GOROD.cn.ua

Молочні королі Чернігівщини

Молочні королі Чернігівщини

У квітні-травні молочні підприємства області приймали молоко від людських корів по гривні 10. Ціна невисока порівняно з тими, що в магазині. Але починається літо, молока буде більше. А як з ціною? Вдержиться гривня? Чи сповзе з 1 червня до бо копійок? Чи можна щось зробити, аби підвищити таку ціну? Хто сьогодні купує молоко на Чернігівщині?

 Холодильник у Довжику себе не виправдав


Років три тому у селі Довжик Чернігівського району Чернігівський молокозавод встановив холодильник для молока. У центрі села, неподалік сільради, з'явилась оббита пластиком будка. До неї підведене світло. Воду приймальниця Галина Ніщей носить з колодязя. Холодильник і будка обійшлися заводу у 30 тисяч гривень. Але затрати себе не виправдали.
Молоковоз приїздить у Довжик щодня — вранці і ввечері. Бак машини розрахований десь на 1,5 тисячі літрів молока. У Довжику на пункт зносять 300-400 літрів. Отож молоковоз заїздить у три-чотири села. В тому числі й туди, де нема холодильників для молока. Виходить, у Малинівці чи там Жукотках забрав просте, з бідонів, у Довжику охолоджене, а в молоковозі все перемішалося. І в чому сенс охолодження? Люди отримують за молоко по гривні 10 (за літр базисної жирності). Як і всюди.
— Холодильник розрахований на 1800 чи 1500 літрів. А я приймаю мало зовсім, — говорить Галина Василівна. — За світло, яке нагорає, платить завод. Вони ж дають кальциновану соду, щоб я холодильник мила. Мию. Бачите ж, чисто. І запаху ніякого. Різниці нема, що з холодильником, що без нього. Хіба що мені трохи легше, бідони не тягати. Я з банок виливаю у холодильник, а молоковоз потім шлангом забирає.
У Довжику 188 корів на 316 дворів. За молоком від населення приїздить не тільки чернігівська машина. А ще й молоковоз з Бобровиці. Вони теж платять гривну 10, але без врахування жирів. Беруть «білим» молоком. Приїздять на кожну вулицю. Людям непогано—далеко нести не треба, а головне, вершки можна собі залишити. І сметана є, і гроші за молоко.
Але конкуренція заводів — не основна причина, чому за один раз не може наповнитись молоком довжицький холодильник. Корів у селі меншає. Люди старіють, це раз; спробуй прогодувати корову, оплатити всі аналізи, паспорт та ліки для неї, це два; в Чернігові, Києві більше платять, і молоді та дужі шукають роботу, як вони кажуть, у городі, це три.
У Довжику є господарство. Називається «Чернігівське головне племпідприємство». Не так давно його викупив директор і засновник фірми «Лагрос» (продають побутову техніку) чернігівець Віктор Ланько. Хотів будувати молочнотоварну ферму. Поки що її нема. Але ту ферму, що була, зберегли. Зарплату платить, люди новим господарем задоволені (так розповідають. Звісно ж, я не всіх питала).
У племпідприємстві Ланька теж є холодильник. Молоко здають по гривні 70. Тому ж Чернігову. Чому ж платять по-різному — людям гривню 10, а господарству — гривню 70? Про це розповіла ветлікар господарства Валентина Дзюба (раніше працювала лаборантом від молокозаводу);
—Молоко у людей за високу ціну брати не будуть. Хоч охолоджуй, хоч ні. Бо ми доїмо руками. А в господарстві вакуумом доїться. Доїльними апаратами. Потім охолоджується. Молока більше, ніж люди здають. Звідси і ціна.
— А якщо людям апарати купити?
— На одну дві-корови? Навіщо? До того ж я, приміром, куплю, а сусідка — ні. Зіллють наше молоко в один молоковоз і заплатять все одно гривню 10. У нас на село, здається, один апарат всього. У голови Масюка.
Виходить, треба, щоб усі власники корів у трьох-чотирьох селах купили доїльні апарати, користувалися ними, і щоб не пізніше двох годин (є така норма) надоєне молоко потрапляло з відер у холодипьник-охолоджувач. Потім ще треба переконати завод, що все саме так і відбувається. І тоді вже ціна буде гривня 70. Реально це? Щось не віриться. Крім того, якщо врахувати затрати кожного на плату за світло, за холодильники-апарати, чи задовольнить та гривня 70?

„Власний дім” пропонує кредити до 50 тисяч гривень
 
Заступник начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Іван Коробко розповів:
 — Фонд індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» може надати кредит. До 50 тисяч гривень. На придбання молочного обладнання: холодильника-охолоджувача, аналізатора якості молока «Екомілк», доїльного апарата. Є в Сумах фірма, що пропонує «Екомілк» за сім тисяч 600 гривень, охолоджувач на 420 літрів за 10 тисяч 500 гривень — новий, б\в — за сім тисяч 560 і т.д. Можна за кредит купити корів, свиней. Кредит на 10 років. Під три проценти річних. Можлива відстрочка на рік. Обласне управління шукає людей, щоб узяли такий кредит. Поки що нікого не знайшли.
Питання: чому? Відповідь очевидна: не досить встановити холодильник чи придбати доїльний апарат. Навіть якщо знайдеться бажаючий, оформить комунальне чи приватне підприємство, платитиме за світло і т.д. Головне — переконати завод, що треба давати більше грошей. Знаєте, як в анекдоті: все вже готово, проект схвалений, залишилось умовити Ротшильда.
Може, нехай все-таки «Власний дім», як звичайно, дає гроші на побудову підвідних газопроводів до сіл? Бо люди гроші вбухали, а газу —нема. Холодно в хатах. А держава подумає, як зробити, щоб не дражнити село отими копійками, по 50 тисяч гривень, а як дати грошей тому ж Віктору Ланьку, щоб він збудував сучасну європейську ферму, побрав людей з Довжика на роботу та й платив їм європейську зарплату. А корів нехай тримають по одній, для внучат. Чесне слово, Ланька і в очі не бачили. Знаємо тільки, що він уміє працювати і його проекти зазвичай успішні.

Влада – не указ для молочних королів

Молочні королі — власники переробних підприємств. Звичайно, вони завжди переконують, що босі і голі, що склади затоварені, а Росія не бере нашого сиру і масла. Може, воно й так. Але ж живуть переробники добре.
А жителі сіл, які здають молоко, плачуть, що гривня 10 — то мала ціна. Хоча б півтори гривні!
При обласній адміністрації є узгоджувальна комісія. Її очолює заступник губернатора з аграрних питань Олександр Шанойло. Минулого року комісія засідала і рекомендувала молочним переробникам півроку (з березня по вересень) платити людям за молоко по гривні 50. У березні на офіційному сайті обласної адміністрації з'явилось радісне повідомлення під назвою «Закупівельні ціни на молоко не знижуватимуться». Але вже у квітні ціна неухильно поповзла вниз. До тієї ж таки гривні 10.
Цього року узгоджувальна комісія ще не збиралася. Може, на цьому тижні буде. Зрештою, що залежить від її рішення? Минулий рік показав — нічого. .

