• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » На Лісковиці стоїть 200-літній будинок, де проживали батьки співавтора гімну України


Талион

На Лісковиці стоїть 200-літній будинок, де проживали батьки співавтора гімну України

 

Чернігівська Лісковиця – стародавня і сучасна. Її історія це частина історії міста. Ще з 19 століття вона приваблювала поетів, музикантів, художників і надихала їх на створення унікальних мистецьких творів. Іван Коваленко – хто він і як його ім’я пов’язане з Черніговом?

Вулиця Успенська, 46. За високим парканом видніється, почорнілий від часу дерев’яний будинок. Завітаємо до садиби. Нас зустріла власниця помешкання Марія з дочкою Ольгою.Анатолій Новак історик, дослідник старого Чернігова:
- Цей будинок є зразком класичної забудови 2-ї половини 19-го століття. Хоча, як зазначається в документах і згадках, він може датуватися і давнішою датою, зокрема епохою Олександра I. Конструкція його досить проста. Не дивлячись на те, що садиба, власне, дворянська, але будівля споруджена практично без фундаменту. Зруб встановлено на так звані лежні. Це дуже давній вид фундаментів, який застосувався ще з часів середньовіччя і досить відомий в Чернігові за археологічними згадками.
- Центральний вхід оформлено так званим мезоніном.


Декор будівлі - небагатий. З прикрас, ми бачимо "сухарики" під піддашком, та оклади вікон, вони виконані в тогочасній сучасній техніці - це округлена форма з дуже простими віконницями. Необроблена дошка скріплена на так званий "ластівчин хвіст". Саме так старі майстри робили те, що згодом назвуть столярними щитами. Це найпростіша форма, що застосувалася для стільниць, дверей, лав, віконниць.
Мезонін буд невід’ємною ознакою будь-якої дворянської чи старопоміщицької садиби не лише в Чернігові, а і в Росії та Білорусі.


Марія Кириленко дочка поета Івана Коваленка:
- Коли робили ремонт знайшли стару страхову табличку, вона датувалась 1803 роком. Але це був момент страховки, а будинок був побудований ще трохи раніше. Найдивовижніше те, що він дуже міцний і ніяких капітальних перебудов не переживав
Будували на совість, том, що вже більше 2 віків стоїть цей будинок і ще поживе. Не постраждав в часи Другої світової війни.

- Володіли цим будинком і побудували його Вербицькі. Це були батьки М.А. Вербицького, співавтора гімну України, видатного педагога. Є дуже цікаві свідчення, про які згадували в нашій родині. Коли тут жили Вербицькі, тут збиралися народовольці і навіть приїздили із Санкт-Петербургу на конспіративні зустрічі. Про це згадує у одній із своїх праць Юрій Давидов.

- Більше 100 років будинок належав Вербицьким, потім вони заповіли його своєму сину Альвіану. У 1908 році цей будинок купив мій дідусь Павло Пилипович Пустосмєхов. На той момент він був вже одружений,у нього були старші діти - Олена та Петро. А Альвіан Вербицький був одинаком, тож і продав будівлю.


За списком домовласників нашого міста на початок 1908 року будинок належав ще Альвіана Вербицькому. На той час, крім помешкання садиба не мала ніяких будівель. Земля навколо стояла пусткою.

Більше подробиць дізнавайтесь з відео.Джерело: телеканал «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Успенська, Лісковиця, Коваленко, Вербицькі

Добавить в:
 
 


Центр Комплект