Обережно – гриби

Цьогорічна осінь багата на гриби. У Чернігові грибні місця – це базари. Кінець жовтня, а на прилавках ринків можна побачити лисички, опеньки, зеленушки і навіть білі гриби.

Погода сприяє їх росту, кажуть продавці. А от розповідати на камеру, звідки привезені дари лісу, чомусь відмовляються. При нагоді цікавимось у чернігівців, чи купують вони принади осені на ринках або стихійних місцях.Грибів достатньо, та чи безпечні вони для здоров’я людини. Наприклад, на вміст радіонуклідів в них. Із цим запитанням звертаємося до фахівців ветеринарно-санітарної експертизи Чернігівської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби.

Світлана Шевченко розповідає, з червня досліджено до 400 проб грибів. У липні почали фіксувати перші перевищення. Але їх було всього декілька.

Світлана Шевченко, завідуюча відділом ветеринарно-санітарної експертизи Чернігівської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби: «В цьому році в нас було виявлено перевищення у Красному, у Пакулі і Ведильці. Вплив радіонуклідів взагалі на вплив людина дуже відносний. Воно може виникнути з часом. Потрібна дуже велика доза, щоб взагалі вплинуло на організм людини».

На Центральному ринку, як і на кожному в Чернігові, працюють спеціальні лабораторії ветсанекспертизи. Тут спеціалісти проводять радіологічний контроль, в тому числі і грибів. Та до лабораторії журналісти не потрапили через карантинні обмеження. Натомість Світлана Шевченко показує експертний висновок одного з досліджень, де вказані результати досліджені і допустима норма радіонуклідів.

Світлана Шевченко, завідуюча відділом ветеринарно-санітарної експертизи Чернігівської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби: «Сьогодні до лабораторії звернулося 6 людей. Проведено 6 експертиз. При цьому перевищень не виявлено. Максимально 270 бекарель на кілограм, при нормі 500. Міінімальний 54. Це із близлежащих сіл – Гончаровськ, Ріпки, Сновськ, Михайло-Коцюбинське. Все в межах допустимої норми».

Фахівці регіональної лабораторії Держпродспоживслужби радять звертати увагу на наявність таких експертних висновків у реалізаторів продукції та не купувати гриби у місцях стихійної торгівлі. Треба розумітися і в їстівних та умовно їстівних грибах. Адже окрім користі, ці рослинні продукти, можуть принести і серйозні проблеми, кажуть лікарі.

Алла Рибка, лікар-гастроентеролог Чернігівської міської лікарні №1: «Грибы нужно брать в проверенных местах, подальше от каких-то промышленных зон, там где они впитывают в себя много экологически плохих веществ. Ненужно брать старые, червивые грибы».

За словами Алли Рибки, більшість отруєнь зазвичай спровоковані вживанням небезпечних знахідок. Але є й факти неправильного або недостатнього приготування. Лікарка не радить вживати гриби дітям до 12 років, людям похилого віку, вагітним і жінка-годувальницям.

Симптоми отруєння з’являються вже через 1,5-2 години. Але якщо воно викликано блідою поганкою, симптоми виникають лише через 8-18 годин.

Алла Рибка, лікар-гастроентеролог Чернігівської міської лікарні №1: «Возникает рвота, выраженная тошнота, диарея, причем очень сильная – 20-25 раз в день, может быть с примесью крови, может быть с примесью слизи. Также общее недомогание, слабость, появляется тахикардия, снижается артериальное давление. В этом случае надо оказывать первую помощь».

Якщо є навіть підозри отруєння, людину потрібно рятувати негайно, радять лікарі. Найголовніше – терміново телефонувати «103».

Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: гриби, отруєння, «Новий Чернігів»

Добавить в:


ЦентрКомплект