чекає кваліфікаційного іспиту із спадкового права. Детальніше про можливість для сільрад  вирішувати спадкові питання на місцях, далі у сюжеті.


 
Оформитити спадщину на сільський будинок, не витрачаючи часу на поїздки до райцентру. Це буде можливо. З 2016 року органам місцевого самоврядування було делеговано повноваження вчиняти ряд нотаріальних дій, пов’язаних із спадщиною, на території сільських та селищних рад.

Валентина Завалієва, завідуюча Чернігівською районною державною нотаріальною конторою: «Щодо видання свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя та видання свідоцтв про право власності на спадщину»
 
Повноваження органи місцевого самоврядування отримали більш ніж як півтора роки тому, проте жодного сільського нотаріуса, який би міг на місці видати свідоцтво про право на спадщину, поки немає. Триває підготовка. Наразі усього по Україні є тільки одинадцять осіб, які хочуть бути сільськими нотаріусами і пройшли стажування. Один із претендентів – представник Чернігівщини із села Нова Басань Борзнянського району.

Олег Трейтяк, начальник головного територіального управління юстиції в області: «По нашій області усього тільки одна особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, пройшла відповідне стажування. І на сьогодні вона пройшла навчання по роботі з державними реєстрами і чекає відповідного кваліфікаційного іспиту. І за його результатами вже буде прийнято рішення чи видадуть їй свідоцтво на право займатися відповідною діяльністю».
 
Перший кваліфікаційний іспит для майбутніх сільських нотаріусів запланований на осінь 2017-го. Аби отримати свідоцтво вимоги до претендентів на посаду сільського нотаріуса – мати вищу освіту, досвід роботи, а також пройти стажування та навчитися користуватися реєстрами Мін’юсту.

Валентина Завалієва, завідуюча Чернігівською районною державною нотаріальною конторою: «Мати  вищу юридичну освіту. Досвід роботи в галузі права — 3 роки. Пройти протягом року стажування в нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса. Скласти іспити із спадкового права».

 
Мати свого сільського нотаріуса, який би займався оформленням спадщини, хотіли б у Боромиківській сільраді Чернігівського району. Наразі частину нотаріальних дій здійснює секретар сільської ради.

Володимир Шелупець, голова Боромиківської сільської ради Чернігівського району: «Там заповіти. Такє. Небагато нотаріальних дій вона веде. Прописку, виписку нам повернули, що людям не треба їхати до міста Чернігова. Сюди приходять. Переоформляються».
 
Боромиківська сільська рада – це п’ять населених пунктів, 546 дворів, офіційно зареєстрованих 1340 людей, а по факту – проживає близько двох тисяч. Левова частка жителів – це пенсіонери. Тож спадкові питання виникають часто.

Володимир Шелупець, голова Боромиківської сільської ради Чернігівського району: «От яка ситуація. Наприклад, помирають господарі будинку, будемо говорити пенсіонери (дуже багато в нас пенсіонерів – 60-70% по Боромиківській сільській раді), і в спадщину вступають діти, які проживають далеко, і приїжджають сюди. До Чернігова відстань у нас 25 кілометрів. До Чернігова катаються, стоять у чергах».
 
«Приємний бонус» для органів місцевого самоврядування, які матимуть сільського нотаріуса, державне мито за розгляд документів сплачується за місцем звернення і зараховується до бюджету територіальної громади. До того ж для людей, які приймають спадщину від родичів, що проживали у селі, є змога здешевити нотаріальні послуги.

Володимир Шелупець, голова Боромиківської сільської ради Чернігівського району: «Кошти великі треба заплатити  для переоформлення даної спадщини. Останній у нас випадок був. Оформляли спадщину. Нотаріальні дії, які відбувалися, за це треба було заплатити порядку до 6 тисяч гривень. Плюс же ж витрати на проїзд до Чернігова. Я думаю це питання можна було б вирішити на сесії сільської ради, встановити державне мито більш менш для людей реальне. І поповнення бюджету було б до сільської ради».
 
Голова Боромиківської сільради каже, наразі їхня громада виявила бажання увійти до складу Киселівської ОТГ. Тож, якщо її затвердять, у майбутнього сільського нотаріуса буде ширше коло діяльності.

«Сівер-центр»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: нотаріус, сільський нотаріус, спадщина, «Сівер-центр»

Добавить в:
 
 


Центр Комплект