Як почуватися бадьоро узимку?

Короткі дні і довгі темні ночі. Холод, вітер. Як у цей час почуватися бадьоро? Радить сімейний лікар Гончарівської амбулаторії загальної практики — сімейної медицини Чернігівського району Людмила Хмара.1. Пити вітамінні напої.

З калини. Брати і ягоди, і гілочки, і листочки. Калинові ягоди багаті на вітаміни С і Р, у своєму поєднанні вони зміцнюють судини. Калина добра проти простуди. І тиск знижує. Хто лінується заварювати чай із сирої калини, можна вживати перетерту з цукром.

З імбиром* та лимоном. Корінь імбиру тру на тертушку. Лимон — теж. Змішую у пропорції 1:1. Додаю мед. І в чай. Можна й без чаю їсти по чайній ложці тричі на день.

2. Ходити не менше двох-трьох кілометрів.

Режим праці і відпочинку ніхто не відміняв. Після 50, після 60 у всіх болять ноги. Але якщо можеш рухатися — рухайся. Ходити потрібно не менше двох-трьох кілометрів на день.

3. «Самому себе полюбити».

Легеньку зарядку слід робити ще лежачи.

- Потягнути носочок уперед. Потягнути п’яточку уперед. Покрутити стопою.

- Позгинати пальці на руках, на ногах.

- Попіднімати ноги.

- Покрутити ногами «велосипед».

Самому себе полюбити: зробити самомасаж. Вуха помасажувати, шию, руки. Це включає капілярчики, найтонші кровоносні судини, у роботу.

4. Висипатися.

Година, яку поспимо до півночі, зараховується за дві. Пересипання буває теж шкідливим, спричиняє в’ялість, головний біль. Та у селах літні люди рано лягають спати — і о 5 вечора, і о 6. Якщо до цього звикли, міняти не варто.

5. Митися.

Хоча б раз на тиждень, а бажано щодня. Я б зробила переїзну баню по селах, як для військових. І повітряні ванни потрібно приймати. Не економити газ і дрова аж так, щоб ходити весь час у кофті, штанях, куфайці та бурках. Температура менше 18 градусів у хаті не рекомендується.

6. Їсти те, що хочеться.

До свого організму треба прислухатися. Тим, хто працює надворі, слід уживати калорійнішу їжу, ніж тим, хто у приміщенні. У меню мають бути рідкі страви — супи, борщі, їсти потрібно часто, тоді не будеш переїдати. На печінку, на підшлункову навантаження менше. А це — профілактика цукрового діабету.

*Імбир — східна пряність. Корені імбиру продаються у супермаркетах.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №49 (1596)

Теги: Людмила Хмара, поради лікаря, зима, «Вісник Ч», Тамара Кравченко

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект