• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » «Дерев’яне мереживо Чернігова» - історія «будинку з кіньми» на вулиці Святомиколаївській


реклама

«Дерев’яне мереживо Чернігова» - історія «будинку з кіньми» на вулиці Святомиколаївській

 

Цей ошатний будинок, що сховався у тіні дерев на вулиці Святомиколаївскій, належить до прикладів житлової архітектури дуже поширеної на зламі ХІХ і ХХ ст.Фасад на п’ять вікон, два фронтони та сінці-прибудова, що виходили прямо на вулицю, специфічне групування кімнат навколо головної гостьової кімнати вказують на те, що цей будинок належав родині із гарним достатком. Саме така родина, як свідчать документи, і володіла цією садибою. Будинок було зведено вихідцем зі Стародубщини, надвірним радником, дворянином Петром Єгоровичем Ульозком на початку 1890-х років.

Родина була досить великою: Петро Ульозко з дружиною Надією мали п’ятеро дітей. Остання відома представниця цього роду, професорка медицини Клавдія Строганова, померла у Ленінграді у 1943 році.

Після встановлення у Чернігові радянської влади сліди членів родини, що залишилися у місті, губляться. Будинок було передано під комунальний житловий фонд. Після Другої світової війни тут містилися ясла дитсадка працівників річкового порту, згодом ЖЕК, а в 1990-х роках музична школа №3. Нині у будинку знаходиться ГО «Чернігівський центр соціальної адаптації бездомних та безпритульних».

Може здатися, що широкий фасад декоровано скромно. Проте це лише підкреслює виразність окремих деталей. Піддашок декоровано двома рядами мережива, один з яких – «сухарики» – надзвичайно розповсюджений в побуті та архітектурі елемент. Другий ряд мережива, підзорник, виконаний як ряд сполучених ромбовидних деталей під назвою «поле» із елементами хреста. Це відомий оберіг від «злого ока». За іншими класифікаціями, це символ змін пір року, поєднання стихій або ж просто символ засіяного поля. Увесь цей набір елементів піддашку має назву «хлябі небесні» та ототожнюється з невичерпним запасом «горішніх вод» та їхньою роллю у процесі родючості.

Існує думка, що деякі особливості оздоблення вказують на те, що власник будинку захоплювався кіньми. Можливо, тому віконні мандрики нагадують форму сідельця, а на пілястрах є символ, схожий на стремена.

Пілястри на фасаді прикрашені елементом у формі колеса, що одночасно є і солярним знаком. Він може сприйматися як поєднання чотирьох астрономічних явищ: двох сонцестоянь та двох рівнодень.

Найбільш цікавим елементом є «рушники» на вершині фронтонів. Це обереги – символи «рожаниці», що призначалися для опіки над родом та його продовженням. За стародавніми віруваннями, духи-рожаниці дуже тісно взаємодіяли з людьми та вимагали поваги та здобрення.

Дехто з дослідників тут бачить обриси голови коня. Але це лише припущення, тому можете прийти та перевірити самостійно!

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дерев’яний будинок, архітектура, історія, «Дитинець»

Добавить в: