• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Без права на помилку (репортаж з експертно-криміналістичного центру)


Без права на помилку (репортаж з експертно-криміналістичного центру)

Розрізнити полуничний джем від людської крові, встановити за слідами шин на асфальті марку зниклого з місця аварії авто чи виявити за відбитками пальців справжнього злочинця, - усе це і не тільки, як у детективному серіалі роблять експерти. І не будь-де, а в Чернігові.4 липня в Україні відзначається День судового експерта. В Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України працює близько сотні фахівців. Вони можуть провести 37 експертиз.

Микола Максименко, директор Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України: «Громадяни скоюють в основному майнові злочини. Це крадіжки, пограбування. Тому до нас надходять і відповідні експертизи, дослідження трасологічного напрямку – це сліди людей і транспортних засобів, дослідження дактилоскопічні проводимо по залишиних слідах на місці скоєння злочинів».

Експертизи тут проводять різні. Крім традиційних криміналістичних досліджень роблять і комп’ютеро-технічні, інженерно-транспорті, вибухо- та пожежо-технічні. В цьому році тут запровадили новітні напрямки.

Микола Максименко, директор Чернігівського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України: «Фототехнічні та оціночно-земельні, та оціночно-будівельні напрямки, які розширили коло експертиз».

Основними замовниками послуг центру є правоохоронні органи: поліція, прокуратура, суди, Служба безпеки України. Звернутися до центру може будь-яка людина, установа чи організація. Але для проведення кожної експертизи існують певні відмінності – як в отриманні документів, так і в оплаті.

Маргарита Гарига, експерт, провідний фахівець з наукової роботи: «Якщо в кримінальних справах буде платити держава, а в цивільних справах, якщо вже до нас звертається фізична особа, буде платити сама фізична особа за цей вид експертизи. Кожна експертгодина має свою ціну. І в залежності скільки таких експертгодин проводить експерт за конкретною експертизою, така ціна і буде за проведення експертизи».

Не лише за криміналістичними, а й за цивільними зверненнями працюють, наприклад, у секторі почеркознавчих та технічних досліджень і документів обліку. Експерти можуть виявити підробні документи і підписи в них, для цього використовують спеціальні пристрої.

Неля Тимофеєва, завідувачка сектору почеркознавчих, технічних досліджень та документів обліку: «Бувають такі випадки, коли, наприклад, приходить бабуся чи дідусь, ось за нас хтось пенсію получив і ми не можемо довести. Тому вони приносять платіжні документи, чи будь-який документ зі своїми зразками, і можемо зробити висновок спеціаліста».


За словами експерта, сьогодні вони часто зустрічаються з випадками, коли беруть кредити на підставних осіб, підробляють техпаспорти на автомобілі і водійські посвідчення, документи суворої звітності, папери стосовно спадщини. Часто зустрічаються підробки грошей, при чому не лише в гривнях, а й в доларах та євро.

Неля Тимофеєва, завідувачка сектору почеркознавчих, технічних досліджень та документів обліку: «Беруть 10 євро, а потім ще додруковують нуль, і виходить 100 євро».

Експертизи різняться і за часом їх проведення. Усе залежить від кількості біологічного матеріалу, кажуть експерти.

У біологічній лабораторії старший судовий експерт часто досліджує сліди крові.

Павло Мазур, старший судовий експерт сектору біологічних досліджень: «Сама проста експертиза, якщо нам на дослідження дають рідкий зразок крові, тобто треба встановити групову належність. Така експертиза займає десь 2-3 дні. Складні експертизи можуть перевищувати 30 днів. Тобто все залежить від кількості наданого на дослідження матеріалу».

Однією з найбільших проблем, з якою борються експерти хіміки, є наркотичні речовини. Головний судовий експерт Оксана Власенко показує газовий хроматограф, за допомогою якого можна встановити якісний і кількісний склад наркотичних та психотропних речовин. Нині вони чи не найчастіше зустрічаються експертам.

Оксана Власенко, головний судовий експерт досліджень наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів: «Не те що вражає, а засмучує те, що зараз все більше і більше нових синтетичних наркотиків на незаконному ринку України з’являється і молодь дуже жваво на них реагує».

В пошуках істини, без права на помилку, - так діють незамінні помічники всіх судових слідств і резонансних розкриттів. Серед останніх справа по загибелі Дениса Чаленка з Прилук.

За рік експерти загалом проводять понад 4,5 тисячі досліджень.

Сюжет телеканалу «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: експерти, експертно-криміналістичний центр, «Новий Чернігів»

Добавить в: