• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Лікарка Світлана Станкевич розповіла про особливості щеплення Модерною


Талион

Лікарка Світлана Станкевич розповіла про особливості щеплення Модерною

 

У Чернігові у пунктах масової вакцинації використовуватимуть німецький Pfizer та американську Moderna. Її перша партія у кількості 65 тисяч доз до міста і до регіону вже надійшла. Що це за вакцини ми більш детально дізнаємося у лікаря-терапевта Чернігівської міської лікарні №3 Світлани Станкевич.- Пані Світлана, ви практикуючий лікар і активно долучилися до кампанії з вакцинації. З якою вакцини ви розпочинали і взагалі скільки ви вже у цьому процесі?

- Я починала щеплювати вакциною Короновак. Вона зарекомендувала себе непогано. З травня місяця ця вакцинація продовжується до сьогоднішнього дня. Ми починали вакцинувати з віку 80+. Було досить багато бажаючих щепитися. Ми маємо розуміти, що люди мають хронічні захворювання, а іноді і декілька хронічних захворювань, але переноситься ця вакцина дуже добре.


- Вакцинація на початку була розділена на кілька етапів. Спочатку були літні люди, пріоритетні категорії, а сьогодні вже ситуація змінилася.

- Так сьогодні ситуація така, що ми можемо щеплювати всіх бажаючих людей старше за 18 років.

- Наскільки мені відомо уже, перш ніж почати працювати у мобільній бригаді, чи на пункті масової вакцинації, кожен медик має пройти певний курс і повчитися працювати з тією чи іншою вакциною. До Чернігова прийшла нова вакцина американська Moderna. Чи знаєте ви, що це за вакцина, чи навчали вас, як з нею працювати?

- Так кожен лікар має отримати сертифікат. Медсестра також. 19 липня прийшла вакцина Модерна. Декілька днів тривали курси, лекції тривали по Pfizer та Moderna. Чому їх об'єднали? Тому що вони дуже схожі за походженням - це мРНК-вакцини і дуже схожі умови зберігання в них. Модерна - це виробник Сполучені Штати Америки. Винаходом цієї вакцини займався Національний інститут алергології та інфекційних хвороб, він знаходиться в Кембріджі. Ця вакцина використовувалась Сполученими Штатами, також вона визнана Євросоюзом, Ізраїль використовував частково цю вакцину і в нашу країну вона зайшла вже ось нещодавно, з ініціації COVAX (COVAX - світова ініціатива задля імунізації проти COVID-19 та подолання гострої фази пандемії).

- Тобто з нами, іншими словами, поділилися цією вакциною. Я вважаю, що в принципі, Сполучені Штати Америки, як виробник викликає довіру до цієї вакцини.

- Ця вакцина входить до переліку тих, з якими в'їзд до країн Євросоюзу дозволено і відкриває зелене світло до туризму в Європу?


- Так Євросоюз її прийняв і окремо стоїть Велика Британія, вона також прийняла цю вакцину. Можна подорожувати. Якщо ВОЗ і Євросоюз її прийняли і викцинували нею своїх людей, то все нормально.

- Давайте деталізуємо інформацію про цю вакцину. Ви кажете в неї багато спільного з Pfizer. Чернігівцям дуже подобається Pfizer, я не знаю чому вони так активно йдуть на вакцинацію саме Pfizer. А у них є чимало спільного, що в них спільного?


- Спільне є те, що у них в основі є молекула мРНК. Єдине, що Модерна трошки запізнилася після Пфайзеру в плані реєстрації, десь на 2 тижні чи місяць. Але подібні у них і строки зберігання і підтримання температурного режиму і проміжок між першою і другою дозами.
Проміжок являється 28 днів, що для Модерни, що для Пфайзера. Вони дуже дуже-дуже подібні. Тобто, якщо основа, умови зберігання і використання подібні, то в принципі, вони мають подібну дію.

- Без сумніву це вакцина пройшла тестові випробування. Чи знайомі ви з їх результатами?

- Тестували Сполучені Штати на 30 тис. осіб. У них були зафіксовані побічні реакції. Дуже багато пишуть і говорять за міокардити і перикардити, але дуже малий відсоток, на кількість щеплених пацієнтів.

- А взагалі ви працюєте з Пфайзером і будете працювати з Модерною, які симптоми можуть бути вже після вакцинації?


- Частіше пацієнти спостерігають біль в місці уколу. Може бути, ще рідше почервоніння. Але це 2-3 дні і воно проходить. Якщо людина відчуває головний біль, озноб, температуру можна прийняти жарознижувальне. Вони досить ефективні і симптоми минають.

- В якому випадку вакцинація взагалі не рекомендована?

- Вагітним жінкам і в період лактації, абсолютний протипоказ - анафілактична реакція на інші вакцини.

- Якщо людина має певні неприємні симптоми до кого вона має звернутися?

- До свого сімейного лікаря і в телефонному режимі вияснити, які це симптоми, наскільки вони серйозні. Вже телефоном можна визначити, лікар сімейний тоді вже порадить що прийняти. Чи протиалергічні чи знеболювальні, або взагалі прийти на огляд.

