Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Фото и Видео » 198-а річниця Пантелеймона Куліша (відео)198-а річниця Пантелеймона Куліша (відео)

Він народився 7 серпня, напередодні Пантелеймонового дня, тому й отримав ім’я святого. 198-й день народження Пантелеймона Куліша відзначили сьогодні у «Ганниній Пустині», у музеї-заповіднику, відродженому небайдужими українцями, біля могили письменника та його дружини, не менш відомої письменниці Ганни Барвінок.


 
Є така традиція: в день Святого Пантелеймона небайдужі українці збираються в Оленівці, що на Борзнянщині, біля могили подружжя Кулешів-Білозерських. Сюди і раніше, за радянських часів, ходили місцеві люди, аби прибрати, почепити на хрести рушнички. Стежка до поховань ніколи не заростала, каже Леся Оленівська – письменниця та журналістка, одна з ініціаторів відродження «Ганниної Пустині». Саме вона розказала у 98-му році Івану Плющу, тоді очільнику Верховної Ради, що тут, біля Оленівки поховані Пантелеймон Куліш, Ганна Барвінок та її брат Михайло Білозерський.  Леся Оленівська, письменниця: «Я в нього брала інтерв’ю і мимоволі зачепила цю тему, але буквально на другий день Іван Степанович подзвонив і сказав, що «я хочу поїхати туди». Так як він був політиком, то йому була зрозуміла така форма, як фонд. І ми стали засновниками: Іван Степанович Плющ,  Володимир Федорович Бортник – це гендиректор «Украгротехсервісу» — і я».
 
Сьогодні сюди їдуть туристи, аби подивитися ту хату, в якій Шевченко гостював, коли був старшим боярином на весіллі Панька та Ганни. До речі, як кажуть знавці, в цьому місці велике значення має символ трійці. Місцина ця має троїсту назву: Мотронівка, Кулешівка та Ганнина Пустинь. Трьома іменами називали й дружину Куліша: Леся, Саша, Ганна. Чому так — про це говорять співробітники музею-заповідника, а ще дають майстер-клас від самого Тараса Шевченка: «У 1847 році було величезне весілля і старшим боярином був Тарас Григорович Шевченко Шевченко ходив-ходив і ось от там побачив діток. Шевченко підійшов до однієї дівчинки, Лесі було 17 років, і Шевченко сказав дівчинці: «Дай, будь ласка, хустинку». І каже, от я з платочка зроблю білочку». Фокус з платочком часто показують дітям, аби й вони знали, яким вигадливим та простим у спілкуванні був Шевченко.
 
Він був першим в усьому. Пантелеймон Куліш склав першу фонетичну українську абетку, переклав Біблію українською, написав перший український історичний роман «Чорна Рада». Вікторія Міщенко, учениця Ядутинської ЗОШ: «Він був патріотом справжнім, він любив Україну, він нею пишався і дійсно була дуже хороша людина, яка цінила і любили українську мову і саму Україну».
 
Виставки шкільних гуртків, виступи усіх територіальних громад району. Найстарішій учасниці свята 87 років. Фольклорний колектив «Берегиня» з села Оленівка співає давні пісні, ті, які чули ще в дитинстві. Знався на фольклорі і сам Пантелеймон Куліш.
 
В цьому місці гостро відчуваєш колорит, дух українського села. На гостину до Пантелеймона та Ганни їдуть люди звідусіль. Вперше потрапила сюди, а тепер хоче привезти з Києва й своїх учнів, Світлана Фурса: «Батурин ми знаємо, Качанівку вашу, Тростянецький дендрологічний парк, були там. Дійсно, гарні місця, такі, що відпочиваєш там душею, набираєшся енергетики позитивної, відпочиваєш від міської суєти. Треба виїжджати». Юрій Блоха, директор музею-заповідника «Ганнина Пустинь»: «Люди їдуть, і сьогодні ми вже бачимо тисячі відвідувачів, сьогодні є прекрасний під’їзд до нашого музею, сьогодні є туристичне кільце, сьогодні є Батурин, сьогодні вже є Мотронівка, яку вже ніяк не минеш».
 
Цьогоріч громада відсвяткувала 198-й день народження великого земляка. Попереду 200-літній ювілей, готуються до якого вже зараз. Адже садиба родини Кулешів-Білозерських постійно потребує підтримки, наприклад, важко знайти майстрів, які б знали, як привести до ладу солом’яну стріху. Леонід Сахневич, перший заступник голови облдержадміністрації: «Сьогодні ми маємо 198 років, маємо 15 працівників, і звичайно, треба думати, як підтримати музей. Ось в такому стані музей, і сьогодні, я б сказав, що музей виживає. Вони заробляють певні кошти, але без благодійних внесків вони б сьогодні не вижили. І звичайно, треба програму робити».
 
Визначних дат в найближчому подієвому календарі Чернігівщини чимало: 100-річчя бою під Крутами, 75 років з часу Корюківської трагедії. Але, доклавши спільних зусиль влади та громади, планується гідно відзначити і 200-річний ювілей від дня народження Пантелеймона Куліша.

«Сівер-центр»

Теги: Пантелеймон Куліш, «Сівер-центр»

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект