• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Українська Корюківка – найбільше поселення в Європі знищене під час нацистської каральної операції


реклама

Українська Корюківка – найбільше поселення в Європі знищене під час нацистської каральної операції

 

Майже 7 тисяч жертв і понад 1200 житлових приміщень знищили 1 і 2 березня 1943 року.Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Вона найбільший як окремий вид військового злочину, злочину проти людяності. В чому специфіка? Специфіка в тому, що населений пункт, який карателі знищували в спокійних умовах, щоб їм ніхто не заважав, вони розстрілювати і вбивали всіх, і разом з цим вони знищували життєвий простір, тобто сам населений пункт. Такий специфічний вид злочину нацистами був поставлений якби на конвеєр».

За підрахунками науковців тільки в 11 областях України та Криму таким чином нацисти знищили 670 населених пунктів. Вони були не першими, хто застосовував таке покарання. Наприкінці 19 – на початку 20 року ХХ століття таку ж тактику на українських землях застосовували і російські комуністичні карателі. Нацисти ж поставили це на конвеєр.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Приводом до знищення Корюківки став напад радянських партизанів. З’єднання Федорова, під командуванням Федорова, в ніч на 27 лютого наступного дня в Конотопі Бруден Бауер, начальник польового окупаційного штабу, дав команду знищити населений пункт. В наказі написав, цитата: «Мета – помста і залякування».

За 15 км від Корюківки знаходився 5-тисячний загін радянських партизанів. А їхні передові дозори були за 3 км від містечка. І 1 та 2 березня спостерігали за знищенням, але так і не прийшли на допомогу цивільному населенню, що врятувати їх від півтисячі нацистів.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Ми перевірили, прочитали, проаналізували всі директивні документи радянського керівництва від Сталіна і до всіх партизанських з’єднань, там жодного слова не говориться про те, що однією з ціллю боротьби партизан є захист цивільного населення. По-друге, вони ніколи спеціально і не ставали на захист. З тих 6700 населених пунктів, які були спалені, ми не зафіксували жодного разу, щоб радянські партизани пробували, тому що війна це війна, може статися все, що завгодно, жодного разу не було спроби рятувати людей».

Такі дії нацистів були вигідні радянській владі, вказують історики.

Сергій Бутко, представник українського інституту національної пам’яті в області: «Можна тоді повністю викреслити жахання нацистських ось таких злочинів, пам’ять про комуністичні злочини. Той же голодомор, коли за відсутності війни майже 4 мільйони людей вбили голодом. По-друге, це в такий спосіб стимулювало чоловічу частину населення іти в партизанські загони. Наприклад, після знищення Корюківки, 18 березня була видана партизанська листівка, в якій проклинався цей злочин, і заклик – ідіть в партизанській загін».

Довгі роки радянська влада не афішувала події в Корюківці. На офіційному рівні незалежна Україна почала говорити про кривавий березень 43-го в райцентрі на Чернігівщині лише в 2010-х. А історики і досі розкривають багато маніпуляцій та міфів пов’язаних з тими подіями.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: нацистська каральна операція, Корюківка, Сергій Бутко, «Дитинець»

Добавить в: