Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Особняк Спановського з аукціону: у Чернігові продають пам’ятку архітектури за 620 тисяч гривень


Особняк Спановського з аукціону: у Чернігові продають пам’ятку архітектури за 620 тисяч гривень

До 29 січня у Чернігові можна купити пам’ятку архітектури місцевого значення за 620 тисяч гривень. Особняк Спановського на торги виставило управління комунального майна обласної ради. Аукціон проводять вдруге. На першому продати його не вдалося – ні за стартовою ціною 1 мільйон 240 тисяч гривень, ні за кінцевою – близько 6 тисяч гривень. Різьблення, яким прикрашений будинок, унікальне, каже автор проекту «Дерев’яне мереживо Чернігова» Станіслав Іващенко. Чому продають пам’ятку архітектури та чому на неї нема покупця, дізнавалась Марина Лялеко.Цей дерев’яний будинок на вулиці Немировича-Данченка, 15, у Чернігові – пам’ятка архітектури місцевого значення. Збудував його 100 років тому дворянин Василь Спановський.

Автор проекту «Дерев’яне мереживо Чернігова» Станіслав Іващенко каже – на будинку збереглося унікальне різьблення тієї епохи.

«По місту є кілька будинків, де представлена тематика музичних інструментів. Люди заможні - вони займалися різного виду творчістю, в тому числі і музикою, і прикрашати будинки на початку 20-го століття різними, пов’язаними з музикою елементами, було модно. Наскільки я розумію це ліра, от з іншої сторони воно виглядає трошки по-іншому, але теж чітко читається музична тематика».

Станіслав каже - півтора роки тому тут мусили організовувати толоки, аби навести лад - на той час будинок не охоронявся, кілька разів його пошкоджували вандали.

«По факту цим будинком ніхто не займається, в середині немає опалення, немає електрики і проблеми з сантехнікою. Звичайно ж, жодна організація не захоче туди заїхати на умовах оренди, оскільки їм потрібно буде вкласти величезну суму грошей».

На початку 2017 року депутати облради передали будинок з балансу управління архітектури облдержадміністрації на баланс управління комунального майна.

«Оформлені документи права власності та документи права власності на земельну ділянку в межах три сотки під об’єктом, що дало можливість забезпечити об’єкт цілодобовою охороною, проведення робіт по встановленню окремого лічильника, підключення до електромережі, ну і таким чином далі зберігаємо», - розпоідає Микола Гаврилко.


Зі слів заступника начальника управління комунального майна обласної ради Сергія Свиридова, останні орендарі - громадська організація «Недільна школа» - виїхали з будинку близько семи років тому. Інших відтоді не знайшлося.

«Багато розглядалося проектів щодо того, щоб задіяти цей об’єкт - ну от не вигідно. У нас музеї є, їх достатньо, навіщо там іще такий музей робити? Думали над тим, щоб його якимось чином може якомусь нашому закладу для забезпечення своєї діяльності - ніхто бажання не виявив ні серед бюджетних якихось організацій, ні серед там підприємців».

Сергій Свиридов каже, щоб пам’ятка архітектури не руйнувалася надалі, восени минулого року управління комунального майна виставило її на електронний аукціон. Стартова ціна була - 1 мільйон 241 тисяча гривень. Потім її зменшили удвічі. На третьому етапі торгів пам’ятку продавали за мінімально можливою ціною - 6 тисяч гривень. Та покупців на неї не знайшлося.

«Основна оця перешкода така, що цей будинок має статус об’єкта архітектурної спадщини, пам’ятка архітектури. Треба зберегти автентичний вигляд - навіть форму вікон не можна змінювати і саме тому просто потенційні покупці не хочуть зв’язуватись з цим Треба буде зберегти його як пам’ятку, узгоджувати з управлінням архітектури, з департаментом культури порядок його використання. Треба забезпечити доступ громадськості, наприклад, всіх бажаючих до цього будинку. Його не можна просто взяти і парканом загородити, це заборонено законом».

Слідкує за використанням пам’яток управління містобудування та архітектури облдержадміністрації. Його начальник Олександр Дмитрюк каже, на Чернігівщині - 175 пам’яток архітектури місцевого значення. Виключення їх з реєстру за законом можливе лишу у випадку повного руйнування.

«Не передбачає виведення. Розумієте, тут якщо втрачається предмет охорони, або зруйнований, або, не дай бог, спалений, або ще коли відповідний предмет охорони втрачається - тільки в тих випадках можливе виведення із самого статусу пам’ятки архітектури місцевого чи національного значення. Це дуже складно».

Будинок Спановського виставили на продаж вдруге - у грудні минулого року. 2 січня ціну знову знизили удвічі – до 620 тисяч гривень. Якщо до 29 січня ніхто не купить його, почнеться третій етап аукціону з поступовим зниженням ціни.

«На жаль, я не знаю, чиє це було, хто його власник, але я живу тут поряд - я завжди милуюся цим будинком, завжди надихаюся і уявляю, як тут пили чаї в цих їдальнях, і як тут було гарно і приємно. І дуже хочеться, щоб ця будівля ожила, і щоб тут теж якісь гарні речі відбувались. Якщо це буде якась читальня-кав’ярня то, можливо, такий варіант», - говорить Віра Ібрямова.

UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пам’ятка архітектури, особняк Спановського, аукціон, UA: Чернігів

Добавить в:


ЦентрКомплект