- Зазвичай після вакцинації людині рекомендують посидіти, щоб за нею спостерігали, якщо у неї є таке бажання.

- Згідно вимог 30 хвилин людина має бути в полі зору медиків. Це обов'язково. Не 15-20 хвалин, а саме 30 не менше. Для того щоб надати невідкладну допомогу на випадок, якщо в людини розвинеться анафілактична реакція.

- За час вашої практики ви щось подібне спостерігали у Чернігові?


- В моїй практиці такого не було.- Загалом зберігання Модерни і Пфайзеру вимагає дуже низьких температур, як дотримується цей ланцюговий процес і хто за ним слідкує?

- У нас наказом по поліклініці є відповідальна особа, вона фіксує кожен день температуру холодильника, на кожній полиці окремо термометри лежать. Фіксується температура, коли ми в центрі забираєм вакцину. В термобоксі також термометр лежить. Ми бачимо, яка температура. При відключеннях світла, а такі моменти були, то одразу вакцину в бокс помістили і відправили до стаціонару, там де є світло і холодильники працюють. Тобто за цим дуже-дуже слідкуємо. Центр громадського здоров'я може приїхати в любий момент, без попередження перевірити.

- Взагалі, як з вашої точки зору організований процес вакцинації у Чернігові? Наскільки ми ефективні у цілому?

- Судячи по відсоткам щеплених то в нас відсоток щеплених на 100 000 населення вищий за інші регіони. І я думаю, що досить багато пунктів щеплення. Вони мають працювати більш ефективніше, тобто більше пропускати людей. Це можна завдяки, тому що люди задекларовані все-таки швидше ми знаходимо Їх в хелз-персонах і можемо цей процес пришвидшити.

- Скажімо так: затримка в основному у процесі реєстрації?

- Саме так. Якщо немає декларації то в "Хелз-персоні" особи треба все з нуля заносити: паспортні дані, ідентифікаційний код і навіть контактну особу, на випадок якогось збою в телефоні і тд. Тобто це все займає певний час.

- Вакцинування Пфайзером у Чернігові в пунктах масового щеплення розпочалося одними з перших в Україні. І до нас поїхали не тільки люди з найближчих районів до Чернігова, але і з Києва. З вашої точки зору чи варто щепити киян у Чернігові?

- Якщо людина хоче щепитися, то тут я вважаю не має бути перепон. Це добровільне волевиявлення.

- Ви працювали безпосередньо з людьми, які хворіли на ковід і які вже перехворіли, мають певні услкданення і т.д. Як оцінюєте перебіг хвороби і можливі наслідки після неї?

- Я б хотіла навести приклад з моєї практики. Прийшла до мене жінка і каже: я перехворіла ковідом вже восени. Весною вона прийшла знову з повторною застудою начебто. Але зробили тест - вона позитивна. Восени в неї все пройшло без пневмонії, а весна прийшла, тобто більше півроку минуло, і на цей раз вона захворіла вже на пневмонію.
Тобто, якби за цей період було щеплення, то звичайно, що на фоні щеплення Модерною люди набагато легше переносять ковід. Ускладнень практично немає.

- Тобто варто щепится і і тим хто перехворів на ковід?

- Звичайно, я звернула на це увагу. Ті, хто перехворіли через півроку мають щепитися.

- Ви особисто вже вакцинувалися?

- Так, в один день з Президентом України. Вакцина була доставлена до Чернігова досить швидко, ефективно і одна з перших я отримала вакцину. Це був Ковішилд. Мій чоловік щепився на базі Обласної лікарні. Старший син, якому 21 рік щепився в пункті масової вакцинації Пфайзером.

- Вакцинуватися можна на сьгоднішній день у Чернігові Пфайзером, Модерною, є ще Коронвак, хоча його обмежують...

- Короновак буде при полікліниках. Пфайзер і Модерна - на пунктах масової вакцинації.

- Люди отримали першу дозу. Хто має слідкувати за тим, коли людина має прийти і отримати другу?

- Пацієнт має зателефонувати сімейному лікарю. Він спочатку спитає якою вакциною щепилась людина. Ящо це Короновак, то він скерує терміном через 21 день на свою поліклініку отримати другу дозу. Якщо це були Pfizer або Moderna, то направить до загального пункту щеплення.

- Людина особисто має контролювати?

- Якщо людина щепилися в медзакладі, то ми контролюємо, телефонуємо, якщо це загальний пункт вакцинації мобільний, то все ж таки люди мають самі звернутися до цього ж пункту. Поки що всі лікарі притримуються того правила, щоб люди отримували другу дозу тією самої вакциною, яка була першого разу. 

- Ви відчуваєте задоволення від того, що все більше і більше людей стають захищениим?
- Так, я вітаю профілактичний напрямок хвороб, тому що ми маємо не хворіти і лікуватися від хвороби, а запобігати. Це стосується усіх хвороб. Яка б це вакцина не була - але захист має бути.

Джерело: телеканал "Новий Чернігів"

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Станкевич, вакцинація, щеплення, Pfizer, Moderna

Добавить в:
 
 


Центр Комплект