Хто працює, хто купує?
Ми обзвонили всі райони і з'ясували, які молокопереробні підприємства там працюють, які купують молоко у населення. Ціна на молоко по всій області фактично однакова — 1,10 грн.
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОН. Свій: ВАТ «Бахмачконсервмолоко». Свій, та не рідний: ЗАТ «Куликівське молоко», ТОВ «Менський сир», філія Ніжинського міськмолзаводу ДП «Аромат», ВАТ «Бобровицький молокозавод, ВАТ «Ічнянський завод сухого молока та масла». ДП «Коропський сирзавод» ТОВ «СИЛ». Чужий: ТОВ «Білі береги» (Шостка, Сумська область), ВАТ «Буринський завод сухого молока» (Буринь, Сумська область), ВАТ «Конотопський молокозавод» (Конотоп, Суми).
БОБРОВИЦЬКИЙ РАЙОН. ВАТ «Бобровицький молокозавод». Свій, та не рідний' ВАТ «Ніжинський молокозавод», Прилуцький молокозавод «Фаворит», ВАТ «Яготинський молокозавод», ВАТ «Козелецький маслозавод», іужий: ПП «Бориспільський» (Бориспіль, Київська область), ВАТ «Броварський молокозавод» (Бровари, Київська область), АТЗТ «Обухівський молокозавод» (Обухів, Київська область), ЗАТ «Згурівський сирзавод» (Згурівка, Київська область), ПП «Світанок» (Київ).
БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОН. Свій—. Свій, та не рідний: Філія Ніжинського міськмолзаводу ДП «Аромат», ВАТ «Бобровицький молокозавод», ЗАТ «Куликівське молоко». Чужий: ВАТ «Конотопський молокозавод» (Конотоп, Суми), ВАТ «Шосткинський міський молочний .комбінат» (Шостка, Сумська область).
ВАРВИНСЬКИИ РАЙОН. Свій —. Свій, та не рідний ВАТ «Бобровицький молокозавод», ВАТ «Ічнянський завод сухого молока та масла», МПП Прилуки «Яготинський маслозавод». Чужий: ЗАТ «Пирятинський сирзавод» (Пирятин, Полтавська область).

ГОРОДНЯНСЬКИИ РАЙОН. Свій: ВАТ «Городнянський маслозавод». Свій, та не рідний: ВАТ «Бобровицький молокозавод», ТОВ ТД «Сіверяни» (Ріпкинський район). Чужий—.
ІЧНЯНСЬКИЙ район. Свій: ВАТ «Ічнянський завод сухого молока та масла». Свій, та не рідний: —. Чужий—.
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОН. Свій: ВАТ «Козелецький маслозавод». Свій, та не рідний: ВАТ «Чернігівський молокозавод», Філія Ніжинського міськмолзаводу ДП «Аромат», ЗАТ «Куликівське молоко», ВАТ «Бобровицький молокозавод». Чужі: приватні підприємці з Броварів, Гнідина Київської області.
КОРОПСЬКИЙ РАЙОН. Свій: ДП «Коропський сирзавод» ТОВ «СИЛ». Свій, та не рідний: ВАТ «Бахмачконсервмолоко», ЗАТ «Новгород-Сіверський сирзавод», ВАТ «Бобровицький молокозавод», ТОВ «Менський сир», ЗАТ «Куликівське молоко». Чужий: ВАТ «Шосткинський міський молочний комбінат» (Шостка, Сумська область), філія «Конотопський молокозавод ТОВ «МалКА-Транс» (Конотоп, Сумська область), ВАТ «Буринський завод сухого молока» (Буринь, Сумська область).
КОРЮКІВСЬКИИ РАЙОН. Свій, та не рідний: ТОВ «Менський сир», ТОВ «Полісся-Агропостач», ВАТ «Бобровицький молокозавод», ЗАТ «Нрвгород-Сіверський сирзавод». Чужий: —
КУЛИКІВСЬКИИ район. Свій: ЗАТ «Куликівське молоко», ПП «Сирний дім» (Салтикова Дівиця). Свій, та не рідний; ВАТ «Козелецький маслозавод», ВАТ «Бобровицький молокозавод», ВАТ «Чернігівський молокозавод», Філія Ніжинського міськмолзаводу ДП «Аромат». Чужий: —
МЕНСЬКИЙ РАЙОН, Свій:ТОВ «Менський сир». Свій, та не рідний: ВАТ «Чернігівський молокозавод», ЗАТ «Куликівське молоко». Чужий —  _

