• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » В Україні в 31-33 роках працювала організація для скуповування золота та срібла за безцінь


В Україні в 31-33 роках працювала організація для скуповування золота та срібла за безцінь

Віддавали за безцінь свої сімейні реліквії та коштовності, аби купити трохи хліба. В радянській Україні панував штучний голод і тут же процвітали Торгсини, спеціалізовані установи, куди люди могли віднести своє майно і отримати трохи їжі.Чернігівський історик дослідив цю тему і з результатами знайомить через книгу «Золото державі. Торгсин у радянській Україні».

Микола Горох, автор книги, кандидат історичних наук: «Це перше в Україні видання з цієї тематики, яка розповідає про історії однієї організації, яка функціонувала в роки голодомору. По суті вона функціонували в першій половині 30-х років, але її пік і злет був саме в роки голодомору».

Малодосліджена організація Торгсин мала б стати уособленням більшовизму з ринковими відносинами та легальним обігом іноземної валюти. Натомість Сталіну потрібні були кошти для індустріалізації. І найшвидше їх можна було отримати, пограбувавши українців.

Микола Горох, автор книги, кандидат історичних наук: «По суті, в часи, коли населення голодувало, через цю організацію викачували у населення золото, срібло, а також коштовні метали. За ці коштовності пропонували отримувати продукти харчування та товари через ці крамниці».


За приблизними підрахунками, лише жителі Чернігівської області з 1932 по 1935 роки віднесли туди 882 кг чистого золота та 24 тонни срібла. Аби отримати такого роду інформацію пан Микола почав працювати над темою у 2007 році, коли його дисертація переросла у масштабну працю з дослідження маловивченого.

Микола Горох, автор книги, кандидат історичних наук: «Дослідників обмаль. Є в Росії Олена Осокіна, в Україні – Василь Іванович Марочко. Ще кілька невеликих дослідників. Тому відповідно був певний ризик, чи зможу я її написати. Але, коли почав вивчати, то джерел виявилося неймовірно багато».

Робота в архівах Чернігова, Миколаєва, Херсона, Вінниці, Одеси, Києва. Пошук фото тих же працівників Торгсинів в Україні та за її межами. Опрацювання мемуарів і спілкування з очевидцями. За 300 сторінками монографії знаходиться багаторічна пошуково-дослідницька робота.

Микола Горох, автор книги, кандидат історичних наук: «Вона є цікавою, насамперед, професійним дослідником-історикам, які можуть вивчити один з аспектів Голодомору, який був до цього не настільки поширений і відомий. Ця робота може бути цікавою статистикам, тому що можна подивитися велику кількість таблиць. Також робота може бути цікавою пересічним громадянинам, який може знайти навіть своїх родичів. Бо тут згадуються люди, які працювали в цій системі, можливо хтось віднайде своїх рідних за прізвищем, або навіть побачить на якійсь із світлин».

Робота над монографією та її видання стало можливим завдяки програмі науково-освітнього консорціуму вивчення Голодомору при канадському інституті українських студій альбертського університету та фінансовій підтримці фундації родини Темертеїв.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: історія, книга, Микола Горох, Торгсини, «Дитинець»

Добавить в: