Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » У Мені вирішують, що робити зі знайденими надмогильними плитами кінця 19-го століття


У Мені вирішують, що робити зі знайденими надмогильними плитами кінця 19-го століття

Створити цвинтар для дворян або залишити на Чугуївському кладовищі. В Мені вирішують, що робити зі знайденими надмогильними плитами кінця 19-го століття. Про це Суспільному розповів директор Менського краєзнавчого музею Віталій Крутий. Дворянське поховання Якова Москальського та Меланії Сахновської знайшли на кладовищі в Мені працівники підприємства «Менакомунпослуга». Вони розчищали Чугуївський цвинтар і в чагарниках наштовхнулися на мармурові плити кінця 19-го століття.Чугуївське кладовище у Мені. Тут декілька тижнів тому знайшли надмогильні плити кінця 19-го століття, вони належать місцевим дворянам, каже директор Менського краєзнавчого музею Віталій Крутий.

«Нещодавно це кладовище почали розчищати, щоб воно мало приємний вигляд. Вони лежали зверху, тобто вони просто в кущах були, про них просто забули. Вони були засипані листям. Просто ніхто на них не звертав уваги», - розповідає Віталій Крутий.

На могильних плитах кінця 19-го століття викарбувані імена Якова Москальського та Меланії Сахновської.

«Це дворянин Яків Петрович Москальський, про нього мало що відомо. Але те, що ми знайшли, як працівники музею це те, що він працював спочатку вчителем у Азейбаржані. Потім є таке місто Шемаханськ це на пів дороги з Тбілісі у Баку. Він працював інспектором народних училищ. Зазвичай таких людей за заповітом ховали на своїй батьківщині, на своєму родовому кладовищі».

Про Меланію Сахновську, каже Віталій Крутий, відомо ще менше.

«Згадується тільки в малоросійськокому родословнику Мовзалевського. Згадується, що така Меланія Іванівна Сахновська у 1846 році існувала, але так, як немає більше даних, ми робимо припущення, що вона так і залишилась, не вийшла заміж і рід на ній завершився».

Віталій Крутий каже, нині вирішують, що робити зі знахідками.

«Зовсім недавно була встановлена плита Якова Омелюти, який був похований біля менських церков. І можливо на тому місці, перепоховати і зробити цвинтар для осіб, які були дворянського походження. Є ще ідея залишити їх тут, де вони були більш історично».

В живих залишилися нащадки цих дворян. Ніні Москальській 89 років, її покійний чоловік з дворянського роду.

«Це родичі мого чоловіка, який помер 5 років тому. Знаю про його діда, те, що мені розповідала моя мама. Але про діда розказували, що це нащадки дворян, навіть тут знаходився їх будинок, де зараз знаходиться райавтодор», - розповідає Ніна Москальська.

Маєток дворянської сім’ї Москальких, де зараз місцевий райавтодор, у своєму первинному вигляді не зберігся. Зберігся маєток Сахновських, зараз тут дитяча академія, каже Віталій Крутий.

«Тут збереглися дві автентичних будівлі, які належать до панських будинків. Решта будівель вони вже були пізніше, або були господарськими приміщеннями. Зараз позаду нас заходиться найбільший будинок - це маєток родини Сахновських, кінця 19 - початку 20-го століття будівля».

Цей камін кінця 19 століття – в ігровій кімнаті дитсадка, працівники доглядають за ним та час від часу фарбують. Раніше тут була панська спальня, зараз тут ігрова кімната, каже директор дитячої академії Юлія Верік.

«Заклад дошкільної освіти тут розмістився у 1975-му році. Збереглися кімнати, збереглася ось стеля, травки, ми їх зберігаємо, як можемо. Зберігся камін, збереглися насадження, які ще садили пани на нашій території».

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дворяни, цвинтар, Віталій Крутий, надмогильні плити, поховання, Мена, UA: Чернігів

Добавить в:


ЦентрКомплект