• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Могла стати частиною готелю, натомість знову буде засипана землею. Рештки магістрату законсервують


реклама

Могла стати частиною готелю, натомість знову буде засипана землею. Рештки магістрату законсервують

 

Територія колишньої чернігівської земляної фортеці. Археологи вдруге за 20 років працюють тут із рештками підвального приміщення магістрату. Його унікальним стародавнім муруванням з цегли пальчатки. Сьогодні вони виконують графічну фіксацію того, що збереглося. А от сучасним чернігівцям напевне ця місцина більш відома недобудовою «Дворянського зібрання».Будівля свого часу зводилася родиною гетьмана Павла Полуботка. А після того, як частину фортеці у 1750 році знищив великий вогонь, споруду придбав і розмістився в ній магістрат.

Олена Черненко, археологиня, дослідниця пам’ятки: «Після чого була збудована нова споруда для чернігівського магістрату у середмісті. А будинок, оскільки фортецю перепланували і вона втратила оборонне значення, розібрали до рівня тодішньої поверхні».

У такому стані рештки історичної будівлі проіснували до середини ХІХ століття. Поки до цієї території не прокинувся інтерес і тут не прийняли рішення звести будинок «Дворянського зібрання», а залишки колишньої кам’яниці Полуботка опинилися в периметрі будівництва.

Олена Черненко, археологиня, дослідниця пам’ятки: «Доля чернігівського будинку «Дворянських зібрань» була також нещасливою. Під час Другої світової війни ця будівля була повністю знищена. Її розібрали також до рівня поверхні. І руїни залишилися під землею».

80-ті роки минулого століття. За вивчення найдавнішої пам’ятки, яка пов’язана з місцевим самоврядуванням, взялися історики. Зокрема, Андрій Карнабєд, якому не вдалося закінчити розпочате. А після розпаду Радянського Союзу рештки вкотре законсервували і повернулися до їх вивчення лише у 2004, коли фірма «Айва» вирішила звести готельно-туристичний комплекс.

Олена Черненко, археологиня, дослідниця пам’ятки: «Їм дозволили проводити будівництво за умови, що рештки магістрату, які потрапляють в периметр відбудови, пам’ятки архітектури XVII-XVIII сторіч будуть законсервовані і музеїфіковані в межах споруди, що відновлюється».

Сюди знову повертаються археологи і реставратори. Вони розробляють проєкт консервації й укріплюють мурування, фіксують залишки цегли.

Але історія «Дворянського зібрання» вкотре виявилася нещасливою, і будівельна фірма зупиняє роботу. Історична спадщина залишається в руках природи та різних візитерів недобудови.

Олена Черненко, археологиня, дослідниця пам’ятки: «Рештки магістрату, опіку над якими на себе взяла фірма «Айва», були занедбані. І власне кажучи, ніхто не міг з цим нічого зробити, тому що не було власника цієї ділянки, не було балансоутримувача у будівлі «Дворянських зібрань».

Йшли роки. Недобудова, а разом з тим і кам’яниця Полуботка, потрохи руйнувалася і заростала травою і навіть деревами. Допоки не оновилася місцева влада і у муніципалітеті не взялися за вирішення цього питання. Їм знадобилося кілька років, аби у законний спосіб через судові процеси домогтися права на демонтаж так і не збудованого готелю. Нині паралельно цим роботам тут працюють археологи. Вони очищають рештки магістрату і фіксують, що збереглося.

Олена Черненко, археологиня, дослідниця пам’ятки: «Було прийнято таке рішення, що до найкращих часів, коли буде час та натхнення, повернутися до проєкту музифікації цієї споруди, залишки магістрату, його мурування треба законсервувати».

Мрія чернігівських археологів, що колись все ж таки ці рештки, які знову опиняться під землею, музифікують. І вони стануть цікавим об’єктом для містян і туристів.

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: магістрат, Дворянске зібрання, археологи, Олена Черненко, «Дитинець»

Добавить в: