Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Сюрпризи для пенсіонерів, і рік стажу за 17 тисячСюрпризи для пенсіонерів, і рік стажу за 17 тисяч

І в селі, і в місті люди хочуть жити краще. Українці чекають від держави нормальних пенсій, а ті, хто ще збирається на заслужений відпочинок, сподіваються, що нарешті буде все так, як і мас бути. Великі надії наші громадяни покладають на пенсійну реформу. Вона вже починає втілюватися у життя. Але чи всім від неї буде ліпше?Коли виплачуватимуть «нові» пенсії і на скільки їх підвищать? Що чекає жителів Чернігівщини, котрі мають передпенсійний вік або яким ще далеко до заслуженого відпочинку? І взагалі - чи насправді так усе буде добре, як це красномовно анонсують владці? Відповіді на ці запитання «Деснянка» шукала в законі, який ухвалив Парламент З жовтня. Нагадаємо, кнопку «за» натиснули 288 народних депутатів. Під час обговорення точилися найгарячіші суперечки навколо того, як індексувати пенсії та оцінювати страховий стаж, скільки платити чорнобильцям і т.д. Загалом у другому читанні до проекту депутати внесли до півтисячі поправок! У підсумку «пом’якшили» і версію Кабміну, зберігши деякі види пільгових пенсій, і виконали стандартний трюк загравання з електоратом - підвищили пенсії й деякі соціальні виплати.

* * *


• До 2028 року пенсійний вік чоловіків і жінок становитиме 60 років, а мінімальний стаж для виходу на пенсію - 35 років

• Зі стажем 40 і більше років із 2028 року можна буде піти на пенсію у будь-якому віці

* * *

Дострокові пенсії не для всіх

Люди, які залучені до підземних, гірничих та особливо небезпечних робіт, тракторис-ти-машиністи, доярки і свинарки, текстильниці, сільськогосподарські працівниці з п’ятьма і більше дітьми, водії пасажирського транспорту зможуть іти на пенсію у 50 або 55 років. Скільки для цього потрібно стажу, зокрема на небезпечних роботах, у законі прописано для кожної категорії окремо.

Право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів зі стажем від 20 до 35 років, порядок такого виходу на пенсію визначає Кабмін.

Особи з гіпофізарним нанізмом (ліліпути) і карлики можуть піти у 45 років із 20-річним стажем (чоловіки) і в 40 із 15 роками стажу (жінки). Інваліди першої групи по зору та інваліди з дитинства першої групи - чоловіки - у 50 із 15-річним стажем, жінки - у 40, маючи 10 років стажу.

Матері п’ятьох і більше дітей або матері дітей-інвалідів, які виховали їх до шестирічного віку, можуть отримувати пенсію після досягнення 50 років і маючи 15-річний стаж. В останньому випадку пільгові умови може отримати не мати, а батько, але вже у 55 років, маючи 20-річний стаж.

Вийти на пенсію у 55 із 25 роками стажу (чоловіки) і в 50 із 20-річним стажем (жінки) можуть військовослужбовці та поліцейські, які брали участь у бойових діях і АТО, а також дістали поранення, каліцтва чи інвалідність на службі, зокрема, під час ліквідації аварії на ЧАЕС.

Дострокову пенсію збережено для тих співробітників засобів масової інформації, які отримали під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій поранення, контузію або каліцтво - 60 років для чоловіків зі стажем від 25 років і 55 років для жінок зі стажем від 20 років.

Для решти жінок - ось такий графік.Три варіанти

Верховна Рада погодилася з пропозицією Уряду і збільшила вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію. За час обговорення реформи ця норма отримала репутацію «прихованого підвищення пенсійного віку», адже в перспективі це призведе до того, що українці будуть змушені більше працювати й пізніше виходити на заслужений відпочинок.

Так, з’явилися три можливих варіанти виходу на пенсію. З 2018 року - в 60-річному віці (стаж 25 років, а не 15, як до цього) та в 63 роки (стаж 15 років). З 2019-го виникне третій варіант - в 65-річному віці зі стажем від 15 до 16 років. Але це ще не все: планка страхового стажу буде поступово підніматися (щороку на 12 місяців) і до 2028-го досягне 35 років!

Коефіцієнт знизили

Змінився підхід щодо оцінки страхового стажу. Донедавна його множили на коефіцієнт 1,35, що впливало на розмір пенсії. За пропозицією Кабміну тепер коефіцієнт дорівнює одиниці. Ця норма фактично уповільнює зростання пенсій майбутніх пенсіонерів.

Осучаснення

Близько 5,6 мільйона пенсіонерів - половині від загальної кількості - підвищать пенсії. В середньому вони зростуть на 692 грн. Що це означає? Те, що багато громадян, які, скажімо, вийшли на пенсію 10 років тому, отримують меншу пенсію, ніж їхні колеги, які стали п отримувати недавно. Приміром, шахтар із страховим стажем понад 46 років. Якщо такому працівнику пенсія була призначена у 2008 році - він отримує 3312 грн. Якщо ж такий робітник оформив пенсію у 2016 році - 8446 грн. Чому так відбувається? Бо пенсія залежить від трьох показників: зарплати, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні. Все це враховується під час нарахування. Так як середня зарплата зростає з кожним роком, тому й пенсії українців мають осучаснитися і так само зростати. Але востаннє таке осучаснення відбулося в 2012 році, та й те із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік - 1197,91 грн. З того часу й донині вона зросла більше ніж втричі.Не вистачає стажу - купуйте!

Якщо страхового стажу недостатньо, то пропонують вийти на пенсію пізніше або ж його докупити. За один рік потрібно заплатити майже 17 тисяч гривень, а якщо точніше - 16896. Але так можна додати собі не більше п’яти років. До страхового стажу зараховуватимуть періоди, коли претенденти на пенсію вели підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, проходили військову службу, були у відпустці через вагітність, пологи і догляд за дитиною, навчалися у виші на умовах держзамовлення, в аспірантурі й докторантурі.

Розмір має значенняПенсії буде перераховано, як кажуть, заднім числом - із 1 жовтня нинішнього року. «Мінімалка» має відповідати прожитковому мінімуму, встановленому на 1 грудня 2017 року. Під час призначення пенсій до Нового року використовуватимуть показник середньої зарплати за 2014-2016 роки, а упродовж 2018-го - середній показник за
2016-2017. Мінімальна пенсія 2017-му становитиме 1452 грн.

Із 1 січня 2018 року для тих, хто досяг 65-річного віку і має 30-35-річний стаж (для жінок і чоловіків відповідно) мінімальний розмір пенсії становитиме 40% від мінімальної зарплати, встановленої у законі про держбюджет. У проекті бюджету вона закладена у розмірі 3723 грн, отже, мінімальна пенсія для категорії 65+ становитиме наступного року 1489,2 грн.

Смерть спецпенсіям, або Хочеш «стару» - не мовчиНовий закон про пенсійну реформу скасовує призначення спеціальних пенсій для високопосадовців. Категоріям, які вже отримують їх на підставі різних профільних законів («Про Кабінет Міністрів України», «Про держслужбу», «Про судоустрій і статус суддів» та інших), пропонують варіанти: або перейти на нову систему нарахування пенсії, або залишитися на старій. Але тоді індексацію до них застосовувати вже не будуть до переходу на загальні умови. Для частини категорій перехід буде автоматичним, але можна звернутися до Пенсійного фонду і повернути свою «стару» пенсію.

Самі ж собі й добавимо

Із 2019 року в Україні вводять накопичувальні пенсії. Передбачено, що громадяни відраховуватимуть на державний рахунок гроші, з яких потім отримають додаток до пенсії. Відмовитися від цього зможуть ті, кому станом на 1 січня 2019-го до заслуженого відпочинку залишається менше 10 років.

Експерти зазначають, що ухвалений закон не передбачає впровадження реальних змін у пенсійній системі. Ця «реформа» нічого не змінює. Вона залишає несправедливий розподіл пенсій, неефективну систему єдиного соціального внеску-. А якщо немає реальних змін, то сподіватися на якесь диво немає ніяких підстав. Насправді пенсійна реформа - це мікс маніпуляцій із соцстандартами і розмірами пенсій для того, щоб підвищити і страховий стаж на догоду Міжнародному валютному фонду, і соцстандарти на догоду електорату.

Реформа не закінчена й вимагає конкретизації та нових рішень. Та поки усього цього дочекаємося - декому пенсія вже буде непотрібна. А нам. молодим, ще спробуй до неї дотягнути...

Лариса Галета, "Деснянка" №41 (674) від 12 жовтня 2017

Теги: пенсія, Лариса Галета, "Деснянка"

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект