• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Як в Чернігівській області рятують село від демографічної кризи


реклама

Як в Чернігівській області рятують село від демографічної кризи

 

Зберегти школу і відробити село.
Громада Дроздівки на Чернігівщині по всій країні шукає нові родини з дітьми згодні на переїзд до них. Ледь не половина хат нині порожні. Ціна на них невисока, а нові люди можуть дати друге дихання. Про новий спосіб виходу із демографічної кризи, Валентина Доброта.Любов Шемендюк, директорка Дроздівської школи: «У 6-му класі у нас навчається 6 учнів. У 8-му класі навчається 3».

У розраховані на 300 учнів школі цього навчального року навіть не змогли набрати перший клас. І цей рік мав би стати останнім для закладу.

Любов Шемендюк, директорка Дроздівської школи: «У нас було 30 учнів. Станом на 1 вересня вже школа не повинна працювати».

Місцева молодь почала за школу боротися. І через соціальні мережі знайшли багатодітні родини згодні на переїзд.

Людмила Дядькова, мати 4 дітей, у Дроздівці менше тижня, але вже плани на роки.

Людмила Дядькова, переселенка: «За хату виплачу, тоді хочу зробити ще одну кімнату, ванну, туалет».

Із собою родина прихопила і батьків чоловіка. На Черкащині, де вони жили раніше, каже жінка, роботи не було, а хати значно дорожчі.

Людмила Дядькова, переселенка: «По 56 за хату. Це можна тут купити дві хати на ту суму, а де їх взяти. Тут колектив хороший, люди хороші, особливо сусіди».

На сусідній вулиці обживається ще більша сім’я. У Тетяни Калінчук 7 дітей. Вони з Миколаївщини. Жінка каже, що на переїзд наважилися через кілька обставин.

Тетяна Калінчук, переселенка: «Таке відношення, так як я багатодітна, то я потрапила з аду в рай».

До їхнього нового помешкання саме підводять електроенергію, а у водогоні мінятимуть труби. У цій хаті до них ніхто вже понад 10 років не жив.

Тетяна Калінчук, переселенка: «Тут всюди були зарослі. Тут було гілля, дерева молодняк. Тут видні пеньки, бо все зрізалося. Сусіди казали, що навіть не знали, що тут хата, настільки тут хата була заросла».

Якщо на Дроздівку подивитися зверху, відразу можна відрізнити жилі хати від нежилих. Подвір’я останніх укриті суцільними чагарниками – типова картина для багатьох українських сіл.

Демографічна криза на Чернігівщині почалася 50 років тому, ще в 70-х минулого сторіччя смертність перевищила народжуваність, а відносна близькість до столиці посприяла міграції.

Один учень у Дроздівській школі обходиться бюджетові ледь не під 100 тисяч гривень на рік. В опорній школі цієї ОТГ – втричі дешевше. Оксана Зубок сама 10 років тому із міста переїхала до села і першою кинула клич у пошуках нових родин. І тепер у них на новий навчальний рік уже понад 40 учнів. Заклад не втратить державну субвенцію, і це шанс зберегти його.

Оксана Зубок, жителька Дроздівки: «Люди розуміють що для того, щоб існували заклади, потрібна їхня наповнюваність, по-перше. По-друге, більше спілкування, з’являються сусіди».

Чернігівщина одна з найбільших в Україні за територією, а от людей немає й мільйона. Щільність населення вдвічі менша, аніж середня по країні. Подекуди взагалі від 7 до 12 людей на кілометр.

На думку експерта з регіонального розвитку Анатолія Ткачука, переселенці, особливо з міст, хороший поштовх для розвитку, але для таких територій має бути й особливий підхід держави.

Анатолій Ткачук, експерт із регіонального розвитку: «Важливо зробити комплексний проєкт, який дасть змогу людям там отримати зайнятість. Для людини важливо кілька елементів: перше – це зайнятість, доходи домогосподарства; друге – створення інфраструктури».

До Дроздівки вже приїхало 6 родин. А після розголосу цієї історії, охочих стільки, що ініціатори вже не встигають відповідати на запити.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Дроздівка, переселенці, багатодітні родини, демографічна ситуація, «1+1», «ТСН»

Добавить в:
 
 


Центр Комплект