Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Фото и Видео » Жертви чи щасливчики: пенсійна реформа поставила покоління українців 30+ перед новим викликом (відео)Жертви чи щасливчики: пенсійна реформа поставила покоління українців 30+ перед новим викликом (відео)

Скільки Вам років? Якщо за 50, то дивитися сюжет, мабуть, вже пізно. А от якщо 50-ти ще немає, то нагостріть вуха і олівці, і уважно слухайте, куди Вам зараз бігти і що робити, щоб бути більш-менш забезпеченими і після років інтенсивної роботи.
Що ж придумав Уряд для пенсійної реформи, дивіться у сюжеті.Пенсія – це не те, про що можна думати завтра, а більше, про неї треба було потурбуватися ще вчора. Чому саме покоління 30+ стане або першими щасливчиками, або першими жертвами нової реформи.

Аби довести вам, що пенсія нині клопіт молодих, наведемо простий приклад. Сьогодні в Україні все ще діє солідарна система – це коли молоді працюючі люди утримують старих, тобто скидають в один загальний казанок відрахування від своїх зарплат, а держава намагається ці гроші розподілити між всіма пенсіонерами. І ця система добре працювала раніше. Співвідношення стало катастрофічним, бо замість схеми 4 на 1, нині одна людина, що працює, має забезпечити старість двох – і тих, хто кидав зароблене в загальний котел, і тих, хто не дав нічого. І в результаті, там виявилося порожньо. Аби хоч якось врятувати ситуацію, українська влада доливала в пенсійний казан з іншого, під назвою «Бюджет». І настав час, коли сенс самого існування Пенсійного фонду зник повністю, або мав радикально змінитися. Без будь-яких шансів на пенсію могло залишитися покоління 30+.

Підвищення віку та страховий стаж

Знайомтесь, це Людмила, продавець курятини на околиці столиці. Все життя, каже, у торгівлі. Працювала, працювала, а на гідну пенсію, так і не заробила. Каже, 15 років стажу має. Якби Людмила виходила на пенсію завтра, цього б цілком вистачило на мінімальну пенсію. Вона, до речі, зростає вже в жовтні – 1452 грн. Та заслужений відпочинок за нової системи продавчині тільки сниться.

Де-юре, з наступного року пенсійний вік залишиться на тому ж рівні: чоловіки – 60, жінки – 58. Де-факто, щоб піти відпочивати в 60 введено новий термін – страховий стаж. Від трудового він відрізняється тим, що треба не просто працювати, але й класти гроші у Пенсійний фонд.

Дивіться як це працюватиме. Реформа нам диктує збільшення страхового стажу щороку. 2017 рік – 15 років, наступного року треба мати в трудовій біографії 25 років, в 2025 році – 32 роки, 2028 році – 35 років.

Схоже, цей клуб пенсіонерів буде для нашої Люди закритим. Таких як вона за розрахунками Мінсоцполітики в 2028 році буде більше половини українців. Всі вони будуть виведені за межі нової пенсійної системи і можуть сподіватися не на пенсію, а на соціальну допомогу. І то, тільки з 65 років.

І це цілком справедливо, каже заступник соціально міністра Микола Шамбір, бо раніше, додає, піклуватися про безбідну старість всі тільки починали на схилі років, а нині потрібно чи не з першого дня роботи думати, чи оформляють офіційно, чи сплачують внески, чи зараховується стаж.

Микола Шамбір, заступний міністра соціальної політики України: «Ми завжди звикли, що пенсія це те, що даровано державою. Але це не так. Людина сама заробляє собі пенсію».

Що зарахують у стаж?

Ольга, кандидат наук і мама двох чудових малюків. Тепер окрім питання забезпечення дітей переймається ще однією проблемою, чи встигне заробити собі на старість.

Оля сумлінно підраховує роки трудової біографії: 8 років навчання в університеті, 6 років пропрацювала та плюс 2 роки декретна відпустка.

І тут увага! Навчання в університеті та декретна відпустка зараховується з січня 2004 року, підприємництво – з 1998 по 2017 роки, а з 2018 року підприємці мають сплачувати страхові внески.

Страхові внески

Микола Шамбір, заступний міністра соціальної політики України: «Про пенсію треба думати з першого дня роботи. Пенсія йде від заробітної плати. Легальної заробітної плати».

І тут полетіло каміння в бік можновладців від тих, хто втратив роки стажу на неофіційних роботах.

Оля Шевцова, наприклад, більше за все турбується через свою маму.

«Она пережила тяжелые периоды для Украины, когда очень сложно было найти работу, а не то, чтобы быть официально устроенным. А надо было кормить детей», - каже Оля.

Утім в таких випадках держава пропонує варіант. Фактично купити стаж і чим раніше, тим дешевше, адже платіж прив’язаний до мінімальної зарплати. 1 рік нині коштує 16800 грн., 2 роки – 25000, 5 років – максимум, який можна придбати, - трохи не дотягує до ста – 84000 грн.

Розмір пенсії

Це завідувач дитячого садочка Людмила Матвієнко. У неї немає проблем ані з роками стажу, ані з офіційним працевлаштуванням. А от з розміром зарплати проблемка.

Людмила Матвієнко, завідувач дитячого садочка: «В сфере образования работаю с 18 лет. То есть на сегодняшний день уже 38 лет».

Питання в тому, скільки складе її пенсія. Адже вислугу років в освітян і ще у низки держслужбовців прибрали.

Людмила Матвієнко, завідувач дитячого садочка: «Я проконсультировалась, как будут производиться выплаты. Оказалось, где-то в районе 3200 грн».

Без консультації зрозуміти як нараховують пенсію не реально. Якщо схематично, вона зводиться до трьох сладових: середня зарплата по Україні (3764 грн) помножена на індивідуальний коефіцієнт зарплати та помножена на коефіцієнт стажу (1%).

І тут же, Ірина видала рецепт, як збільшити свою пенсію.

Ірина Ковпашко, заступник голови правління Пенсійного фонду України: «Для молодих людей сьогоднішня задача, щоб ваша заробітна плата була якомога вище від середньої заробітної плати по Україні. Звичайно звучить не дуже коректно по відношенню до людини, але продавати свою працю треба якнайдорожче».

Нинішній закон повністю міняє підхід до слова пенсія. Він написаний для молодих. Це свого роду депозит, який в тебе або є в банку на старість, або немає. Той хто не потурбувався про нього розраховуватиме на інший казан, під назвою «Соціальна допомога». А тут вже зовсім інша історія.

Тож практична порада, вже завтра зверніться у Пенсійний фонд і дізнайтеся, скільки і чого, зібралося на вашому персональному рахунку. Забезпечена старість більше не державна проблема, а ваша інвестиція.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»

Теги: Пенсійний фонд, страховий стаж, пенія, «1+1», «ТСН»

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект