Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Відкриття наймолодшої в Україні доктора наук дає надію на одужання від раку (відео)Відкриття наймолодшої в Україні доктора наук дає надію на одужання від раку (відео)

Про неї пишуть найвідоміші наукові журнали світу. А найсильніші європейські країни запрошують до себе на будь-яких умовах, але вона лишається вдома. Ця історія про силу та віру. Ольга Броварець – наймолодший в Україні доктор наук. Здобула цей поважний ступінь лише в 29 років. І приголомшила цим усю українську наукову громадськість.

Не менш вражає і її відкриття, бо дає надію на цілковите одужання від раку та багатьох інших хвороб, які призводять мутації. Про диво-українку і диво-відкриття, дивіться у сюжеті.Містечко Ніжин. На перший погляд звичайна кухня і звичайна мама з донькою готують обід. Сьогодні це домашні пельмені. Мама зараз бачить доньку рідко. Вона живе в тому своєму Києві і от навідалася, тому у мами все шкварчить і вариться.

Дочка в Надії Григорівни не хто-небудь, а молодший доктор наук в Україні – Ольга Броварець. Світова сенсація!

Що ж такого важливого відкрила Ольга та кому вона зобов’язана своїм успіхом?
Інститут молекулярної біології та генетики здається не змінився за радянських часів – жінки в халатах, довгі коридори з лінолеумом та навіть автомат газованої води вцілів. От тільки на дошці пошани переважно молоді обличчя. Коридорами, нечувана демократія, гуляє рудий кіт. «В нього науковці інституту знаходять відраду», - каже Ольга.

Сміх, жовта сукня – доктор наук та старший співробітник Ольга Олександрівна тут наче сонце.

«Діамант розгледів тоді, коли читав спецкурс із фізики ДНК на фізичному факультеті. Мене вразила студентка тим, що не пропустила жодного заняття, все ретельно конспектувала і регулярно задавала запитання. Спочатку подумав, що вона, як всі студенти задає питання та не пропускає лекцій, щоб автоматом отримати іспит. Але потім дивлюся, що це не той випадок. На дипломну роботу вона вже мала 7 публікацій. Це в той час, коли маючи 3 статті можна було захищати кандидатську дисертацію», – розповідає про Ольгу науковий керівник, член-кореспондент НАН України Дмитро Говорун.

На фізичний факультет дівчинка, Оля Броварець, з Ніжина вступила поза конкурсом, бо мала безліч перемог в олімпіадах з фізики. Вступила фактично всупереч батькам.

Ще не закінчивши університет вона почала працювати над кандидатською. Захистила її в 23 роки та одразу почала докторську. Обрала рідкісну тему на перетині фізики та біології про мутації в ДНК. Більшість статей Ольги англійською, тож про її відкриття написали найвідоміші світові журнали. А в 29 років Оля стала доктором наук.

Ольга Броварець: «З моменту відкриття ДНК (1953 року Вотсаном Кріком), стало зрозуміло як можна пояснити виникнення точкових. Вони пояснювалися просто вбудовою неправильних, скажімо так, пар, які відмінні від класичних. Але яким чином вони утворюються, яка їхня природа, вони просто постулювалися – залишалися незрозумілими».

Як відомо організм кожної людини має 23 пар хромосом. Кожна хромосома містить ДНК, вона нагадує таку собі скручену спіраль, яка несе всю споконвічну генетичну інформацію про людину. Якщо цю спіраль розкрутити, видно, що всі пари мають чітку геометричну будову. А от мутовані пари виглядають інакше, вони наче зсунуті донизу, вчені називають їх ще неправильними, горбатими. Саме їм вдається обминути структуру ДНК, вбудуватися в спіраль й спричинити зміни – хвороби, мутації в організмі.

Як саме утворюють ці мутовані пари, довгий час залишалося загадкою для науки. Українській вчені Ользі Броварець вдалося вирахувати шляхи їхнього перетворення. Замість трьох зв’язків лишається два і все це за рахунок перенесення одного маленького протоном. Побачити цей процес у хімічній реакції вдалося лише фізику.

Володимир Ільченко, директор інституту високих технологій Київського національного університету: «Молекула ДНК – це молекула, яка несе в собі інформацію про життя. Якщо ми будемо розуміти як саме може модифікуватися ця молекула, ми можемо себе захищати від хвороб».

Мова йде про дійсно наукове відкриття світового рівня. Всі обчислення Ольга проводила на потужному комп’ютерному сервері в себе в інституті. Його придбали за грантові гроші. Провести експеримент із справжнім ДНК в Україні немає технічної змоги, втім американці вже підтвердили всі розрахунки Ольги реальними результатами з лабораторій.В залі Національної академії наук зараз важливе дійство: нагороджують найбільш впливових науковців України. Кожного переможця враховували через суворий відбір, тільки тих, кого цитують в наукових роботах по всьому світу. Нагороди виходять отримувати здебільшого поважні чоловіки і тут раптом – 29-річний науковець, Ольга Броварець. Її промова не буде довгою, вона буде геть чисто англійською, аби зрозумів весь світ. І на цій сцені у світлі софітів вона не хвилюється ані трішки.

В Ніжині все як завжди, наче й не змінюється з роками – діти грають в сніжки, стоять собі давні церкви. Ми прийшли до Ніжинського ліцею, тут навчаються талановиті діти з 10 по 11 клас. Свого часу тут навчалася і Оля, вона не була тут багато років.

Першим зустрічаємо улюбленого вчителя, дивакуватого і талановитого фізика Олександра Шевчука. До Олі збігаються всі вчителі, вони щось питають в неї, торкаються, фотографуються, наче не вірять своїм очам. Вона хоче подякувати їм всім та дякують переважно їй.
Її ведуть в клас, дорогою показуючи фото двохсот бальників на стіні. В ліцею щороку є учні, які отримують максимально можливі оцінки з ЗНО, в основному з фізики та хімії. Врешті, Олю представляють дітям. Тут немає софітів і поважних вчених, тут лишень парти і десятикласники, але Оля не витримує – розчулилась до сліз. Саме тут окрім університетського рівня фізики та хімії Ольгу навчили її ідеальній англійській і зараз всі учні говорять так наче не десь в маленькому українському містечку.

А за мить на дошці, так само як колись вчителі пояснювали тему їй, так тепер вона пояснює своїм вчителям суть свого наукового відкриття. Вони ще довго говоритимуть у класі, вже на рівних, про науку, про закони, про формули і про щастя.

Не розкаже вона їм тільки про те, що ледве не щодня отримує пропозиції роботи за кордоном, може обрати будь-яку країну світу, будь-яке оснащення та вперто від цього відмовляється, і живе в зйомній квартирі в Києві, поки без сім’ї та на зарплату науковця, бо дуже хоче бути корисною тут, вдома.

Сюжет телеканалу «ТСН»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ольга Броварець, доктор наук, ДНК, рак, мутації, хвороби, наукове відкриття, Ніжин, «ТСН»

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект