Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Фото и Видео » Вшановуємо пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу (відео)Вшановуємо пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу (відео)

Саме сьогодні — 18 травня 73 роки тому о третій годині ранку почалася депортація кримських татар. За два дні з Сімферополя, Бахчисарая, Джанкоя ешелонами на Схід було вивезено більше 180 тисяч людей. Події 1944-го  перекликаються  з подіями 2014-го. В Україні 18 травня — це й День боротьби за права кримськотатарського народу.
 


Їх звинуватили у зрадництві, у масовому колабораціонізмі. 73 роки вони борються за те, аби історична правда була відновлена. В 1944 році кримських татар звинувачують в масовому дезертирстві з лав Червоної армії. Це дало привід до депортації корінного народу з Кримського півострова. Сьогодні історики оцінюють цей факт як акт закріпачення цілого народу, фактично перетворення на рабів. Майже 200 тисяч кримських татар були примусово вивезені з рідної землі, вони за копійки змушені були працювати і жити в спецпоселеннях.

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в області: «Військовослужбовці — кримські татари в лавах Червоної армії довоювали, розгромили нацистів і після перемоги їх всіх повідправляли в табори трудові, і тільки в 1947 році вони були відправлені на з’єднання з своїми родинами на спецпоселення. Все майно, яке не встигли забрати з собою татари під час цієї депортації, а вона була двома хвилями: 18-20 травня і потім в червні друга. Воно все було привласнено державою. Крім кримських татар в червні місяці було депортовано болгар, вірмен і турків. Тобто всіх, хто були не росіянами, не слов’янами — їх всіх депортували».
 
Нацисти остаточно були вигнані з Кримського півострова 13 травня 44-го. Ще до завершення боїв татарському народові був винесений вирок радянської владою.

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в області: «11 травня була таємна постанова Державного комітету оборони «Про кримських татар». Усі інсинуації про те, що вони нібито зрадники, колабораціоністи — вони не витримують жодної критики. Скажу загальновідомий факт: найбільше зрадників-колабораціоністів, які служили й воювали в лавах Вермахту, це були росіяни, етнічні росіяни. Це доконаний факт. Крім кримських татар і всіх неслов’ян, зачистили Крим, зачистили Кавказ. Тобто нагайці, чеченці, інгуші — всі вони були депортовані з Кавказу. Сталін вже в 1944 році активно готувався після перемоги над нацизмом розпочати війну з Турцією. Йому потрібні були безпечні тилові райони. Тобто Крим і Кавказ для агресії проти Турції».
 
Близько сотні сімей вимушених переселенців з Криму проживають вже три роки у Чернігові. Це військові випробувачі з Феодосії. Разом з чоловіком, теж військовим, на материкову Україну виїхала і співробітник ДНВЦ Лілія Гапоненко. Тепер тут її домівка, тут вона народила сина, майбутнього захисника України.

Лілія Гапоненко, офіцер ЗСУ: «Тому що українка, люблю Україну, люблю батьків і українських людей. Я українка і в Криму я розмовляла українською мовою. Родом з Вінницької області. До Чернігова звикла. Чернігів подобається. Люди сприймають добре».
 
Чернігівські кримчани знову зібралися разом, аби згадати події далекого 44-го, а також вшанувати пам’ять сучасних загиблих Героїв. Три роки йде боротьба за єдність України. Час робить свій поворот і історія знову повторюється.

Світлана Кузіна, голова ГО «Кримська громада»: «Якщо провести паралель між 44-м роком і 14-м, то по факту це та сама депортація. Тільки тоді було більш явно, а зараз російський агресор робить все можливе, щоб люди, які не згодні з їх політикою, покидали півострів, або їх просто катують і саджають по тюрмах».
 
Спеціально до сьогоднішнього пам’ятного дня чернігівські кримчани зробили банери. На них болючі світлини — хроніка анексії Криму.

Світлана Кузіна, голова ГО «Кримська громада»: «Вона відображується очами патріотів, тим опором простих людей з перших днів окупаційного захвата Російською Федерацією. На цих банерах патріоти-кримчани — кримські татари, українці, росіяни, які виходили на акції протесту і всіляко демонстрували своє небажання бачити російських агресорів на території Криму і всієї України».
 
Біля Катерининського собору знову молебень. Відбулась акція «Нескорений Крим». Разом стоять кримчани та чернігівці. Запалено поминальні вогні, покладено квіти. Школярі зібралися, аби провести флеш-моб. На в’їзді до міста — великий жовто-блакитний стяг і жива мапа Криму. Україна — єдина держава. Слава Україні!

«Сівер-центр»

Теги: Крим, жертви геноциду, «Сівер-центр»

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект