Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Юлія Свириденко, заступниця міністра економіки, прокоментувала зміни в трудовому законодавстві та зарплати чиновників


Юлія Свириденко, заступниця міністра економіки, прокоментувала зміни в трудовому законодавстві та зарплати чиновників

У гостях «Сніданок з 1+1» побувала Юлія Свириденко, екс-заступниця голови чернігівської ОДА. Наразі вона заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України. У студії обговорили рівень зарплати чиновників і справедливість їх зростання, а також детально розглянули нововведення в сфері трудового законодавства.– Почнемо з зарплат чиновників, про які говорять всі. Навіть є такий мем «гідна заробітна плата», ввели його якраз після того, як з’явилась інформація про нові зарплати, які отримали чиновники. Наприклад, голова НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв, торік його заплата становила 2080000 грн, керівник «Укрпошти» Ігор Смілянський, з цього року його зарплата буде 1866808 грн щомісяця, міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський – 90888 грн, його заступники за цей же місяць отримали майже 200000 грн. Не дуже етично питати, яка у вас зарплата, але може ви скажете. Чи у вас так само зростатиме зарплата? Це у всіх так чиновників?
– Раніше наші чиновники отримували зарплату на рівні 10-12-15 тисяч гривень. А спосіб їх життя абсолютно не відповідав їхнім доходам. Було незрозуміло, з яких джерел люди живуть, з яких джерел купують будинки, відпочивають закордоном. Позиція нашого уряду в тому, якщо ми хочемо, щоб люди працювали ефективно, чесно, для того, щоб вони приймали ефективне рішення і у них не було спокуси при підписанні якихось документів, у них має бути достойна зарплата, як у топ-чиновників з реального сектору економіки.

– Є й інша сторона медалі. Ось глядачі пишуть: «Ви не озвучите це в прямому ефірі, але не можу не написати: я не проти, щоб топ-менеджери отримували величезну зарплатню, але те, що людина з 40-річним стажем в бюджетній сфері отримує ледь 4 тисячі гривень, а топи 100 тисяч гривень??? Це навіть не підлягає коменту! Це злочин! Їх сім’ї мають жити, а інші сім’ї мають нидіти?». Тут йдеться про велику прірву, яка ще збільшилась. Де знайти баланс між популізмом і от тою прірвою?
– Завдання таке, щоб кожен українець отримував достойну заробітну плату. Власне на це спрямована вся діяльність Уряду та всіх міністерств. Створення робочих місць, заробітна плата – це основні індикатори для нашої ефективної роботи. Це не так, що чиновники мають отримувати, а люди мають бути на мінімальні. Я з вами абсолютно згодна, що кожна людина має отримувати гідну заробітну плату за ту роботу, що вона виконує.

– Все покроково. Перший крок, для того, щоб не брали хабарі, то їм така велика зарплата. А далі ми вже йдемо до того, що ті чиновники, які не беруть хабарі, працюють, щоб кожен українець отримав гідні умови оплати праці.
– На сьогодні біля будівлі комітету вже запланований протест профспілок щодо положень законопроекту про працю. Давайте розбиратися покроково. Є пункт «Укладення обов’язково трудового договору» і передбачено 7 видів договору. Поясніть, будь ласка, що це за види і чим вони відрізнятимуться?
– Сьогодні буде засідання комітету, на якому буде розглядатися один із законопроектів. Буде законопроект про працю, якісь альтернативні законопроекти, які були подані до законопроекту про працю. І буде прийняте рішення до включення до розгляду Верховною Радою. Тобто мова не йде, що це перше читання. Це розгляд в комітеті.
Чому стільки критики, або опозиційних думок з приводу цього законопроекту? По-перше, тому що багато, на жаль, людей не читали першоджерело, тому вийшло так, що багато альтернативних законопроектів були в мережі, які не стосуються нашого законопроекту. Перше, що турбує профспілок, щоб їх діяльність не припинилася, щоб вони далі працювали, захищали працюючих. Пункту про те, що вони припиняють діяльність, або вони якимось чином ліквідовують, в цьому законопроектів немає.

– Давайте тепер про 7 видів договорів.
– В чому суть законопроекту? В тому, щоб ви мали можливість підписати той договір, в залежності від тих функціональних обов’язків, які ви виконуєте на роботі. Це може бути: безстроковий, строковий (не більше, ніж на 5 років), короткостроковий (до двох місяців), сезонний, з нефіксованим робочим часом, учнівський трудовий договір, трудовий договір з домашнім працівником. Це робилося для того, щоб оновити трудове законодавство. Тому що сьогодні трудові відносини живуть одним життям, Кодекс закону про працю - іншим. Ми розуміємо, що Кодекс 1971 року навіть з правками не відповідає сучасним вимогам. Світ настільки швидко змінюється. Зараз багато хто працює фрілансерами, дистанційно. І зазвичай ця праця не оформлюється трудовими відносинами. І по суті поза законом. Тому ми маємо ситуацію, коли у нас 16 мільйонів українців працюють легально, а 3,5 мільйони – нелегально. Зазвичай це будівельна сфера, сільське господарство, сфера обслуговування, а це десь 80%. Тобто це люди, які, на жаль, не захищені законом, це люди, які не можуть претендувати на жодні соціальні гарантії в принципі.

– Якщо з’являться нові види договорів, які фіксуватимуть такі види роботи. Це і гнучкий графік, і дистанційна робота. Роботодавці не зловживатимуть цим? Є якісь шпарини у законі?
– Є Державна інспекція з охорони праці. Ми зараз її перезапускаємо. Ми оголосили конкурс на нового очільника цієї інспекції. Тому що дуже багато нарікань і з боку бізнесу, і людей щодо непрозорості їх діяльності. Тому у нас завдання, щоб вони сфокусувалися на виявлення нелегальної праці. Думаю, що тут нам допоможе і податкова служба.

– Наприклад, я легально уклав договір на дистанційну роботу або гнучкий графік. Мені вночі телефонує роботодавець, каже, давай напиши ще один текст, у тебе ж гнучкий графік, там не вказано, що ти працюєш з 9 до 21. Що з цим робити?
– Що ми пишемо в перехідних положеннях цього законопроекту? Він вступає в силу через 6 місяців після того, як підпише його Президент. Ми беремо рік для того, щоб вся країна навчилася підписувати трудові договори. Ми зі свого боку дамо типові положення, де ми розкажемо, що основними пунктами має бути графік роботи, оплата праці, відрядження, оплата лікарняних, щорічні відпустки і т.д. Тобто ми розкажемо про основні пункти, щоб роботодавці не могли зловживати.
До речі, тут я бачу діяльність і для профспілок, які теж можуть долучитися, і допомогти працювати не тільки з колективним договорами, а і допомагати людям укладати індивідуальні трудові договори, і правильно їх консультувати.

– Я правильно розумію, що ці всі пункти, можуть бути прописані при укладанні індивідуального договору? І боятися цього не треба?
– В чому мета? Коли ви приходите на співбесіду, вам роботодавець обіцяє, ти будеш працювати з 8-ї до 17-ї, будеш виконувати ось такий обсяг робіт, у тебе буде щорічна оплачувана відпустка, якась додаткова відпустка. А по факту у вас понаднормові, нічні відрядження, у вас якесь додаткове навантаження, які ви не оговорювали. А довести, що ви на етапі співбесіди домовлялися по-іншому, у нас просто немає фактів і підстав. Такі трудові договори, які укладені в письмовій або електронній формі, буде для вас підставою для захисту ваших прав і гарантій.
Якщо у вас змінюються умови праці. Це необхідно внести. І ви можете це зробити, тому що він гнучкий. Роботодавець і працівник мають рівні права.
Якщо подивитися на ринок праці, то сьогодні це ринок робочої сили. У нас дуже багато відкритих вакансій, де роботодавці не можуть знайти працівників на дуже достойні зарплати.

– Диктує права все-таки людина, яка шукає роботу.
– Не бійтеся прописувати в договорах все, що не суперечить законодавству.

– З нового законопроекту виключені статті про звільнення за прогул, за появу в нетверезому стані або під впливом наркотичних речовин, і за крадіжки. Правильно?

– Не так. Кодекс законів про працю прописує ці всі підстави окремо. Все це може бути, і має бути, в трудовому договорі. Ми кажемо про те, що роботодавець вас має право звільнити, якщо ви порушили умови трудового договору.

– Випробувальний термін згідно з новим законопроектом зміниться?
– Випробувальний термін до 3 місяців. А якщо строковий договір до року, то випробувального терміну немає.

– Як регулюватиметься неофіційне працевлаштування?
– Власне задача цього законопроекту одна – це боротьба з неофіційним працевлаштуванням, боротьба з нелегальною зайнятістю. І казати, що це буде вирішено лише одним законопроектом про працю, не можна. Тут системна реформа – і податкова реформа, і пенсійна, реформа інспекції з охорони праці. Тому ми будемо працювати над тим, щоб 3,5 мільйонів українців, які працюють нелегально, все-таки перейшли в легальний сектор економіки.

– Ходять чутки, що зможуть легко звільняти вагітних жінок.
– Це міф. Вагітні жінки, або жінки які перебувають у відпустці за доглядом за дитиною до 3 років, не мають права бути звільненими і за ними зберігається робоче місце.
Було багато дискусій, чи потрібно зменшувати вік догляду за дитиною з 3 років до 1 року або до 6 місяців, як в Європі. Ми бачимо, що ми поки інфраструктурно не готові до цього. Якщо ми будемо мати достатньо садків і ясел, то звичайно це питання колись буде на часі. Але замість цього ми пропонуємо жінкам, які все-таки хочуть отримувати баланс між материнством і роботою, і раніше вийти з декретної відпустки, аніж в 3 роки, і мати можливість укладати гнучкий договір і, наприклад, працювати з дому, щоб отримувати легальні доходи, щоб йшов трудовий стаж.

– А чому не підняли виплати на дітей? Як жінка в декреті з дитиною може вижити на 860 тисяч? Можливо жінка й не проти перебувати 3 роки в декреті, але ж вона має на щось жити.
– Ми як Міністерство економіки відповідаємо більше за питання законопроекту про працю і трудові відносини. Ми даємо відповідь на те, що даємо можливість більш гнучко працювати мамам, які хочуть раніше вийти з декретної відпустки.

– Ми запрошуємо вас, як і всіх міністрів, для того, щоб зрушити тотальну несправедливість. І щоб разом з вами давати відповіді, а, по-друге, потрібно говорити і все проговорювати. І це за це вам окрема спасибі. Тому що реформи треба тлумачити. Дякую, що прийшли, що розтлумачили.

Gorod.cn.ua. Відео телеканалу «1+1», програма «Сніданок з 1+1»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: трудове законодавство, зарплата, чиновники, Юлія Свириденко, «Сніданок з 1+1», «1+1»

Добавить в:


ЦентрКомплект