• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Дерев'яне мереживо Чернігова. Чим цікава колишня оселя лікаря Червякова на Коцюбинського, 33


Дерев'яне мереживо Чернігова. Чим цікава колишня оселя лікаря Червякова на Коцюбинського, 33

Чернігівська вулиця Коцюбинського сьогодні є окрасою центральної частини міста. На значному її відрізку і досі збереглася старовинна одноповерхова забудова кінця ХІХ – початку ХХ ст., а фасади багатьох будинків ще прикрашені вигадливим різьбленим оздобленням. Як, наприклад, цей, під номером, 33. Цікавий він тим, що побудований із цегли. Дозволити собі подібну оселю могли лише заможні містяни.Таких цегляних будинків початку ХХ ст. у Чернігові лишилося надзвичайно мало, адже знаходилися вони переважно у центральній частині міста і під час Другої світової війни практично всі були зруйновані. Ті ж, що лишалися цілими, з часом розібрали при повоєнній відбудові й переплануваннях міста. Тому кожен такий цегляний будинок – вже унікальний.

Особливість цього будинку полягає у тому, що поєднання дерев’яного різьблення та цегляних стін зустрічаються досить рідко.

Процес спорудження й оздоблення такого будинку тривав довше, ніж дерев’яного. Його було дорожче утримувати, важче прогрівати взимку. Тому цегляні будівлі споруджували як своєрідну родову резиденцію – на роки.

Свого часу цей будинок належав дворянину Петру Петровичу Червякову. Уродженець Харкова, до Чернігова він приїхав на початку 1890-х. Маючи університетську медичну освіту та чин надвірного радника, деякий час він обіймав пост штатного лікаря Чернігівської жіночої гімназії. Згодом працював полковим лікарем чернігівського гарнізону. Помер Петро Червяков у 1910 році.

Петро Червяков був двічі одружений і мав двох синів – Броніслава та Володимира. Про їхню долю, на жаль, нічого не відомо.


У 1920-му році у цьому будинку проживала дружина одного з братів – Надія Червякова. Згодом дім було націоналізовано.

Крім оселі на Сіверянській (так колись називалася вулиця Коцюбинського) лікарю Червякову належало ще кілька будинків у місті. Зберігся лише цей – найбільш новий, цегляний будинок з мережаним дерев’яним оздобленням, зведений на початку ХХ ст.

Будинок має типовий для того часу відкритий на вулицю семивіконний фасад з двома фронтонами. Піддашок декорований дерев’яними полотнами зі складним рослинним плетивом. Дерев’яні сандрики над вікнами виконані у стилі неокласицизму. В оздобленні прослідковується рослинна тематика. Рослинні мотиви бачимо і у різьбленні масивних старовинних дверей, які колись виходили на боковий фасад до під’їзної алеї. Зараз ці двері розміщені у боковій прибудові до будинку, яку зробили вже за радянських часів.

Сьогодні приміщення використовує громадська організація людей з інвалідністю «Дорога до серця».

Для туристів будинок на Коцюбинського, 33 цікавий тим, що його можна роздивитися і з фасаду, і зі сторони внутрішнього дворику. Тут є стара веранда, що виходила в сад та залишки дерев’яного мережива під дахом.

Тож прогулюючись центром міста, не оминіть увагою цю поважну, старовинну оселю.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дерев'яне мереживо, будинок, архітектура, історія, «Дитинець»

Добавить в: