Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ


Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ

Шокуючі та маловідомі факти нашої історії представив інститут національної пам’яті України у рамках вересневої виставки-презентації «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ». Проходить вона за підтримки обласного молодіжного центру та управління культури Чернігівської міської ради.

За круглим столом у його стінах історики розповідали про те, як Чернігів пережив комуністичний режим.Через радянський концтабір пройшли тисячі мешканців Сіверського краю, які потрапляли до нього за різних обставин, розповідає чернігівський історик. Загалом з 1918 по 1991 роки ГУЛАГ прийняв понад 20 мільйонів українців. На момент смерті Сталіна вони становили половину усіх ув’язнених, підсумовує Сергій Бутко.

Сергій Бутко, представник українського інститут національної пам’яті: «Левко Григорович Лук’яненко в день свого народження реалізував свою мрію – було прийнято акт про незалежність України. Але він заплатив 27 років в ГУЛАЗі».

Нагадаємо, у пам’ять про нашого земляка, який пройшов за стінками радянських в’язниць та таборів, відкрили іменну дошку-барельєф у будинку на вулиці Рокоссовського, де свого часу жив та працював Левко Лук’яненко. Таких як він, в’язнів режиму, в ті часи було чимало. Спочатку їх розстрілювали, потім відправляли у табори, далі – концтабори та в’язниці. За шматок хліба чернігівці здавали до «Торгсинів» усе, що у них було.

Як розповідає начальник Управління культури Чернігівської міської ради Олександр Шевчук, його батько був свідком страшних часів голодомору 33-х років і чимало розповів своєму сину.

Олександр Шевчук, начальник Управління культури та туризму ЧМР: «До них прийшла комісарка, а у них був ручний млинок, де вони мололи пшеницю. Так от, вона прийшла з чоловіком, який молотком розбив цей млинок. І я зараз розумію, що той тоталітарний режим, починаючи з 20-х років в Україні і до 90-х років, він насправді накоїв дуже багато горя і зла. І тому ми сьогодні робимо і відкриваємо виставку. Дуже важливо, щоб ми сьогодні говорили про історію відкрито, відкривали факти. Я, наприклад, до сих пір не знав, що у нас в 20-ті роки в Чернігові був концтабір».

Сергій Бутко, представник українського інститут національної пам’яті: «В Україні перші концтаборі з’явилися в Харкові та Чернігові. Українці, як і інші патріоти, інших народів, в цих умовах боролися, перемагали. І навіть використовувався такий вид зброї імперіалізму, як блатні, тобто засуджені, вори в законі, за допомогою яких намагалися зламати, перетворити в рабів, як вони кажуть, перевиховати наших патріотів. Нічого цього не вийшло. І аж 3 стенди присвячені якраз цій боротьбі. Уявіть собі, в ГУЛАЗі було бандерівське підпілля».

На виставці у сквері Попудренка інститут національної пам’яті України представив 21 банер страшних історій комуністичних таборів.

Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: історія, ГУЛАГ, факти, комуністичні історії, Сергій Бутко, «Новий Чернігів»

Добавить в:


ЦентрКомплект