чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-автоПовернуті з небуття

Щорічно 18 квітня в Україні відзначається День пам’яток історії та культури. Свято встановлено на підтримку ініціативи вчених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам’яток історії та культури.
З цієї нагоди, 17 квітня у Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» (у Колегіумі, на Валу) відкрилася виставка реставрованих ікон та археологічних знахідок «Повернуті з небуття». В експозиції представлені 22 ікони, а також близько сотні предметів археології й побуту, які повернули з небуття реставратори Ігор Шаполов, Олександр Ткач, Павло Солобай. Ця виставка – своєрідний результат їх роботи за останні роки.– В цій експозиції знаходяться ікони, реставрація яких виконана недавно. На фотографіях ви можете побачити якими вони були до реставрації і після. На реставрацію ікони надходять дуже в жахливому стані бо збирали їх в сімдесятих роках по селах, по церквах і вони лежали в фондах музею чекаючи свого часу на реставрацію. Наприклад, на реставрацію була надана ікона «Преображення», а коли почали знімати шари верхніх забруднень, виявили під низом більш ранішій шар. Зробили рентген, який виявив, що під більш пізнішим, досить грубим, темним багатофігурним зображенням «Преображення», знаходиться зовсім інше авторське зображення. Так, крок за кроком в різних місцях зробили невеличкі зонди і на ній розкрився світлий образ Ісуса Христа Спасителя, написаний яскравими, прозорими фарбами. Таким чином на цій іконі ви бачите два зображення, одне ХХ сторіччя і друге ХІХ сторіччя, – розказує Олександр Ткач, реставратор.

Робота реставратора кропітка та відповідальна. Вона вимагає неабиякого хисту та професіональної підготовки. У Національному архітектурно-історичному заповіднику працюють два фахові реставратори ікон, які отримали освіту у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, навчаючись на кафедрі техніки та реставрації творів мистецтва. Задля врятування ікон заповідник співпрацює з провідними реставраційними установами, зокрема, з Національною академією образотворчого мистецтва та архітектури.
На виставці представлені ікони з різноманітними іконографічними сюжетами, які датовані XVIII — поч. ХХ ст. Вони написані у різній манері та ікономалярській техніці як темперними фарбами, так і олією, що вимагає застосування відмінних підходів та методів реставрації. Передусім привертають увагу вісім образів Богородиці. Серед них вирізняється ікона «Богородиця з немовлям» з реалістичними, українізованими, написаною, вочевидь, під впливом чудотворного образу «Троїцько-Іллінська Богородиця». Цікаві також ікони «Коронування Богородиці», написані у традиційному стилі народного іконопису.
В експозиції також представлені рідкісні археологічні предмети з чорного та кольорових металів давньоруського, ранньомодернового часу, знайдені під час археологічних досліджень Чернігова. Тут можна побачити прикраси, предмети озброєння, речі повсякденного вжитку, культові предмети, монети. Презентовані і знахідки 2018 року з розкопок на території Окольного града Чернігова. Нове життя отримали артефакти завдяки кропіткій праці реставратора Павла Солобая.
У рамках відкриття згаданої експозиції відбулася презентація збірника наукових праць «Карнабідівські читання», випуск № 4. Видання підготовлене за результатами наукової конференції, яка відбулася у жовтні 2018 року.Більш світлин тут


Володимир Коваль

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: музей, ікони, виставка, реставратор, історія, культура, археологія, Ткач

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект