• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Ремонт чи відновлення автентичного вигляду? У бібліотеці для юнацтва думають, як замінити вікна


Ремонт чи відновлення автентичного вигляду? У бібліотеці для юнацтва думають, як замінити вікна

 

Перше приміщення музею старожитностей Тарновського, нині Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва, давно потребує ремонту. Будинок у неоготичному стилі відбудували на основі більш ранньої споруди у 901.Цього ж року упорядкували фасад, а далі постало питання заміни вхідних дерев та вікон.

Ольга Костенко, заступниця директора Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва: «Вони майже всі протрухлі і жодна з вікон не відкривається, тому в приміщенні не здійснюється певна вентиляція».

Проєктно-кошторисна документація на капітальний ремонт будинку, який є пам’яткою архітектури місцевого значення, викликала запитання у частини краєзнавців та істориків, адже тут пропонується встановити металопластикові вікна спрощеної конструкції у порівнянні з цією, що є зараз.

Костянтин Ягодовський, голова Чернігівської обласної організації українського товариства охорони пам’яток історії та культури: «Дерев’яні вікна зараз, на жаль, дорогі і мало хто займається такими вікнами. А хочуть здешевити конструкцію, зробити пластикові вікна, а двері залишити дерев’яними. А ми наполягаємо, що за пам’яткоохоронним законодавством України неможна роботи так, щоб пам’ятка втратила свій автентичний зовнішній вигляд, і потрібно її відновлювати у первісному автентичному вигляді. Значить, робити вінка у стилі неоготика і робити їх із дерева».

Теперішні вікна будинку встановлені у радянські часи і не є автентичними. Це видно, якщо порівнювати фасад зі старими фото.

Костянтин Ягодовський, голова Чернігівської обласної організації українського товариства охорони пам’яток історії та культури: «Думаю, після Другої світової війни під час ремонту вікна були замінені. А внутрішня частина вікон, особливо його верхня частина, відтворює ту форму, яка була у старих вікнах, і може вони і є автентичними, але для цього треба робити дослідження».


За словами краєзнавця Костянтина Ягодовського, нині у будівлі залишилося одне автентичне вікно, яке можна побачити з двору. У такому ж стилі він пропонує відновити і решту.

Консультативна рада при департаменті культури ОДА попередньо погодила проєкт з металопластиковими вікнами. Проте в управлінні архітектури кажуть, що розглядають і інші варіанти.

Олександр Дмитрюк, начальник управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації: «На сьогодні не стоїть питання до нового року будувати. Навіть можливо проєктно-кошторисна документація буде перероблятися. Але ми також паралельно прорахуємо на скільки вартість вікон буде дорожча від тих, які нам запропонувала фірма».

Громадська рада при чернігівській обласній державній адміністрації написала звернення до голови адміністрації Андрія Прокопенка щодо збереження автентичного вигляду пам’ятки архітектури.

Костянтин Ягодовський, голова Чернігівської обласної організації українського товариства охорони пам’яток історії та культури: «На жаль, тут є одна проблема – гроші. Бо у бюджеті Чернігівської обласної ради ні на цей рік, ні на наступний не передбачено грошей на відновлення, реставрацію цієї пам’ятки. І ми пропонуємо, закласти гроші наступного року в обласному бюджеті на цю пам’ятку».

В очікуванні ж ремонту поки що вінка в бібліотеці для юнацтва працівникам довелося затягнути плівкою.

Нагадаємо, в цій будівлі у 1902 році вперше розмістилася колекція українських старожитностей Василя Тарновського молодшого, яку меценат заповів чернігівському земству без права відчуження. Перлиною зібрання були речі творчої спадщини Шевченка. На старих фотографіях музею можна побачити, наприклад, картину Катерина. Згодом, порушивши заповіт Тарновського, Шевченківські речі забрали у Київ. Решта колекції переїхала у нинішнє приміщення музею на Валу, а неоготична будівля у 1986 році стала бібліотекою

Сюжет телеканалу «Дитинець»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: вікна, бібліотека, архітектура, Костянтин Ягодовський, будівля, «Дитинець»

Добавить в:
 
 


Центр Комплект