До чекістів на уклін?

Ніжинські чекісти, схоже, пережили декомунізацію. У Гоголівському парку Ніжина, в історичному серці козацького міста, продовжує бовваніти пам’ятник каральним загонам більшовицьких окупантів - енкаведистам, яких 96 років тому вщент розбили махновці Феодосія Щуся. Проте зі зміною епохи, перефарбовані компартійні чини змінили лишень вивіску, замінивши згадку про чекістів на згадку про «героів-міліціонерів», які захистили місто від озброєних «бандитів». Як було насправді і хто ті «герої», чиїкістки лежать в центрі міста, знає історія...Дев’яносто шість років тому під Дорогинкою, за 27 кілометрів від Ніжина, махновський загін Феодосія Щуся, який ішов на з’єднання з отаманом Галакою (котрий на той час успішно бив червоних у Горо-днянському повіті), вщент викосив каральний загін більшовиків, залишивши живими лише двох бійців.

З поля під Дорогинкою тіла загиблих чекістів перевезли до Ніжина і поховали у братській могилі в Гоголівському парку, згодом увіковічнивши ідейних послідовників Фелікса Дзержинського у камені. На 90-ту річницю того бою, а саме 29 квітня 2011 року, у Гоголівському парку урочисто відкрили стелу «міліціонерам, які загинули від махновських бандформувань». Фактично ж стелу ніхто не відкривав - вона там стояла з 70-х років минулого століття - замінили лишень вивіску, викинувши згадку про організаторів «червоного терору».

Тодішній начальник обласного УМВС Олександр Михайлик сказав: «Пам’ять про них (чекістів, - Авт.) завжди буде жити у наших серцях. їхній героїчний приклад є зразком для підростаючого покоління - для молодих офіцерів міліції».

Не менш красномовним був і перший заступник міністра Захарченка Леонід Зима: «Міліція надає особливу увагу саме таким подіям, які виховують молоде покоління в дусі захисту інтересів держави».

Відкривав пам’ятник і тодішній міський голова Ніжина Михайло Приходько, який після Революції Гідності опинився за ґратами. «Служиві люди» за звичкою називали загиблих чекістів захисниками Ніжина, а селянських повстанців - бандитами.

Чи не те ж саме ми спостерігаємо нині, коли вже нова влада, не криючись, називає добровольців бандитами? Кинувши тим, хто привів їх до влади, кістку у вигляді декомунізації, владці навіть її не довели до кінця. Відверті колаборанти на місцях відкрито саботують демонтаж пам'ятників окупантам. Тож і лабрадоритову стелу з головою енкаведиста не надто поспішають відправляти на смітник історії. Мабуть, чекають повернення часів, коли до підніжжя кривавим убивцям знову можна буде відкрито носити квіти?

Віталій Назаренко, "Чернігівщина" №19 (628) від 11 травня 2017

Теги: Ніжин, Віталій Назаренко, "Чернігівщина"

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект