Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Видеосюжеты » Добровольці зібралися на толоку в маєтку матері останнього гетьмана України


Добровольці зібралися на толоку в маєтку матері останнього гетьмана України

Маєток, де російська імператриця поклонилася українській козачці. У Козельці на Чернігівщині місцеві добровольці зібралися на толоку в маєтку Наталки Розумихи, матері останнього гетьмана України. Аварійний будинок XVIII століття оповитий легендами. Місцеві розповідають, що там вінчалися Олексій Розумовський і цариця Єлизавета Петрівна, і начебто саме там невістка покорилася свекрусі. Оксана Муляр про пам’ять тих часів.На толоку зійшлося з-півсотні добровольців. Косять, гребуть, рубають. Роботи багато. Розчистити садибу Розумовських, яку вже й не видно за хащами. На огляд виставляють обвалені кути, зруйнований фундамент, і трухлявий ганок аварійного будинку.

Це маєток матері останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Місцеві її ніжно називають Наталка Розумиха, неофіційна свекруха цариці Єлизавети Петрівни.

Маєток «Покорщина». Начебто тут цариця підкорилася своїй свекрусі козачці. Версій, як саме це відбувалося, безліч. В кожного своя.

«Існує дві версії. Тут жив Іван Покорський. А більш така вірогідна версія, що тут Єлизавета Петрівна покорилась Наталці Розумихи. Стала на коліна і покорилась».

«Я думаю, що поклонилась».

«Простий пастух, козак покорив серце самої цариця».

І було кому покорятися, кажуть місцеві. Олексій Розумовський був вродливий і талановитий.

Староста села Лемеші пан Андрій добре знає історію кохання цариці і козака. «За легендами, вона побачила його на полі. Їхала і помітила його, як він гарно співав. Був кріпкий, гарний хлопець».

Донині збереглася і кам’яниця, і панська господа. Дерев’яна будівля XVIII сторіччя. Йдемо оцінити її стан разом із місцевим будівельником Віктором.

Заходимо до середини. Тут живуть безхатьки. Востаннє будинок ремонтували до зйомок фільму про декабристів, майже півстоліття тому.

Після революції маєток став народним. Спершу тут була міліція, потім їдальня, усілякі виробництва і от остатньою тут була швейна майстерня. Вона 20 років тому зачинилася, люди з’їхали і будинок з того часу занепадає.

Пам’ятка під охороною держави. Але без державного фінансування. Відповідальність за маєток колективна.

Олександр Єпіфанов, керівник управління охорони культурної спадщини: «Ми можемо надати дозвіл на проведення робіт і подивитися, щоб всі проекти-рішення виконувалися по методиці проведення реставрації. А бюджет має виділяти обласна державна адміністрація».

Обласна влада вже виділяла гроші на пам’ятку – півмільйона гривень на вже неактуальний проект реставрації. Зате тепер знають, що знадобиться щонайменше 16 мільйонів гривень, якщо дивом уціліла дерев’яна будівля просто не розвалиться.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: маєток Покорщина, Олексій Розумовський, толока, цариця Єлизавета, Козелець, «1+1», «ТСН»

Добавить в:


ЦентрКомплект