НІЖИНСЬКИЙ РАЙОН. Свій: Ніжинський міськмолзавод, ТОВ «Лосинівський маслозавод». Свій, та не рідний: ЗАТ «Куликівське молоко», ВАТ «Бобровицький молокозавод», ВАТ «Козелецький маслозавод», чужий: «Яготинський маслозавод» (Київська область).
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИИ РАЙОН. Свій: ЗАТ «Новгород-Сіверський сирзавод». Свій, та не рідний: ТОВ «Менський сир». Чужий: Шосткинс>кий.міськмолкомбінат (Сумська область).
НОСІВСЬКИИ РАЙОН. Свій:—. Свій, та не рідний: ВАТ «Бобровицький молокозавод», Ніжинський міськмолзавод, ВАТ «Козелецький маслозавод», ТОВ «Лосинівський маслозавод», ЗАТ «Куликівське молоко». Чужий: приватник з села Ліски Київської області.
ПРИЛУЦЬКИЙ РАЙОН. Свій: ЗАТ «Маслозавод Прилуки», ПП Бурлука (приватник закупляє для Яготина). Свій, та не рідний: ВАТ «Ічнянський завод СМ і М», ВАТ «Бобровицький молокозавод», ТОВ «Лосинівський маслозавод», Ніжинський міськмолзавод, ТОВ «Срібнянський молокозавод». Чужий: Яготинський маслозавод, ВАТ «Молочний шлях» (Пирятин, Полтавська область).
НІЖИНСЬКИЙ РАЙОН. Свій: ТОВ ТД «Сіверяни». Свій, та не рідний: ВАТ «Чернігівський молокозавод», ВАТ «Бобровицький молокозавод». Чужий —.
СЕМЕНІВСЬКИИ РАЙОН. Свій:—. Свій, та не рідний:ТОВ «Менський сир», ТОВ «Полісся-Молоко» (підприємство у Ко-рюківці, начальство у Чернігові), ЗАТ «Новгород-Сіверський сирзавод». Чужий: Шорткинський міськмолкомбінат,

СОСНИЦЬКИИ РАЙОН. Свій:ЗАТ «Сосницький сирзавод». (Молока не купують, переробляють твердий сир на ковбасний копчений). Свій, та не рідний: ТОВ «Менський сир», ДП «Корейський сирзавод» ТОВ «Сил», ЗАТ «Новгород-Сіверський сирзавод», ЗАТ «Куликівське молоко», ВАТ «Бахмачконсерв-мопоко». Чужий: Щрсткинський міськмолкомбінат.
СРІБНЯНСЬКИЙ РАЙОН. Свій:—. Свій, та не рідний: ВАТ «Ічнянський завод СМ і М», ЗАТ «Маслозавод Прилуки», ЗАТ «Варвамаслосирзавод». Чужий: Роменський молокозавод (Сумська область), ВАТ «Молочний шлях» (Пирятин, Полтавська область), Лубенський молокозавод (Полтавська область), Шосткинськай міськмолкомбінат.
ТАЛАЛАІВСЬКИЙ РАЙОН. Свій: Талалаївський молокозавод (працює на Роменський молокозавод). Свій, та не рідний: ВАТ «Ічнянський завод СМ і М», ЗАТ «Маслозавод Прилуки», ЗАТ «Варвамаслосирзавод». Чужий: Пирятинський молокозавод, Роменський молокозавод (це, скоріше, свій), «Білі береги» смт Дмитрівка Бахмацького району (для Шостки).
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОН. Свій: ВАТ «Чернігівський моло-козавод». Свій, та не рідний: ВАТ «Бобровицький молокозавод». ВАТ «Козелецький маслозавод, ЗАТ «Куликівське молоко». Чужий: Київський «Галактон».
ЩОРСЬКИЙ РАЙОН: Свій: -. Свій, та не рідний: ТОВ «Полісся-Молоко», ТОВ «Менський сир», псп «Промінь», села Великий Щимель Шорського району. Чужий—.

Ольга Макуха, Марина Забіян, тижневик «Вісник Ч», №12 (1201)

Теги: село Довжик, молокозавод, Ольга Макуха, Марина Забіян