• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Що знайшли археологи: на древньому Городищі під Мезином тривають розкопки


реклама

Що знайшли археологи: на древньому Городищі під Мезином тривають розкопки

Смертоносні скіфські стріли, ідеально вціліле глиняне тисячолітнє пряслице у споруді, що належала літописним сіверянам – такі археологічні знахідки цьогоріч на древньому Городищі під Мезином. Розкопки там тривають другий тиждень.Археологи розкопують глиняну піч, якій дають тисячу років. Поряд - кістки, глиняні черепки.

Олена Черненко, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум», показує знахідки: «Ось саме така кераміка – вона є характерною ознакою поселень, де мешкали носії роменської археологічної культури, вони ж літописні сіверяни. Вінця ось такої форми. І горщики прикрашалися «відбиточками» мотузки, намотаної на паличку. Ось такий орнамент, щоб воно гарніше виглядало.»

Тут же знаходять пряслице з глини. Йому тисяча років і на ньому жодних пошкоджень.

Олена Черненко розповідає: «Необхідна у побуті річ. Дівчата, жінки користувалися, робили нитку на веретено, а щоб веретено крутилося, за тодішньою системою потрібен був важок – ось таке пряслице. Достатньо ретельно зроблене з глини, поверхня підлущена, напевно, господиня любила дуже гарні речі.»


З побутових речей тут знайшли кілька кістяних проколок, астрагал – кістку для гри у давню гру «бабки» - сучасна інтерпретація цієї гри «кості», також ріг козулі, який використовували сіверяни для розв’язування вузлів. З несподіваних знахідок – наконечники скіфських стріл. Несподівані, бо тут було поселення літописних сіверян Х сторіччя, а стріли з ІV сторіччя до нашої ери, до того ж, межі Великої Скіфії були далеко звідси. Ці стріли були найстрашнішою зброєю того часу, каже археологиня.

«Стріла була маленька, вістря також невеличке, відливалось в бронзі. Бачите, тут три грані, щоб вона простіше входила в тіло жертви, виступи – щоб стрілу не можна було витягнути з рани, не травмуючи людину. На 30м десь можна було вести прицільну стрільбу, така стріла, композитно-скіфський лук пробивав і захисний обладунок металевий, пробивав кістки.»

Більшість знахідок цього сезону – звичайні побутові речі того часу, що мають цінність лише для науковців, каже археологиня. Вони допомагають вивчати побут і життя літописних сіверян роменської культури Х сторіччя, якраз у часи створення давньоруської держави.

Олена Черненко, доцент Національного університету «Чернігівський колегіум»: «Це культура, яка забезпечувала їх за рахунок місцевого багатства, багатства цього краю. Але вони не були відрізані від навколишнього світу, бо серед знахідок у нас є і візантійське намисто, і сирійський бісер, і дерхеми, які прийшли до нас з території Середньої Азії (у минулому році була половинка срібної монети дерхема). Ну таке непогане забезпечене життя.»

Це шостий розкоп на древньому Городищі. Він підтвердив версію попередніх, що життя тут тривало 100-150 років. Під час створення давньоруської держави люди самі пішли звідси, археологиня припускає, скоріш за все до Новгорода-Сіверського.

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: археологи, знахідки, Городище, Мезин, Олена Черненко, UA: Чернігів

Добавить в: