Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Фото и Видео » Чи стане проїзд у чернігівських маршрутках іще дорожчим? (відео)Чи стане проїзд у чернігівських маршрутках іще дорожчим? (відео)

Перевізники можуть ініціювати підвищення вартості проїзду іще на півгривні вже з першого серпня цього року. Такої угоди вони досягнули із міською владою наприкінці березня. Та на заваді може стати виконання умов «Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю», тоді ж, у березні, підписаного владою й «маршрутниками». Згідно з документом, перевізники взяли на себе низку зобов’язань. Про те, що ж це за обіцянки, як вони виконуються в обласному центрі та як транспортну систему міста оцінюють гості Чернігова — у матеріалі наших журналістів.


 
З весни-2017 вони хотіли возити людей по 4,50 грн. з носа — не вийшло. Міська влада не погодилася одразу на гривню піднімати вартість проїзду у громадському транспорті. Але надія в перевізників залишилася. На засіданні виконкому сторони діалогу підписали «Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю». Згідно з документом, маршрутники отримують право ініціювати перегляд граничної вартості проїзду, але не раніше 1-го серпня 2017 року. Натомість автотранспортники мають обладнати всі свої машини GPS-трекерами та підключити їх до системи «Дозор». В такий спосіб кожен пасажир, через сайт «Дозор сіті» міг побачити, чи варто йому чекати на автобус і скільки. Тетяна Романова, експерт з пасажирських перевезень: «На сьогоднішній день лише 28 міських маршрутів, які обладнані GPS-трекерами, із 37-ми.Також уже доєдналися, в принципі можна подивитися в системі GPS-моніторингу, тролейбусні маршрути. Вони вже є в системі, обладнані GPS-трекерами. В основному в нас всі встановили GPS-трекери і всі вклалися до 4 червня. Окрім найбільшого перевізника, у нас найбільший перевізник — це ДП «Пассервіс», «Пассервіс Люкс» — вони вчасно не оплатили і довго чекали їх проплати, тому вийшли такі затримки».
 
Втім, як повідомила Тетяна Романова, вже за кілька тижнів всі транспортні засоби всіх перевізників будуть обладнані такими собі слідкуючими пристроями. Тож громада отримає можливість реально контролювати кількість транспорту на маршрутах та дотримання графіків його руху. А міська влада отримає всі підстави для накладення штрафів в разі порушення умов договору. Та, за словами Тетяни Романової, транспортні чиновники не поспішають скористатися правом на покарання. Тетяна Романова: «З приводу обладнання GPS-трекерами, то певно що, наскільки мені відомо, — не штрафували нікого, тому що… Я не знаю з яких причин це не відбувається, але в мене такої інформації нема. А ось щодо штрафів з приводу недотримання графіку руху, коли перевізник недотримується графіку руху  і не виходить на марштрут, то такий штраф вже був і перевізник його сплатив. Таких штрафів, на жаль, небагато на сьогоднішній день, хоча ми знаємо, що з восьмої-дев’ятої години вечора маршрутки сходять з лінії».
 
Та й самі штрафи не надто лякають перевізників, адже найбільший — у 340 гривень — «світить» перевізнику за недотримання графіку руху, найменший — 170 гривень — за вихід на лінію без уніформи або без GPS-трекера.
 
Втім, питання до керівництва міста щодо транспортної системи виникають не лише у чернігівських активістів. Цікавляться існуючим станом справ і гості. Цього тижня у Чернігові працювали експерти Дніпровського координаційно-експертного центру з подолання корупції у транспортній сфері 22-х обласних центрів України. Мета їх роботи — до серпня створити і запустити в роботу єдиний сайт, «про транспорт орг» з найбільш закритою, на думку активістів, інформацією. Анатолій Стоян, експерт ДОГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики»: «Надайте гіперпосилання на сайті міської ради, зокрема, оскільки управління транспортне, це їх компетенція — заключати договори на перевезення громадян. Надайте, будь ласка, графіки та паспорти, додаткові угоди. Надайте, будь ласка, як прораховувалася вартість проїзду, чи були, наприклад, громадські слухання, коли встановлювалася та чи інша ціна на перевезення. Коли проводите конкурс, як ви його проводите — надайте нам рішення тендерних комісій. Взагалі комісій, які там є по транспорту, надайте, будь ласка, протоколи».
 
Запит із аналогічними запитаннями отримала і Чернігівська міська рада, запевняє експерт Анатолій Стоян: «От якраз Чернігівська міська рада, вона із 27-ми питань відповіла на дев’ять, тобто менше 50%. Чернівецька, вона з 27 питань, які ми задавали, вона відповіла на 85%, тобто на сьогоднішній день Чернівецька міська рада вона є таким орієнтиром щодо прозорості транспортної системи. Самою закритою є у сенсі доступу до публічної інформації, її називають Північною Кореєю, це Харківська міська рада».
 
Те ж саме стосується і перевізників, відповіді на поставлені запитання вдається отримати  від одиниць. Анатолій Стоян: «Поодинокі — то маленькі перевізники, які забезпечують один чи два маршрути. Є в нас такі монстри, які по п’ять –по сім – по десять, вони можуть показати, але 90-95% — вони закриті на сьогоднішній день».
 
Втім, чернігівських активістів більше турбує не ступінь відкритості цієї інформації, а її якість. Тетяна Романова: «Я в основному звертаюся до управління транспорту і зв’язку, за будь-якою інформацією мені надають відповідь. Є деякі питання щодо актуальності відповідей або правильності відповідей. У мне були такі випадки, я писала про них публічно, що та інформація, що мені надав представник управління, не відповідає реальності. В принципі, в мене немає проблем щодо отримання і договорів, і будь-якої інформації щодо компенсації пільгових перевезень».
 
Ще одне велике запитання — реальне дотримання задокументованих обіцянок перевізників. Окрім трекерів на машинах, вони пообіцяли городянам вдягнути водіїв у форму встановленого зразка, привести у належний санітарно-естетичний стан транспортні засоби. Та протягом 2017 року придбати не менше 19 транспортних засобів, як це передбачено їх договорами. Тетяна Романова: «Я виходжу періодично на перевірки, я сама їжджу громадським транспортом. Я бачу, що ця вимога не виконується. Наскільки часто миють водії або кондуктори цей транспортний засіб, невідомо. І обшивка сидінь теж під великим питанням. Треба відмітити, що зрушення все таки є. Є щодо оновлення рухомого складу, все-таки поступово дуже повільно, але з’являються нові автобуси, з’являються нові маршрутки».
 
Втім, достатніми для росту діючого тарифу, каже Тетяна Романова, нинішні зміни, які з «великою натяжкою», вкладаються в часові рамки, назвати важко. Тетяна Романова: «Я не помітила того прогресу, який можна було б розраховувати після цього меморандуму, і в плані оновлення транспортних засобів саме в салоні. Хоча б помити, прочистити, обшити.  Люди мають побачити якісь зрушення — дійсно помили там, чистіші салони стали, більш ефективно став працювати громадський транспорт».
 
Активісти свою думку щодо передумов підвищення тарифу на перевезення висловили. Слово залишається за міською владою, яка й взагалі може відмінити своє березневе рішення, та громадою, яка, зрештою, голосує за чи проти будь-яких змін своєю гривнею.

«Сівер-центр»

Теги: перевізники, вартість проїзду, проїзд, підвищення цін, «Сівер-центр»

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект